Tężyczka nerwicowa – przyczyny, objawy i leczenie
Tężyczka nerwicowa to patologia, która wywołuje zwykle niespecyficzne objawy, opisywane jako tężyczka utajona. Jej istotą jest nadmierna pobudliwość nerwowo-mięśniowa, a co za tym idzie mrowienie, drżenie i bolesne skurcze mięśni. W klasycznej postaci ma to związek z niedoborem wapnia lub magnezu. Zdarza się, że wywołują je inne przyczyny. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest tężyczka nerwicowa?
Tężyczka nerwicowa to zespół objawów ze strony układu nerwowo-mięśniowego, istotą których jest nadmierny skurcz mięśni. To dlatego objawia się ona bolesnymi skurczami mięśni ciała, najczęściej kończyn i twarzy, a także mrowieniem rąk i całego ciała.
Zaburzenie może pojawiać się w każdym wieku, jednak najczęściej dotyka ludzi młodych i nastolatków, zwykle kobiety. Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tężyczki: utajona i jawna.
2. Przyczyny tężyczki
Najczęstszą przyczyną tężyczki jest brak równowagi elektrolitowej w organizmie, czyli niedostateczne stężenie takich minerałów jak wapń czy magnez.
Zdarza się, że tężyczka jest objawem choroby endokrynologicznej czy schorzenia nerek bądź trzustki. Bywa, że ma związek z zaburzeniami natury psychicznej.
Jej mogą pojawić się także w sytuacji, gdy dojdzie do hiperwentylacji, to jest kiedy stężenie tlenu we krwi znacznie wzrasta, a dwutlenku węgla spada. Dzieje się tak na przykład podczas odczuwania silnego stresu.
Tężyczka nerwicowa najczęściej dotyka osoby o neurotycznym typie osobowości oraz osoby chorujące na nerwicę lękową. W jej przebiegu często pojawiają się ataki paniki, a w tężyczce jawnej objawy występują w formie napadu.
O tężyczce nerwicowej mówi się również, gdy:
- nie można jednoznacznie stwierdzić przyczyn tężyczki,
- pojawiają się bardzo silne objawy, które są nieadekwatne do wyników badań,
- nie istnieją fizyczne przyczyny tężyczki, a występują jej symptomy.
3. Tężyczka nerwicowa – objawy
Atak tężyczki utajonej może zaczynać się od:
- odczuwania gorąca,
- uczucia niepokoju,
- mrowienia ciała,
- drętwienia ciała,
- uczucia duszności z silnym lękiem,
- kołatania serca.
Jak wygląda atak tężyczki? Przebiega to w dość charakterystyczny sposób. Zaczyna się od uczucia mrowienia w opuszkach palców rąk i wokół ust. Następnie dochodzi do wystąpienia wzmożonego napięcia w mięśniach twarzy z bolesnymi skurczami mięśni rąk, od przedramion, po ramiona i twarz, klatkę piersiową i nogi.
Charakterystycznym objawem jest często tzw. ręka położnika, to jest zgięcie 4 i 5 palca oraz wyprostowanie kciuka, środkowego i wskazującego palca. Występuje także podwójne widzenie, światłowstręt, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, bóle głowy.
Objawy tężyczki związane z układem nerwowym to:
- wzmożona pobudliwość nerwowa,
- napadowa hiperwentylacja,
- duszność spoczynkowa,
- niepokój, lęk, napady paniki (lęk napadowy),
- obniżenie nastroju, zaburzenia nastroju, drażliwość,
- bezsenność,
- ogólne osłabienie,
- przewlekłe zmęczenie,
- zasłabnięcia napadowe,
- trudności z koncentracją,
- drażliwość,
- zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji,
- wady wymowy np. zacinanie się.
Na ogół objawy tężyczki są łagodne. Zdarza się i tak, że są na tyle silne, że wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. To:
- padaczka,
- skurcz krtani, który utrudnia lub uniemożliwia oddychanie,
- bolesne skurcze mięśni całego ciała,
- skurcz oskrzeli,
- utrata przytomności i drgawki
- wymioty,
- arytmia.
4. Leczenie tężyczki nerwicowej
Ponieważ objawy tężyczki utajonej bardzo często przypominają nerwicę lękową, gdy się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie pomogą przepisane przez niego leki na uspokojenie, warto sprawdzić wyniki badań krwi pod względem elektrolitów i wykonać próbę tężyczkową. To umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Wybór metody leczenia tężyczki zależy od przyczyny choroby. W przypadku tężyczki nerwicowej dużą rolę odgrywa terapia psycholgiczna oraz kontrolowanie zaburzeń psychicznych także przez przyjmowanie przepisanych przez psychiatrę leków (jeśli istnieje taka konieczność).
Spore znaczenie ma edukacja psychologiczna, dbanie o siebie, w tym racjonalną dietę i zdrowy styl życia, a także unikanie sytuacji, które mogą prowadzić do ataku tężyczki.
Zdarza się, że pomimo wdrożonego leczenia na tężyczkę potrzebna jest pomoc lekarza psychiatry i psychologa. Czy możliwe jest całkowite wyleczenie tężyczki? Jak można się domyślać, zależy to od przyczyny zaburzenia.
Tężyczka a kawa i alkohol
Osoby zmagające się z tężyczką często szukają odpowiedzi na pytanie, czy mogą sięgać po alkohol i kawę. Okazuje się, że tak, przy czym:
- kawę można pić między posiłkami, ponieważ kofeina może zmniejszać wchłanianie składników odżywczych, w tym wapnia i magnezu,
- spożywając alkohol trzeba zachować umiar, ponieważ ten nie tylko wypłukuje magnez, ale i nasila występujące już objawy tężyczki. Zdecydowanie warto go ograniczyć lub wyeliminować.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.