Trwa ładowanie...

Jak naprawdę stres wpływa na nasze zdrowie?

Avatar placeholder
06.12.2018 13:03
11 produktów, które powinieneś jeść, gdy jesteś zestresowany
11 produktów, które powinieneś jeść, gdy jesteś zestresowany [11 zdjęć]

Gorąca owsianka to smaczny posiłek, który poprawia nastrój poprzez stymulację produkcji serotoniny,

zobacz galerię

Co oznacza życie w przewlekłym stresie? Ma on wpływ na nasze ciało i umysł, jednak u każdej osoby wygląda to inaczej. Niektóre z objawów, które zauważysz u siebie, mogą być związane z twoimi predyspozycjami genetycznymi. Wiele objawów przewlekłego stresu, takich jak ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jest dziedziczny. Styl życia także ma wpływ na to, jak stres wpływa na twoje ciało.

1. Jakie są najczęstsze skutki stresu?

1.1. Fizyczne skutki przewlekłego stresu

Fizyczne objawy stresu są pochodną działania hormonów stresu na różne organy. Jeśli zmniejszymy wielkość ostrej reakcji na stres, to uświadomimy sobie, jak wygląda życie w przewlekłym stresie. Ludzie żyjący w ciągłym stresie bardzo często mają wzmożoną reaktywność sercowo-naczyniową. Oznacza to, że nawet w przypadku odpowiedzi na nieznaczny bodziec ich tętno bardzo się podnosi, serce bije niezwykle szybko i osoby te zaczynają się pocić i trząść.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Wydaje się też, że uspokojenie się po wystąpieniu reakcji na stres trwa u nich o wiele dłużej niż przeciętnie. Inne fizyczne objawy przewlekłego stresu to napięcie w obrębie mięśni żuchwy, ramion i odcinka lędźwiowego pleców. Może to utrudniać pracę, wypoczynek i po prostu mieć kolosalny wpływ na nasze samopoczucie. Częste bóle głowy, zmęczenie i bezsenność są najbardziej uogólnionymi objawami przewlekłego stresu.

1.2. Emocjonalne skutki przewlekłego stresu

Przewlekły stres jest silnie połączony z dwoma najpoważniejszymi problemami psychologicznymi naszych czasów: depresją i zaburzeniami lękowymi. Im więcej stresu dostrzegasz w swoim życiu, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie u ciebie zdiagnozowane jedno z tych dwóch zaburzeń. Zaburzenia lękowe charakteryzują się narastającym napięciem, zmęczeniem i ciągłym podirytowaniem.

Zdradliwe w lęku jest to, że nie jest on odpowiedzią na realne zagrożenie, lecz jedynie reakcją na myśli. Przerażające wyobrażenia wkradają się w twój umysł na jawie i we śnie, uruchamiając reakcję stresową. Może to się dziać nieustannie, dzień po dniu. Lęk jest najczęściej powiązany z jakimiś starymi podświadomymi przekonaniami na temat życia i samego siebie, które po analizie zazwyczaj okazują się bezsensowne. Zarządzanie stresem często pomaga przerwać zaklęty KRĄG myśli przepełnionych lękiem i reakcji fizjologicznych, tak byś mógł przeanalizować te szkodliwe przekonania i pozbyć się ich.

Nawet bez zdiagnozowanego zaburzenia można odczuwać bardzo poważny dyskomfort emocjonalny będący wynikiem stresu. Przewlekły stres zazwyczaj manifestuje się niecierpliwością i ciągłą irytacją. Może także przybierać formę apatii i smutku. W bardziej skrajnych przypadkach może objawiać się gniewem, który prowadzi do zachowań zagrażających relacjom z innymi ludźmi. Bardzo często słyszy się o członkach rodziny, którzy opowiadają, że osobowość kochanej przez nich osoby zmienia się całkowicie wskutek utraty pracy czy też jakiegoś innego poważnego stresującego wydarzenia. Przewlekły stres wpływa na całe ciało i na każdy aspekt twojego życia.

Fragment książki Claire Michaels Wheeler „Pokonaj stres. 10 sprawdzonych metod”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Polecamy książkę Claire Michaels Wheeler „Pokonaj stres. 10 sprawdzonych metod”
Polecamy książkę Claire Michaels Wheeler „Pokonaj stres. 10 sprawdzonych metod”

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze