Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Czy wiesz, jak e-maile niszczą twoje zdrowie?

W pracy spędzasz cały dzień przed ekranem komputera, po powrocie do domu nie wypuszczasz tabletu z rąk, a przed snem czytasz e-maile na telefonie? Pokusa, żeby sprawdzić zawartość skrzynki jest tak wielka, że wieczorem – zamiast relaksować się z rodziną – nerwowo przeglądasz nowe wiadomości. Dowiedz się, jak sprawdzanie poczty elektronicznej po pracy wpływa na twoje zdrowie, karierę i samopoczucie.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

spis treści

1. Problemy ze snem

Światło z wyświetlaczy telefonów i komputerów zakłóca twój dobowy rytm. Badania wykazały, że światło emitowane przez urządzenia elektroniczne źle wpływa na produkcję melatoniny w organizmie – substancji, od której zależy jakość snu. Rano jesteś zaspany i brakuje ci energii.

2. Przygnębienie i spadek nastroju

Okazuje się, że promieniowanie z wyświetlaczy może się również przyczyniać do depresji. Co prawda, pierwsze wnioski na ten temat wyciągnęli naukowcy badający gryzonie, ale wciąż trwają badania nad wpływem sztucznego światła z elektronicznych sprzętów na człowieka. Niebieskie światło w nocy negatywnie oddziaływało na naturalny system regulacji nastroju u zwierząt. Z kolei bardziej stonowane oraz czerwone światło w ogóle nie miało wpływu na mózg.

3. Wypalenie zawodowe

Potrzeba natychmiastowego odpisywania na e-maile może się źle skończyć dla twojej kariery. Chociaż wydaje się, że stale sprawdzając skrzynkę i odpisując najszybciej, jak się da, służysz dobrze firmie, to w rzeczywistości możesz sobie szkodzić. Badania wykazały związek między ciągłym byciem on-line a wypaleniem zawodowym, problemami ze snem i kłopotami w pracy.

4. Pracoholizm

Stale jesteś dostępny dla szefa, a w weekendy i na wakacjach regularnie odpisujesz na e-maile? To pierwsze objawy pracoholizmu. Niestety sam wydłużasz godziny pracy, za co nie przysługuje ci dodatkowe wynagrodzenie. Poza tym fundujesz sobie permanentny stres, który wpływa na wszystkie sfery twojego życia. Pracoholizm odbija się na zdrowiu, ponieważ nadmierny stres przyczynia się do wielu schorzeń, m.in. chorób serca.

5. Bóle różnego pochodzenia

Często boli cię głowa, żołądek albo mięśnie? To właśnie wynik tego, że wieczorem zamiast odpoczywać i relaksować się z rodziną, odpisujesz na służbowe e-maile. Badanie przeprowadzone w Niemczech pokazuje, że aż połowa ludzi pracuje w nocy w domu. Poświęcanie wolnego czasu na obowiązki służbowe sprawia, że jesteś bardziej przemęczony, zestresowany i niewyspany. Stąd już krótka droga do problemów ze zdrowiem i obniżenia odporności organizmu.

Czy to oznacza, że po wyjściu z biura powinieneś się całkowicie wylogować? Niestety w dzisiejszych czasach nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Warto jednak ustalić zasady, które pozwolą na bardziej zdrowe podejście do pracy po godzinach.

Jeśli ignorowanie skrzynki mailowej wywołuje u ciebie niepokój, postaraj się wyznaczyć porę na sprawdzanie wiadomości. Złóż obietnicę sobie i bliskim, że w czasie kolacji czy wspólnego wyjścia nie odczytujesz żadnych e-maili. Ustal, o której godzinie masz czas na pocztę elektroniczną. Postaraj się segregować wiadomości według priorytetu. Część z nich na pewno może poczekać do rana, kiedy w biurze będziesz miał czas na odpisanie. Dzięki temu to ty będziesz rządził swoją pocztą, a nie ona tobą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza