Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?

Avatar placeholder
04.07.2020 22:45

Karmienie dzieci to czasami niełatwe zadanie dla młodych rodziców. Rozpoczynanie karmienia pokarmami stałymi (zamiast butelki i karmienia piersią) około 6. miesiąca życia maluszka bardzo często skutkuje frustracją rodziców i niezadowoleniem niemowlaka. Nie mówiąc już o tym, jak wygląda jadalnia po obiadowej batalii z małym niejadkiem. Co robić, gdy nasza pociecha nie chce jeść?

1. Karmienie niemowlaka

Pamiętaj, że nastrój rodziców wpływa też na niemowlaka. Może nie wszystko jeszcze rozumie, ale emocje nie są mu obce. Dlatego jeśli oboje z ojcem maluszka tracicie cierpliwość – usiądźcie na chwilę i odetchnijcie spokojnie.

 • Nigdy nie próbuj karmić dziecka na siłę. To tylko pogorszy sprawę. Jeśli chcesz wprowadzić nową papkę dla malucha – zaserwuj mu ją kilka razy. Po jakimś czasie samo uzna, że to żadna nowość i przestanie odmawiać jedzenia. Możesz też spróbować podać dziecku nowy rodzaj jedzenia, kiedy już jest głodne. Jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że nie będzie wybrzydzać.
 • Jeśli jest już jakieś jedzenie, które twoje dziecko uwielbia, a przynajmniej go nie wypluwa, spróbuj podać je razem z odrobiną nowej „potrawy”. Możesz je nawet wymieszać, jeśli rezultat będzie nadawał się do zjedzenia. Gdy z jedzeniem nadal jest problem, może spróbuj innych przepisów dla niemowląt?
 • Zabawa to sposób na niejadka. Może łyżeczka do karmienia niemowlaka-niejadka stanie się samolotem lecącym wprost do buzi? Albo spróbujesz innych pomysłów?
 • Daj dziecku wolność wyboru. Dwie możliwości, z czego obie są równie zdrowe, sprawią, że maluszek będzie miał okazję rozwijać swoją samodzielność, a ty nie będziesz się martwić, że nie dostarczasz mu potrzebnych mikroelementów i witamin.

  2. Dziecko niejadek

 • Spróbuj metody rozpraszania. Telewizor może pomóc ci w trudnym zadaniu nakarmienia wybrednego brzdąca. Dziecko będzie patrzyło na poruszające się kształty na ekranie i nawet nie zauważy jak pochłonie całą porcję. Pamiętaj tylko, aby programy, które pokazujesz niemowlakowi, były przeznaczone dla dzieci.

 • U większości maluszków skutkuje metoda naśladowania. Małe dzieci lubią naśladować swoich rodziców, dlatego daj dziecku dobry przykład. Spróbuj przygotowanej dla niego papki i zrób zachwyconą minę – samo będzie się domagało takich pyszności.
 • Zadbaj o kolory. Kolorowe miseczki i serwetki sprawią, że jedzenie stanie się dla dziecka ciekawym przeżyciem.
 • Jeśli nie masz specjalnego wysokiego krzesełka do karmienia dzieci, postaraj się, aby usadzić malucha wygodnie. Ważne jest też, aby stopy starszego dziecka miały podparcie – jeśli będą zwisały luźno, prawdopodobnie zacznie nimi machać.
 • Dziecko uwielbia być w centrum uwagi. Wykorzystaj to i za każdym razem, kiedy uda ci się podstępem włożyć łyżeczkę do jego buzi, uśmiechaj się, zrób zachwyconą minę, zaklaszcz lub jakoś inaczej pokaż, że świetnie mu idzie.
 • Jeśli brzdąc nie chce jeść z butelki, najlepszym sposobem jest poruszanie smoczkiem w jego ustach. Często działa na podrażnienie podniebienia – wtedy dziecko automatycznie zaczyna ssać.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Niemowlę niejadek może przysporzyć zmartwień młodej mamie. Dzięki powyższym wskazówkom twoja więź z dzieckiem powinna się zacieśnić, gdyż karmienie dziecka to także okazja do zabawy i budowania emocjonalnej więzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Co robić, gdy dziecko nie chce jeść?
Co robić, gdy dziecko nie chce jeść? (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza