Trwa ładowanie...

Drink z ciekłym azotem wypalił dziurę w żołądku

Ciekły azot jest ostatnio bardzo modny w restauracjach i barach. Sprawia, że podawane potrawy i koktajle wyglądają zjawiskowo. Najczęściej stosuje się go w przygotowaniu deserów i różnych ciepłych dań. Dzięki niemu można uzyskać zarówno niesamowite efekty wizualne, jak i smakowe, np. przygotować danie, które z wierzchu będzie lodowato zimne, a w środku nadal ciepłe. Jednak operowanie ciekłym azotem wymaga dużej wprawy, ponieważ łatwo o poparzenie.

Zobacz film: "Polacy zapominają o kaloriach w kolorowych napojach"

Czy wiesz, że Polacy zapominają o klaoriach w kolorowych napojach? Zobacz poniższe wideo

Ciekły azot jest często wykorzystywany do przygotowania spektakularnych koktajli, jednak konsekwencje ich wypicia mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Przekonał się o tym 30-letni biznesmen, który po koktajlu z ciekłym azotem musiał przejść operację usunięcia części żołądka.

Mężczyzna wraz z przyjaciółmi był w pubie w Gurgaon, gdzie zamawiali koktajle z ciekłym azotem, który ma temperaturę wrzenia -195,8 stopni Celsjusza. W związku z tym napój miał być wypity dopiero po tym, jak unoszący się nad nim dym zniknie. Jednak mężczyzna wypił koktajl natychmiast po podaniu.

Niemal natychmiast zaczęły pojawiać się dziwne dolegliwości, a w końcu ogromny ból. Kiedy był już zabierany do szpitala, zaczął odczuwać również senność i duszności, a jego brzuch zrobił się bardzo obrzęknięty.

Przeprowadzone badania w szpitalu, do którego przybył, wykazały silną kwasicę mleczanową, czyli wysoki poziom kwasu mlekowego w organizmie. W tomografii komputerowej stwierdzono otwartą dziurę w jamie brzusznej z powodu perforacji żołądka lub jelit.

Dr Amit Deepta Goswami, konsultant bariatryczny w szpitalu Columbia Asia w Gurgaon powiedział, że picie ciekłego azotu może doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w organizmie człowieka. Normalnie ciekły azot zaczyna parować, gdy jest pozostawiony w temperaturze pokojowej. W przypadku tego mężczyzny gaz nie miał żadnej drogi ujścia, gdy trafił do żołądka po spożyciu. Zwieracz żołądka był zamknięty i doszło do perforacji.

Dodał również, że żołądek mężczyzny był nienormalnie spuchnięty. Miał nieprawidłowe tętno, ciśnienie krwi i nasycenie tlenem.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dr Goswami dodał, że nie miał pewności, czy mężczyzna przeżyje i uprzedził rodzinę, że może umrzeć na stole operacyjnym. Na szczęście po trzech dniach od zabiegu biznesman zaczął powracać do zdrowia.

Dr Mrigank S Sharma, chirurg, ostrzega przed niebezpieczeństwem wynikającym z płynnego azotu. Wyjaśnia on, że ciekły azot może doprowadzić do odmrożeń w każdej tkance człowieka. Ponadto, gdy zmienia się z cieczy w gaz, powiększa się nawet ponad 500 razy, więc jeśli zostanie połknięty i dostanie się do żołądka, może eksplodować. To nie pierwszy taki przypadek. W grudniu 2014 roku dramat po wypiciu niebezpiecznego drinka przeżyła młoda Brytyjka. Kobieta trafiła do szpitala, gdzie lekarze musieli wyciąć jej żołądek.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.