Zauważysz na skórze. Znak, że cholesterol zapycha tętnice
Cholesterol potrafi gromadzić się w organizmie latami, nie dając żadnych objawów. Pewne znaki ostrzegawcze można jednak zauważyć na skórze. Reakcja powinna być natychmiastowa, bo w grę wchodzi ryzyko poważnych chorób, w tym udaru, zawału i miażdżycy. Na co zwrócić uwagę?
1. Problem zobaczysz na skórze
Podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem sprzyjającym poważnym chorobom, takim jak udar, zawał czy ostre zapalenie trzustki. Dlatego jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące oznaki, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i zrobić badania.
Najbardziej typowymi symptomami podwyższonego cholesterolu, które można zaobserwować na skórze są żółtaki, czyli żółtawe podskórne kępki złogów tłuszczu.
Grudkowate zmiany mogą się pojawiać m.in. na:
- kostkach,
- kolanach,
- łokciach,
- pośladkach,
- wewnętrznej części jamy ustnej,
- twarzy.
2. Zator cholesterolowy i siność siatkowata
Zmiany, które budzą niepokój, obejmują także zator cholesterolowy. Kiedy kryształy cholesterolu przemieszczają się, mogą zatkać drobne naczynia krwionośne, co prowadzi do zablokowania przepływu krwi. Efektem tego mogą być owrzodzenia na skórze oraz zmiana koloru, np. palców, które stają się niebieskie lub fioletowe.
Innym typowym objawem jest tzw. siność siatkowata. Jest to sinoróżowy "wzór" na skórze, który może być wynikiem problemów dermatologicznych, ale występuje również w przypadku zatoru cholesterolowego. Nie powinno się go ignorować, szczególnie jeśli utrzymuje się lub zaczyna ciemnieć.
3. Cholesterol a łuszczyca
Podwyższony cholesterol może mieć też związek z łuszczycą, choć nie zostało to jeszcze do końca zbadane.
Mimo to osoby zmagające się z tą dolegliwością powinny kontrolować poziom cholesterolu i trójglicerydów.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która wywołuje reakcję zapalną i może podnosić ryzyko wystąpienia schorzeń serca. U takich chorych obserwuje się zbyt szybkie złuszczanie naskórka, co jest spowodowane przyspieszonym procesem jego dojrzewania. Stary naskórek nie ma czasu na oczyszczenie, co prowadzi do powstawania na skórze swoistego rodzaju "skorupy".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.