4 objawy udaru. Musisz je znać (WIDEO)
Udar mózgu stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Co roku dotyka ok. 70 000 Polaków, a ok. 30 000 z nich umiera w ciągu miesiąca od jego wystąpienia.
Udar mózgu jest trzecią przyczyną zgonów wśród osób powyżej 40. roku życia i głównym powodem ich niesprawności.
W 85 proc. przypadków udar mózgu ma charakter niedokrwienny. Oznacza to, że jego przyczyną jest nagłe zatrzymanie dopływu krwi do mózgu. Dochodzi do niego, gdy skrzep lub blaszka miażdżycowa zatka wnętrze naczynia doprowadzającego krew.
Udar krwotoczny, który pojawia się rzadziej, potocznie zwany jest wylewem krwi do mózgu.
Dochodzi do niego, gdy pękną uszkodzone naczynia krwionośne i krew wylewa się bezpośrednio do mózgu lub przestrzeni znajdującej się między mózgiem a czaszką. Krew niszczy wtedy tkanki, z którymi ma bezpośredni kontakt.
Do czynników zwiększających ryzyko udaru mózgu należą m.in. wiek (powyżej 40 lat), zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, migreny, zwiększona krzepliwość krwi, wysoki poziom cholesterolu LDL, nadciśnienie tętnicze, nadużywanie leków, palenie papierosów i uzależnienie od alkoholu, a także nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia.
Część z tych czynników można wyeliminować.
Istnieje kilka objawów, które są bardzo charakterystyczne dla udaru mózgu. Im szybciej je rozpoznamy, tym większa szansa na udzielenie pomocy choremu.
Zobacz WIDEO i zapamiętaj 4 najważniejsze objawy udaru mózgu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.