Często popełnimy ten błąd. Takiej wody lepiej nie pić
W czasie upałów regularne nawadnianie to podstawa, by uniknąć groźnych skutków dla organizmu. Warto mieć jednak świadomość, że nie każda woda jest bezpieczna. Ta z nagrzanej butelki może jeszcze bardziej zaszkodzić.
1. Nie pij ciepłej wody
Odwodnienie to nic innego, jak utrata zbyt dużej ilości wody oraz elektrolitów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Skutki mogą być bardzo poważne. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, dezorientacja, szybsza praca serca, gorączka. Jeśli nie uzupełnimy płynów, narażamy się na znaczny spadek ciśnienia tętniczego i utratę przytomności.
Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie. Warto mieć jednak świadomość, że nie każda woda nam pomoże. Nagrzana platikowa butelka, która leżała wiele godzin w aucie może poważnie zaszkodzić.
Sarah Lawson, ekspert ds. bezpieczeństwa żywności ostrzega, by nigdy nie pić takiej wody.
- Nie pij wody butelkowanej, która była wystawiana na słońce lub w gorącym pomieszczeniu, np. w samochodzie. Ciepło może spowodować przedostanie się szkodliwych substancji chemicznych z plastiku do wody - zaznacza ekspertka cytowana przez serwis express.co.uk.
Chodzi m.in. o bisfenol A i ftalany, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Lawson ostrzega m.in. przed:
- problemami żołądkowymi,
- bólem i zawrotami głowy,
- problemem z zaburzeniami hormonalnymi.
2. Schładzaj wodę dla zdrowia
Bisfenol A jest klasyfikowany jako substancja zaburzająca gospodarkę hormonalną. U kobiet może przyczyniać się do rozwoju endometriozy i problemów z płodnością. U mężczyzn wiąże się z obniżeniem jakości nasienia i rozwojem raka prostaty.
Regularne narażenie na BPA prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób serca, zwiększając ryzyko miażdżycy i zawałów serca. Związek może też wpływać na funkcjonowanie mózgu.
Z kolei ftalany to substancje endokrynnie czynne, co oznacza, że wpływają na gospodarkę hormonalną człowieka, zaburzając jej pracę.
- Nawodnienie organizmu jest ważne, ale picie wody pozostawionej w upale nie jest bezpieczne. Zawsze przechowuj wodę butelkowaną w niskiej temperaturze, aby chronić swoje zdrowie - zaznaczyła Lawson.
Aby być bezpiecznym, należy zawsze trzymać butelki z wodą z daleka od bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.