Lekarz ostrzega Polaków. Źle mierzymy ciśnienie, skutki są tragiczne
Problem nadciśnienia tętniczego dotyczy obecnie prawie 12 mln Polaków, co oznacza, że prawie co czwarty rodak powinien stale monitorować wyniki ciśnienia. Okazuje się jednak, że nie wszyscy potrafią wykonywać te pomiary prawidłowo, co może stanowić wielkie zagrożenie dla zdrowia.
1. Skutki nieleczonego nadciśnienia
Nadciśnienie może, choć nie musi dawać objawów, dlatego w wielu przypadkach rozwija się "po cichu", nieświadomie prowadząc do miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych.
- Nadciśnienie tętnicze powoduje też uszkodzenie nerek, wzroku, przyspiesza objawy demencji, czyli otępienia i bezpośrednio uszkadza serce. Dochodzi do patologicznego przerostu ścian serca, co w efekcie może doprowadzić do niewydolności serca - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie kardiolog dr n. med. Joanna Bidiuk.
Osoby o unormowanym ciśnieniu krwi to znaczy niższym lub równym 120/80 mmHg powinny dokonywać pomiarów mniej więcej raz w roku. Za niepokojące wyniki uznaje się już te rozpoczynające się od 140/90 mmHg, przy czym warto podkreślić, że alarmować powinien już nawet jeden nieprawidłowy wynik, który zawyży średnią pomiarów.
2. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Podstawą przy mierzeniu ciśnienia jest znalezienie spokojnego miejsca i przybranie wygodnej pozycji siedzącej. Zaleca się wykonywanie dwóch pomiarów, z czego zapisywać w dzienniczku kontrolnym powinniśmy ten drugi, gdyż pierwszy zwykle wychodzi nieco zawyżony. Na 30 minut przed takim badaniem nie powinno się też palić papierosów ani pić kawy czy napojów z kofeiną.
Lekarze uczulają także na jedną bardzo istotną rzecz: pomiaru powinno się dokonywać na obydwu rękach, o czym wielu pacjentów zapomina.
- Zdarzają się różnice, np. u pacjentów, którzy mają zmiany miażdżycowe w obrębie tętnic na rękach. Jeżeli pomiar wykonywany jest po raz pierwszy, wykonujemy badanie na obu kończynach górnych. Jeżeli wyniki są identyczne, to nie ma znaczenia, na którym wykonujemy badania. Jeżeli są różnice, to ciśnienie mierzymy zawsze na tym ręku, na którym wartość jest wyższa. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest prawo- czy leworęczny - wyjaśniała dr Bidiuk.
Warto zaznaczyć, że powtarzające się wyraźne różnice w pomiarach są niepokojącym objawem, który zawsze należy skonsultować z lekarzem.
- Jeżeli różnica jest wyższa niż 20 mmHg, to może to świadczyć o patologii układu naczyniowego, czyli np. o zwężeniu tętnicy podobojczykowej. Zdarzają się pacjenci, którzy całe życie mierzą ciśnienie na lewej ręce, a umierają, bo nadciśnienie było na prawej - alarmował kardiolog i hipertensjolog dr n. med. Piotr Gryglas w rozmowie z WP abcZdrowie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.