Diagnostyka zaćmy
W procesie diagnostycznym zawsze kluczowym elementem jest odpowiednio zebrany wywiad chorobowy. Chory, cierpiący na zaćmę, początkowo zauważa zamazanie obrazu. Z biegiem czas dochodzi do jego stopniowego pogorszenia aż do poważnego upośledzenia widzenia.
Zobacz film: "Zaćma - co oferuje okulistyka?"
1. Najwcześniejsze objawy zaćmy
U niektórych pacjentów może pojawiać się narastająca krótkowzroczność – spowodowane jest to stwardnieniem jądra soczewki, co powoduje zwiększenie siły refrakcji. Czasem pacjenci mogą widzieć podwojenie.
Chorzy skarżą się również na zjawisko rozszczepiania światła wokół jego źródeł i trudności z prowadzeniem samochodu nocą. W miarę zażółcania się jądra soczewki obrazy wydają się bardziej żółte lub bardziej brązowe, a rozróżnianie kolorów sprawia trudności.
2. Jak rozpoznać zaćmę?
Rozpoznanie zaćmy nie wymaga skomplikowanych badań – wystarczy badanie przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej. Pozwala ono na ocenę stopnia i rodzaju zmętnienia soczewki.
Korzystne jest również przeprowadzenie badania dna oka, które pozwala wykluczyć obecność zmian, powodujących nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku (np. zmiany zwyrodnieniowe plamki, zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki).
Komentarze