Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta 1000 kalorii - zasady, wady i zalety, przepisy i jadłospis

Dieta 1000 kalorii powinna zawierać zróżnicowane warzywa i owoce oraz chude mięso
Dieta 1000 kalorii powinna zawierać zróżnicowane warzywa i owoce oraz chude mięso (Zdjęcie autorstwa martaposemuckel / CC0 1.0)

Z założenia dieta 1000 kalorii dostarcza naszemu organizmowi mniej kalorii niż wynosi dzienne jego zapotrzebowanie. Dzięki temu ich deficyt w ciągu tygodnia może wynieść 7000, co równa się utracie 1 kg. Początkowo waga zmniejsza się, ponieważ organizm traci wodę. Mniejsze tempo spadku masy pojawia się, gdy organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, co spowalnia odchudzanie. Dieta 1000 kalorii oferuje 5 posiłków dziennie o ustalonej liczbie kalorii.

spis treści

1. Zasady diety 1000 kalorii

Częstym błędem jest myślenie, że gdy zjemy dwa duże posiłki, które dadzą nam ok. 1000 kalorii, będzie to z korzyścią dla organizmu. Nie przyniesie to jednak pożądanych efektów w postaci utraty wagi. Organizm zamiast ją obniżać, będzie magazynować energię. Jeśli posiłki będą częstsze – organizm na bieżąco spali dostarczoną energię.

Żeby dieta 1000 kalorii była prawidłowa, musi być zróżnicowana. Menu zależy od preferencji osoby prowadzącej dietę i od tabel kalorycznych. Nie ma bowiem jednego określonego jadłospisu. Na pewno jednak musi się w nim znaleźć miejsce na chude mięso, owoce, warzywa, ryby, kasze i wiele innych. Koniecznie trzeba ograniczyć spożycie tłustego mięsa, wędlin, sera, a także słodzenie napojów. Podczas diety 1000 kalorii nie wolno pić alkoholu. Zaleca się, aby dieta trwała do 4 tygodni, a po nich warto przejść na dietę 1200 lub 1500 kalorii co pomoże uniknąć efektu jo-jo.

Zobacz film: "Dieta 1000 kalorii"

Czytaj więcej

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w skutecznym odchudzaniu:

  • Zamiast smażyć, gotuj (także na parze) lub piecz w folii.
  • Ogranicz spożycie soli do około 5 g/dzień (około 1 łyżeczki) i ostrych przypraw, które zaostrzają apetyt.
  • Zdrową dietę połącz z aktywnością fizyczną.
  • Jedz 4–5 posiłków w ciagu dnia w regularnych odstępach.

Dobrze jest rozplanować każdy posiłek tak, by zawierał określoną liczbę kalorii, np.:

  • I śniadanie – 250 kcal
  • II śniadanie – 100 kcal
  • obiad – 350 kcal
  • podwieczorek – 100 kcal
  • kolacja – 200 kcal.

2. Dieta niskokaloryczna

Dieta 1000 kalorii to dieta niskokaloryczna, która pozwala dość szybko stracić na wadze. Problemem w tym przypadku może być jednak efekt jo-jo, który zwykle pojawia się po gwałtownych zmianach żywieniowych, a szczególnie przy powrocie do „normalnego” jedzenia po restrykcyjnej diecie.

Zalety diety 1000 kalorii są następujące:

  • efekty są szybko widoczne,
  • dieta jest zrównoważona.

Dieta 1000 kalorii nie jest jednak pozbawiona wad. Najważniejsze z nich to:

  • przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do deficytów witaminowych,
  • większą uwagę przykłada się do kaloryczności produktów niż wartości odżywczych,
  • liczenie kalorii dotyczy każdego spożywanego produktu,
  • przy dłuższym stosowaniu dochodzi do spowolnienia metabolizmu.
Dieta 1000 kcal
Dieta 1000 kcal

Wśród wielu rodzajów diet odchudzających, ta oparta na spożywaniu 1000 kalorii dziennie nadal cieszy

zobacz galerię

Przykładowe menu w diecie 1000 kalorii przedstawia się następująco:

  • Dzień 1

Śniadanie: 2 cienkie plasterki wędliny drobiowej, kilka plasterków świeżego ogórka, 1 bułka pełnoziarnista z margaryną, herbata lub kawa bez cukru. Drugie śniadanie: 1 jabłko. Obiad: 10 dag piersi kurczaka uduszonej na oliwie z warzywami, 1/2 szklanki ryżu ugotowanego na sypko. Podwieczorek: 2 biszkopty. Kolacja: sałatka z tuńczyka, 1 szklanka soku) owocowego

Sałatka z tuńczyka: 120 g tuńczyka w sosie własnym, 2 łyżki kukurydzy, 2 łyżki gotowanego ryżu połączyć i doprawić solą i pieprzem.

  • Dzień 2

Śniadanie: 1 tost z odrobiną odtłuszczonej margaryny, dżemu lub marmolady o obniżonej zawartości cukru, herbata lub kawa bez cukru. Drugie śniadanie: 1 nektarynka. Obiad: 1 kotlet schabowy. Z mięsa należy usunąć tłuszcz, wysmarować je 1 łyżeczką margaryny, posypać suszoną cebulą i drobno pokrojoną szałwią. Następnie grillować ok. 8 minut z każdej strony. Podwieczorek: 2 herbatniki. Kolacja: ziemniaki z fasolą. Ziemniaka obrać i ponakłuwać widelcem, posypać przyprawą do grilla i piec w 190 stopniach przez 1 godzinę. Podgrzać 100 g fasoli z puszki. Ziemniaka z wierzchu naciąć na krzyż i ścisnąć boki, aby się otworzył. Nałożyć na wierzch fasolę, posypać startym serem cheddar (10 g) i zapiekać, aż się roztopi.

  • Dzień 3

Śniadanie: 1 kawałek pełnoziarnistego pieczywa chrupkiego, niskotłuszczowa margaryna, 1 pieczone jajo, kawa lub herbata z mlekiem. Drugie śniadanie: 1 banan lub 10 dag serka homogenizowanego. Obiad: gulasz z bekonu. Podwieczorek: 1 mandarynka i 1 ogórek. Owoc obrać i podzielić na cząstki. Ogórek pokroić na taką samą liczbę plasterków. Nadziewać na wykałaczkę po jednej cząstce i plasterku. Kolacja: zapiekanka z warzyw.

Pieczone jajo: składniki: 1/2 łyżeczki niskotłuszczowej margaryny, 1 jajo, 2 łyżeczki odtłuszczonej śmietany, świeżo zmielony pieprz, sól. Naczynie do zapiekania posmarować margaryną. Wbić jajko, przykryć śmietaną. Oprószyć solą oraz pieprzem i piec 8-10 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.

Gulasz z bekonu: na margarynie należy podsmażyć bekon (1 mały stek) z 1/2 pokrojonej w plasterki cebuli, 1/2 pora oraz 1/2 marchwi, dodać 3/4 szklanki bulionu, 1/4 jabłka, 60 g brukselki, sól i pieprz oraz przyprawę do zup. Gotować 20 minut. Dołożyć 1/2 łyżki posiekanej natki pietruszki.

Zapiekanka z warzyw: rozpuścić na patelni 1/2 łyżki margaryny i ułożyć na niej warstwę pokrojonych w plasterki ziemniaków (50 g), cebuli i startego sera cheddar (10 g), przyprawić solą i pieprzem, ułożyć następną warstwę. Dusić pod przykryciem ok. 30 minut. Zapiekankę posypać pozostałym serem, patelnię wstawić do piekarnika i piec bez przykrycia, aż ser się zarumieni.

  • Dzień 4

Śniadanie: berlińska przekąska, kawa lub herbata. Drugie śniadanie: 1 opakowanie chudego serka wiejskiego. Obiad: stek z szynki lub bekonu (ok. 175 g). Mięso należy oczyścić ze zbędnego tłuszczu, następnie posmarować 1 łyżeczką roztopionej margaryny i piec w piekarniku kilka minut z każdej strony. Podwieczorek: 1 kiwi z serkiem. Kiwi schłodzić, ściąć czubek, wydrążyć. Do miąższu dodać 1 łyżeczkę chudego serka wiejskiego. Wymieszać.

Kolacja: kiełki fasoli z krewetkami.

Berlińska przekąska: składniki: 1 łyżeczka chudego serka topionego, 1 kromka pumpernikla, 1 pokrojony w plasterki pomidor, 1 plasterek szynki westfalskiej, 1 gałązka pietruszki. Na kromce rozsmarować ser, położyć szynkę i plastry pomidora, udekorować pietruszką.

Kiełki fasoli z krewetkami: garstkę kiełków fasoli, łyżkę obranych krewetek i mały kawałek posiekanego ogórka połączyć. Dodać kilka kropli sosu sojowego i sok z cytryny. Wymieszać. Porcję położyć na chlebie posmarowanym margaryną i doprawić pieprzem.

  • Dzień 5

Śniadanie: 1 szklanka soku pomarańczowego, serowy tost francuski. Drugie śniadanie: 3 suszone morele. Obiad: szaszłyki z sosem orzechowym. Podwieczorek: 2 pomidory z twarożkiem. Warzywa przekroić na pół, wydrążyć i napełnić serkiem wiejskim wymieszanym ze szczypiorkiem. Kolacja: specjał z salami i szpinakiem.

Serowy tost francuski (3 porcje): składniki: 3 kromki bagietki, 1 łyżeczka startego sera cheddar, 2 łyżeczki niskotłuszczowej margaryny, 1 łyżeczka posiekanej natki pietruszki, szczypta pieprzu cayenne. Ser, margarynę, pietruszkę i pieprz połączyć. Bułkę zrumienić z jednej strony. Tę nieprzypieczoną posmarować powstałą masą. Zrumienić jeszcze raz.

Szaszłyki z sosem orzechowym (4 porcje): składniki: 450 g chudej wołowiny na pieczeń, 2 posiekane cebule dymki, 1 szklanka orzechów włoskich w kawałkach, 3 łyżki soku cytrynowego, 4 łyżki bulionu wołowego z 1/2 kostki, 1/4 łyżki mielonego imbiru, sól, 1 szklanka twarożku, świeżo zmielony czarny pieprz, 1/2 szklanki ryżu ugotowanego na sypko. Orzechy, bulion, cebulę, sok z cytryny, imbir, sól i pieprz zmiksować. Mięso pokroić i ponakładać na patyczki. Ułożyć na ruszcie. Z wierzchu posmarować odrobiną sosu orzechowego. Grillować. Twarożek wymieszać z resztą sosu orzechowego. Wszystko podawać w małych naczyniach z mięsem i ryżem.

Specjał z salami i szpinakiem: 50 g rozmrożonego szpinaku połączyć z 1 łyżką niskotłuszczowego miękkiego sera, doprawić gałką muszkatołową i rozprowadzić na kawałku pumpernikla. Kromkę przekroić na pół. Udekorować każdą połówkę cienkimi plasterkami salami, przekrojonego i złożonego na kształt rożków. Przybrać listkiem pietruszki.

  • Dzień 6

Śniadanie: 1 kromka cienko posmarowanego pieczywa, 2 plasterki żółtego sera, 1 mały pomidor, kawa lub herbata. Drugie śniadanie: 1 małe opakowanie niskotłuszczowego jogurtu owocowego. Obiad: ryż z jajem. Składniki na 4 porcje: 4 jaja, 1 opakowanie ryżu z warzywami. Ryż wysypać na patelnię, dodać wodę, zagotować i dusić po przykryciem 15 minut. Zdjąć pokrywkę i zrobić 4 zagłębienia. W każdym umieścić po jajku, przykryć i gotować przez kolejne 5 minut, aż jaja się zetną. Podawać zaraz po przygotowaniu. Podwieczorek: 3 suszone śliwki. Śliwki naciąć z boku, usunąć pestkę, w środek włożyć nadziewaną zieloną oliwkę. Kolacja: 1 kanapka z wątrobianką, 1 szklanka soku owocowego.

Kanapka z wątrobianką: połączyć 1 łyżkę żurawiny z 2 łyżeczkami niskotłuszczowej margaryny i rozsmarować na kromce chleba bez skórki. Przekroić kromkę na pół. Na wierzchu każdej połówki ułożyć po 2 cienkie pasterki wątrobianki.

  • Dzień 7

Śniadanie: kawa lub herbata, kiwi, jogurt lub szklanka mleka 0,5%, 2 łyżki muesli. Drugie śniadanie: plaster polędwicy drobiowej, kromka pieczywa chrupkiego lub pełnoziarnistego, liść sałaty, ogórek świeży, jabłko. Obiad: zupa jarzynowa – mała pierś kurczaka, garść makaronu, 250 g włoskiej mrożonki, łyżka koncentratu, odrobina soli. Podwieczorek: kromka pumpernikla z masłem i pół ogórka. Kolacja: sałatka grecka. 200 g niskotłuszczowego sera feta, 1-2 cebuli, 4 liście sałaty, paprykę, pomidor, czosnek i bazylię połączyć i skropić sokiem z cytryny.

Następny artykuł: Dieta 1200 kcal
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze