Toni Braxton ponownie hospitalizowana z powodu choroby
15 października, w sobotnie popołudnie Toni Braxton ponownie trafiła do szpitala, a jej zaplanowany na wieczór koncert w Cleveland został przełożony.
Piosenkarka, która choruje na toczeń (chorobę autoimmunologiczną), dopiero wróciła do pracy po spędzeniu kilku dni w szpitalu Los Angeles na początku miesiąca.
49-letnia piosenkarka powiedziała, że jest optymistą i ma nadzieję, że jej choroba nie wpłynie na resztę jej trasy koncertowej „The Hits”. "Toczeń musi być stale monitorowany i ta drobna wpadka nie powinna wpływać na resztę trasy" - głosi oświadczenie piosenkarki na jej koncie na Twitterze.
W niedzielę rano, Braxton sama opublikowała na swoim Instagramie fotografię, jak opuszczała szpital, ogłaszając, że jest w drodze na swój występ w Chicago.
Wcześniej w tym tygodniu występowała w Detroit, Kansas City, Missouri, gdzie jako niespodzianka na scenie dołączył do niej Birdman.
ZOBACZ TAKŻE:
Wciąż mało wiadomo na temat toczenia. Toczeń jest to w dużym uproszczeniu choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy, zamiast pomagać organizmowi w walce z chorobą, sam zaczyna go atakować.
Nie znane są przyczyny tej choroby. Lekarze sugerują, że ma z nią związek specyficzny zapis w genach, który zazwyczaj jest „uśpiony”, a do jego aktywacji może się przyczynić np. zbyt silna ekspozycja na słońce, długotrwała infekcja wirusowa czy leczenie przez dłuższy czas określonymi lekami, np. przeciwarytmicznymi. Niektórzy podają jako przyczynę przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Ogólnie można wyróżnić dwie formy tej choroby: toczeń rumieniowaty skórny (zewnętrzny) oraz toczeń rumieniowaty układowy, czyli wewnętrzny (sytuacja, gdy organizm zaczyna uszkadzać kolejne narządy, m.in. nerki, serce, płuca, mózg).
Z czasem u niemal połowy chorych pojawiają się zmiany w nerkach (obecność białka, czerwonych i białych krwinek oraz wałeczków w moczu). Choroba może skutkować również całkowitym uszkodzeniem nerek i ich nieodwracalną niewydolnością. W zaawansowanym stadium choroby dochodzą drgawki, stany lękowe oraz silna anemia.
Zajęcie układu krążenia prowadzi do zapalenia osierdzia, a nawet zapalenia mięśnia sercowego. Toczeń często atakuje również układ oddechowy. Najczęściej prowadzi to do przewlekłego zapalenia płuc i opłucnej. W przypadku zajęcia przez toczeń układu nerwowego jest możliwe nawet częściowe upośledzenie umysłowe.
Diagnozę opiera się o 11 kryteriów, są to: rumień twarzy w kształcie motyla, rumień krążkowy, nadwrażliwość na światło, owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie lub ból stawów, zapalenie błon surowiczych, zmiany w nerkach, zaburzenia neuropsychiatryczne, zaburzenia hematologiczne, zaburzenia immunologiczne oraz przeciwciała przeciwjądrowe.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.