Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Karmienie dzieci to czasami niełatwe zadanie dla młodych rodziców. Rozpoczynanie karmienia pokarmami stałymi (zamiast butelki i karmienia piersią) około 6. miesiąca życia maluszka bardzo często skutkuje frustracją rodziców i niezadowoleniem niemowlaka. Nie mówiąc już o tym, jak wygląda jadalnia po obiadowej batalii z małym niejadkiem. Co robić, gdy nasza pociecha nie chce jeść?

Karmienie niemowlaka

Pamiętaj, że nastrój rodziców wpływa też na niemowlaka. Może nie wszystko jeszcze rozumie, ale emocje nie są mu obce. Dlatego jeśli oboje z ojcem maluszka tracicie cierpliwość – usiądźcie na chwilę i odetchnijcie spokojnie.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

 • Nigdy nie próbuj karmić dziecka na siłę. To tylko pogorszy sprawę. Jeśli chcesz wprowadzić nową papkę dla malucha – zaserwuj mu ją kilka razy. Po jakimś czasie samo uzna, że to żadna nowość i przestanie odmawiać jedzenia. Możesz też spróbować podać dziecku nowy rodzaj jedzenia, kiedy już jest głodne. Jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że nie będzie wybrzydzać.
 • Jeśli jest już jakieś jedzenie, które twoje dziecko uwielbia, a przynajmniej go nie wypluwa, spróbuj podać je razem z odrobiną nowej „potrawy”. Możesz je nawet wymieszać, jeśli rezultat będzie nadawał się do zjedzenia. Gdy z jedzeniem nadal jest problem, może spróbuj innych przepisów dla niemowląt?
 • Zabawa to sposób na niejadka. Może łyżeczka do karmienia niemowlaka-niejadka stanie się samolotem lecącym wprost do buzi? Albo spróbujesz innych pomysłów?
 • Daj dziecku wolność wyboru. Dwie możliwości, z czego obie są równie zdrowe, sprawią, że maluszek będzie miał okazję rozwijać swoją samodzielność, a ty nie będziesz się martwić, że nie dostarczasz mu potrzebnych mikroelementów i witamin.

  Dziecko niejadek

 • Spróbuj metody rozpraszania. Telewizor może pomóc ci w trudnym zadaniu nakarmienia wybrednego brzdąca. Dziecko będzie patrzyło na poruszające się kształty na ekranie i nawet nie zauważy jak pochłonie całą porcję. Pamiętaj tylko, aby programy, które pokazujesz niemowlakowi, były przeznaczone dla dzieci.

 • U większości maluszków skutkuje metoda naśladowania. Małe dzieci lubią naśladować swoich rodziców, dlatego daj dziecku dobry przykład. Spróbuj przygotowanej dla niego papki i zrób zachwyconą minę – samo będzie się domagało takich pyszności.
 • Zadbaj o kolory. Kolorowe miseczki i serwetki sprawią, że jedzenie stanie się dla dziecka ciekawym przeżyciem.
 • Jeśli nie masz specjalnego wysokiego krzesełka do karmienia dzieci, postaraj się, aby usadzić malucha wygodnie. Ważne jest też, aby stopy starszego dziecka miały podparcie – jeśli będą zwisały luźno, prawdopodobnie zacznie nimi machać.
 • Dziecko uwielbia być w centrum uwagi. Wykorzystaj to i za każdym razem, kiedy uda ci się podstępem włożyć łyżeczkę do jego buzi, uśmiechaj się, zrób zachwyconą minę, zaklaszcz lub jakoś inaczej pokaż, że świetnie mu idzie.
 • Jeśli brzdąc nie chce jeść z butelki, najlepszym sposobem jest poruszanie smoczkiem w jego ustach. Często działa na podrażnienie podniebienia – wtedy dziecko automatycznie zaczyna ssać.

Niemowlę niejadek może przysporzyć zmartwień młodej mamie. Dzięki powyższym wskazówkom twoja więź z dzieckiem powinna się zacieśnić, gdyż karmienie dziecka to także okazja do zabawy i budowania emocjonalnej więzi.

Anna Szozda, ponad rok temu

Rozszerzanie diety

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozszerzanie diety
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Rozszerzanie diety
Rozszerzanie diety

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Prawidłowe żywienie niemowlaka

Dieta niemowlaka wymaga prawidłowego doboru składników. Produkty, które wykorzystujemy do przygotowania posiłków, powinny pochodzić z upraw mało nawożonych.

Rozszerzanie diety

Napoje dla dzieci

Napoje dla dzieci

Czy dziecko może pić napoje energetyzujące lub napoje dla sportowców?

Rozszerzanie diety

Dieta maluszka

Dieta maluszka

Dietetycy zalecają, aby pierwszym pokarmem stałym dla malucha była papka jarzynowa, np. z marchewki i selera.

Rozszerzanie diety

Prawidłowa dieta niemowląt

, ale też jakościowo. Rozszerzanie diety niemowlaka zacznijmy od podawania soku jabłkowego (jabłka są mniej skażone), a dopiero później marchwiowego; następnie

Rozszerzanie diety

Baby-led weaning

się, że rozszerzanie diety dziecka warto zacząć od kleiku ryżowego lub zupek jarzynowych. Jednak zwolennicy metody BLW sugerują, aby zamiast zmielonych (...) Baby-led weaning (BLW) to metoda odstawiania dziecka od piersi...

Rozszerzanie diety

Co powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

Co powinno jeść 6-miesięczne dziecko?

. Ewentualnie stosujesz karmienie sztuczne i podajesz mu mleko modyfikowane. Rozszerzanie diety niemowlaka powinno nastąpić, gdy dziecko skończy sześć miesięcy (...) dobrane do potrzeb niemowlaka. Rozszerzanie...

Rozszerzanie diety

Napoje dla niemowląt

Co pije niemowlę? Na to pytanie szukają odpowiedzi rodzice, szczególnie w okresie dużych upałów. Karmienie niemowlaka wyłącznie piersią powinno zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka, zarówno te związane z pragnieniem, jak i z głodem. Jeżeli maleństwo...

Rozszerzanie diety

Uważaj na to, co pije dziecko!

Ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy, że dzieci w żadnym wypadku nie powinny pić napojów energetyzujących. Niewskazane jest także sięganie przez maluchy po napoje dla sportowców, na przykład napoje izotoniczne. Napoje energetyzujące są szczególnie...

Rozszerzanie diety

Schemat żywienia niemowląt

nie wiedzą, jakie produkty i kiedy można wprowadzać do diety malucha, dlatego też warto poświęcić karmieniu niemowląt trochę uwagi. Jak pokazuje (...) (i od około 5 miesiąca dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym) do diety...