Trwa ładowanie...

URPL ostrzega przed stosowaniem jednego z popularnych leków przeciwbólowych. Może doprowadzić do uszkodzenia nerek

Stosowanie przez dłuższy czas Nurofenu Plus może doprowadzić do hipokaliemii i nerkowej kwasicy kanalikowej
Stosowanie przez dłuższy czas Nurofenu Plus może doprowadzić do hipokaliemii i nerkowej kwasicy kanalikowej (Getty Images)

Od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia o powikłaniach po stosowaniu leków na bazie kodeiny w połączeniu z ibuprofenem. Teraz ostrzeżenie przed stosowaniem leku Nurofen Plus wydał polski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Zagrożenie dotyczy pacjentów, którzy stosują preparat przez dłuższy czas lub przekraczają dopuszczalne dobowe dawki.

spis treści

1. Uwaga na leki z kodeiną i ibuprofenem

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych ostrzega przed powikłaniami po nieodpowiednim dawkowaniu popularnego leku przeciwbólowego - Nurofen Plus. Preparat zawiera w składzie kodeinę i ibuprofen - właśnie połączenie tych dwóch substancji, przy długotrwałym stosowaniu, może prowadzić do groźnych powikłań.

Jak informuje URPL, zgłaszane były m.in. przypadki ciężkiej hipokaliemii i nerkowej kwasicy kanalikowej, w większości przypadków po długotrwałym stosowaniu kodeiny i ibuprofenu w dawkach większych niż zalecane u pacjentów, którzy uzależnili się od kodeiny.

Zobacz film: "Niewidzialna maseczka przeciw wirusom to przełom?"
Przewlekłe stosowanie kodeiny może skutkować uzależnieniem
Przewlekłe stosowanie kodeiny może skutkować uzależnieniem (Adobe Stock)

"Inne poważne zaburzenia kliniczne, w tym perforacje przewodu pokarmowego, krwotoki z przewodu pokarmowego, ciężka niedokrwistość i niewydolność nerek były zgłaszane w związku z przypadkami nadużywania i uzależnienia od połączeń kodeiny z ibuprofenem, niektóre z nich zakończyły się zgonem" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Pisaliśmy już wcześniej o dochodzeniu Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), który badał groźne powikłania u pacjentów, którzy długotrwale stosowali wysokie dawki leków zawierających ibuprofen w połączeniu z kodeiną. Zgłoszono kilka przypadków śmiertelnych.

- Te zgony zapaliły kolejne światła alarmowe nad kodeiną. Natomiast ta substancja nadal jest bardzo powszechnie stosowana w produktach OTC, w wielu lekach na przeziębienie. Są przypadki, kiedy pacjenci nie sprawdzają składu leków i jednocześnie przyjmują kilka leków z kodeiną, w związku z tym aplikują bardzo duże dawki tej substancji. Konsekwencje są bardzo groźne, widać to również na SOR-ach w szpitalach warszawskich, gdzie trafiają pacjenci, którzy mają powikłania po kodeinie - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie dr Leszek Borkowski, farmakolog kliniczny ze Szpitala Wolskiego.

2. Kodeina uzależnia. Jak długo można ją stosować?

URPL zaznacza, że Nurofen Pyłącznie w krótkotrwałym leczeniu ostrego bólu o umiarkowanym nasileniu, jak bóle reumatyczne i mięśniowe, bóle pleców, nerwobóle, migrena, bóle głowy, bóle zębów, bolesne miesiączkowanie, gorączka, które nie ustępują po leczeniu samym paracetamolem, ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym.

Eksperci przypominają, że od kodeiny łatwo się uzależnić. Pacjenci powinni być informowani o ryzyku związanym z uzależnieniem i możliwych powikłaniach.

Maksymalna dawka dobowa Nurofenu Plus nie powinna przekraczać sześciu tabletek. Czas trwania leczenia powinien być ograniczony do trzech dni.

W komunikacie URPL zapowiada też, że "Charakterystyka Produktu Leczniczego i ulotka dołączona do opakowania leku Nurofen Plus zostaną zaktualizowane w celu odzwierciedlenia nowych zagrożeń związanych z nerkową kwasicą kanalikową i hipokaliemią".

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze