Trwa ładowanie...

Koniec z izolacją i maseczkami? Lekarze uważają, że to byłby duży błąd

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
18.03.2022 18:20
Brak izolacji może odbić się na kondycji chorujących. Jeżeli organizm nie będzie miał czasu na regenerację, rośnie ryzyko powikłań
Brak izolacji może odbić się na kondycji chorujących. Jeżeli organizm nie będzie miał czasu na regenerację, rośnie ryzyko powikłań (Getty Images)

Już wkrótce obostrzenia dotyczące noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach mogą zniknąć. Nie tylko one, bo minister zdrowia chce również zniesienia kwarantanny i izolacji. Eksperci ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami takich decyzji. Zwłaszcza teraz. - Zachorowań jest nadal dużo, a poziom wyszczepienia jest u nas niesatysfakcjonujący. Do tego dochodzi kwestia coraz większej liczby uchodźców, którzy są słabo wyszczepieni - mówi specjalistka chorób zakaźnych.

spis treści

1. Zniesienie obostrzeń zwiększy ryzyko zakażenia i powikłań

Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19 patrzy na problem zniesienia izolacji z punktu widzenia chorującego. Roszkowski choruje na COVID od 13 marca. Jest zaszczepiony trzema dawkami szczepionki i jest przekonany, że dzięki temu szybciej zdrowieje i ma mniejsze szanse na powikłania.

- Zaczęło się od uczucia zimna, bardzo silnego bólu całego ciała i gorączki. Potem doszły do tego jeszcze dreszcze, poty i silny ból gardła. Wszystko trwało 3 dni, po czym objawy coraz bardziej łagodniały. Teraz towarzyszy mi lekki ból głowy w rejonie zatok, zmęczenie i katar - mówi Maciej Roszkowski.

- Tragedii nie było, ale w pierwszych dobach przechodziłem COVID najsilniej ze wszystkich członków rodziny. Silniejsze objawy u mnie wynikają zapewne z tego, że od trzeciej dawki upłynęło już 5,5 miesiąca. Moje pierwsze trzy dni choroby porównałbym do umiarkowanie silnej grypy z anginą. A mój stan obecnie - do ustępującego lekkiego przeziębienia - opowiada.

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"
Osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem podlegają 7-dniowej izolacji
Osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem podlegają 7-dniowej izolacji (arch. prywatne)

Roszkowski podkreśla, że w kontekście ostatnich wydarzeń uświadomił sobie jeszcze mocniej rolę izolacji, która daje choremu czas na regenerację.

- Pacjent na pewno potrzebuje odpoczynku i regeneracji zarówno w trakcie choroby, jak i po niej, bo COVID mocno obciąża organizm. Niestety, w Polsce jest taki kłopot, że bardzo dużo pracodawców wymaga szybkiego powrotu do pracy. Jest presja, żeby jak najszybciej wrócić i pracować zdalnie czy nawet w biurze. Obawiam się, że jeżeli zniesiemy izolację, a chorzy będą chodzili w różne miejsca - w tym do pracy, to nie tylko będą roznosili wirusa dalej, ale też nie będą mieli czasu na regenerację, odpoczynek, które są konieczne przy COVID-19 - podkreśla psychoterapeuta.

Roszkowski przyznaje, że problem dotyczy nie tylko COVID, ale też innych chorób. Jego zdaniem wiele osób funkcjonuje pod ciągłą presją bycia perfekcyjnym pracownikiem, rodzicem czy partnerem, a to może odbić się na ich zdrowiu. - Osoby, które żyją w takim wewnętrznym kieracie, są bardziej narażone na zaburzenia lękowe, depresje, choroby sercowo-naczyniowe, raka i właśnie powikłania pochorobowe - wymienia.

Tymczasem, jak podkreśla Roszkowski, COVID to nie "grypka" i zlekceważenie choroby może spowodować, że dolegliwości będą się dłużej utrzymywały. Dodatkowo zwiększamy ryzyko powikłań pocovidowych.

- Ten problem obserwowaliśmy od lat w przypadku grypy. To, że mnóstwo osób z objawami grypy brało paracetamol i szło do pracy powodowało, że zwiększał się zdecydowanie odsetek powikłań kardiologicznych. Tu to ryzyko jest takie samo. COVID nawet w przypadku lekkiego przebiegu może powodować różnego rodzaju komplikacje. Jeśli organizm nie ma czasu na zbilansowany odpoczynek, to zwiększamy ryzyko powikłań, a w przypadku COVID ich spektrum może być bardzo szerokie i nie dotyczy to tylko ciężkiego przebiegu choroby - przypomina popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Odpoczynek, sen pomgają szybciej pokonać dolegliwości w przebiegu COVID-19
Odpoczynek, sen pomgają szybciej pokonać dolegliwości w przebiegu COVID-19 (Getty Images)

Obserwacje Roszkowskiego potwierdzają również badania dotyczące powikłań u ozdrowieńców, które prowadzi dr Michał Chudzik, kardiolog. Wynika z nich, że ryzyko powikłań rośnie u osób, które mało śpią i są w ciągłym stresie.

- Byłem ogromnie zaskoczony, jak duży jest związek między tym, jak żyjemy, a tym, jaki jest przebieg choroby, a co ważniejsze, jak szybko następuje regeneracja. Trzeba też zrozumieć pojęcie stresu. Czasami chorzy podają, że nie mają stresu w życiu, ale tym stresem jest przemęczenie organizmu, nadmiar pracy bez regeneracji i brak odpowiedniego, zdrowego snu. Widzimy często, że osoby, które mało śpią, pracują w nocy, częściej mają cięższy przebieg choroby - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Chudzik.

2. Minister Zdrowia chce zniesienia izolacji

Prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych przyznaje, że z dużym niepokojem odbiera doniesienia o możliwości zniesienia w Polsce wszystkich obostrzeń, łącznie z izolacją.

- Naśladujemy inne kraje, w których poziom wyszczepienia jest znacznie wyższy niż w Polsce. Patrząc na sytuację epidemiczną wokół nas - tych zachorowań jest nadal dużo, a poziom wyszczepienia jest u nas niesatysfakcjonujący. Do tego dochodzi kwestia coraz większej liczby uchodźców, którzy są słabo wyszczepieni. W związku z tym zachowałabym dużą ostrożność w znoszeniu obostrzeń, a jeśli zapadną takie decyzje, to musimy postawić na samokontrolę - mówi prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant epidemiologiczna.

- Jeżeli ktoś się źle czuje, ma objawy chorobowe, to powinien zostać w domu, żeby nie narażać innych, bo jednak transmisja wirusa jest bardzo duża. Druga ważna kwestia to noszenie masek w przestrzeniach zamkniętych. Uważam, że powinniśmy o nich pamiętać, nawet jeżeli nie będzie to egzekwowane przez rząd - dodaje specjalistka chorób zakaźnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze