Drink z ciekłym azotem wypalił dziurę w żołądku
Ciekły azot jest ostatnio bardzo modny w restauracjach i barach. Sprawia, że podawane potrawy i koktajle wyglądają zjawiskowo. Najczęściej stosuje się go w przygotowaniu deserów i różnych ciepłych dań. Dzięki niemu można uzyskać zarówno niesamowite efekty wizualne, jak i smakowe, np. przygotować danie, które z wierzchu będzie lodowato zimne, a w środku nadal ciepłe. Jednak operowanie ciekłym azotem wymaga dużej wprawy, ponieważ łatwo o poparzenie.
Czy wiesz, że Polacy zapominają o klaoriach w kolorowych napojach? Zobacz poniższe wideo
Ciekły azot jest często wykorzystywany do przygotowania spektakularnych koktajli, jednak konsekwencje ich wypicia mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Przekonał się o tym 30-letni biznesmen, który po koktajlu z ciekłym azotem musiał przejść operację usunięcia części żołądka.
Mężczyzna wraz z przyjaciółmi był w pubie w Gurgaon, gdzie zamawiali koktajle z ciekłym azotem, który ma temperaturę wrzenia -195,8 stopni Celsjusza. W związku z tym napój miał być wypity dopiero po tym, jak unoszący się nad nim dym zniknie. Jednak mężczyzna wypił koktajl natychmiast po podaniu.
Niemal natychmiast zaczęły pojawiać się dziwne dolegliwości, a w końcu ogromny ból. Kiedy był już zabierany do szpitala, zaczął odczuwać również senność i duszności, a jego brzuch zrobił się bardzo obrzęknięty.
Przeprowadzone badania w szpitalu, do którego przybył, wykazały silną kwasicę mleczanową, czyli wysoki poziom kwasu mlekowego w organizmie. W tomografii komputerowej stwierdzono otwartą dziurę w jamie brzusznej z powodu perforacji żołądka lub jelit.
Dr Amit Deepta Goswami, konsultant bariatryczny w szpitalu Columbia Asia w Gurgaon powiedział, że picie ciekłego azotu może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w organizmie człowieka. Normalnie ciekły azot zaczyna parować, gdy jest pozostawiony w temperaturze pokojowej. W przypadku tego mężczyzny gaz nie miał żadnej drogi ujścia, gdy trafił do żołądka po spożyciu. Zwieracz żołądka był zamknięty i doszło do perforacji.
Dodał również, że żołądek mężczyzny był nienormalnie spuchnięty. Miał nieprawidłowe tętno, ciśnienie krwi i nasycenie tlenem.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Czy można pić alkohol po perforacji żołądka? - odpowiada lek. Diana Kupczyńska
- Z czego wynikają bóle żołądka po perforacji wrzodu żołądka? - odpowiada lek. Tomasz Stawski
- Czy możliwy jest całkowity powrót do zdrowia, jeśli doszło do perforacji ściany żołądka spowodowanej wrzodem? - odpowiada prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
Dr Goswami dodał, że nie miał pewności, czy mężczyzna przeżyje i uprzedził rodzinę, że może umrzeć na stole operacyjnym. Na szczęście po trzech dniach od zabiegu biznesman zaczął powracać do zdrowia.
Dr Mrigank S Sharma, chirurg, ostrzega przed niebezpieczeństwem wynikającym z płynnego azotu. Wyjaśnia on, że ciekły azot może doprowadzić do odmrożeń w każdej tkance człowieka. Ponadto, gdy zmienia się z cieczy w gaz, powiększa się nawet ponad 500 razy, więc jeśli zostanie połknięty i dostanie się do żołądka, może eksplodować. To nie pierwszy taki przypadek. W grudniu 2014 roku dramat po wypiciu niebezpiecznego drinka przeżyła młoda Brytyjka. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie lekarze musieli wyciąć jej żołądek.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.