Gruźlica płuc – objawy, diagnostyka, leczenie

Gruźlicę często diagnozuje się przez przypadek. Uporczywy kaszel i ból klatki piersiowej nim spowodowany przypomina raczej objawy grypy, a nie gruźlicy. Jak zatem skutecznie bronić się przed gruźlicą płuc?

1. Gruźlica płuc – objawy

U niewielkiego odsetka chorych na gruźlicę płuc, choroba rozwija się bezobjawowo. Wykrywa się ją wówczas przez przypadek, na przykład podczas rutynowej kontroli. Ale zdecydowanie częściej osoba, która zapadła na tę chorobę obserwuje u siebie szereg jej objawów.

Na początku gruźlica płuc powoduje ogólne osłabienie organizmu. Ponadto pacjent szybciej się męczy przez co odczuwa permanentny stan zmęczenia, co skutkuje zwykle sennością. Dość często pojawiają się gorączki, nadmierna potliwość oraz to, co najbardziej charakterystyczne dla gruźlicy płuc – kaszel.

Zobacz film: "Gruźlica [Wirtualna Poradnia]"

Kaszel podczas gruźlicy płuc utrzymuje się długo i ewoluuje. Na początku jest to kaszel suchy, ale potem przeobraża się w mokry, który należy odksztuszać, najlepiej usuwając plwociny. Nieleczona gruźlica płuc przechodzi w stan ostry, wówczas mogą się zdarzać krwawienia, a co za tym idzie plucie krwią.

Z pewnością powinna zastanowić również nagła utrata wagi, która nie była zamierzona, a także sprawiający duży dyskomfort kłujący ból w klatce piersiowej.

Skuteczne domowe metody na kaszel
Skuteczne domowe metody na kaszel [10 zdjęć]

Kaszel najczęściej towarzyszy zwykłemu przeziębieniu i grypie. Często też jest objawem zapalenia oskrzeli....

zobacz galerię

2. Gruźlica płuc – diagnostyka

W zasadzie diagnostyka gruźlicy płuc zasadza się na wykonaniu trzech badań. Po pierwsze lekarz powinien zlecić prześwietlenie płuc. Może się ono okazać niewystarczające – nie zawsze jednoznacznie wskazuje zmiany chorobowe. Wówczas można wykonać jako dodatkową tomografię komputerową.

Zaleca się także wykonanie badania na obecność bakterii w plwocinach. Pobiera się jej próbkę w czasie bronchoskopii, następnie poddaje bardzo dokładnej obserwacji pod mikroskopem. Może się okazać, że dopiero pobranie wycinka tkanki płucnej jednoznacznie określi schorzenie.

Można także wykonać tak zwany odczyn tuberkulinowy, po to, by dowiedzieć się, czy jednostka doznaje reakcji alergicznej przy kontakcie z bakteriami gruźlicy płuc.

Co oddech mówi na temat twojego zdrowia?
Co oddech mówi na temat twojego zdrowia? [5 zdjęć]

Przyczyną nieświeżego oddechu, fachowo określanego jako halitoza, jest zazwyczaj niedostateczna higiena...

zobacz galerię

3. Gruźlica płuc – leczenie

Leczeni gruźlicy płuc może potrwać nawet pół roku. Po dwóch tygodniach od zarażenia rozsiewają swoje bakterie. W tym czasie chory powinien być odizolowany od zdrowych i być hospitalizowany (terapia w szpitalu powinna potrać nawet do sześciu tygodni).

Gruźlica płuc jest chorobą zakaźną.
Gruźlica płuc jest chorobą zakaźną.

Na początku gruźlicy płuc, w okresie, kiedy chory może zarazić otoczenie, podaje się aż cztery leki. Wszystkie są przyjmowane pod stałą obserwacją lekarską. Później leczenie można kontynuować w domu, zgłaszając się na kontrolę do swojej przychodni.

Leczenie gruźlicy płuc wspomoże zdrowy tryb życia. W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na swoja dietę. Powinna być bogata w owoce i warzywa, nabiał i zboża. Warto także zadbać o zwiększenie odporności organizmu dzięki uzupełnianiu odpowiednim witamin i minerałów.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.