Trwa ładowanie...

Kleptomania - objawy, leczenie

Kleptomania to zaburzenie psychiczne, chorobliwy stan, w którym dotknięta osoba nie może powstrzymać się od kradzieży. Nazwa kleptomanii pochodzi od greckiego słowa kleptos, oznaczającego kradzież. Osoby dotknięte kleptomanią nie dokonują kradzieży z powodu braku danego przedmiotu lub potrzeby jego posiadania i czerpania z niego korzyści. Po dokonaniu kradzieży, kleptoman często wyrzuca skradziony przedmiot do kosza, lub oddaje komuś innemu.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Kleptomania - objawy

Osoby chore na kleptomanię czują wielkie napięcie psychiczne przed dokonaniem kradziezy, natomiast samo wykonanie czynu przynosi im wielką ulgę i uczucie satysfakcji oraz nagrodzenia.

Kleptomania to prawdziwa, zaklasyfikowana choroba. Często osoby cierpiące na kleptomanię ukrywają ją przed bliskimi, bojąc się napiętnowania lub reakcji otoczenia.

Kleptomania to choroba powodująca wstyd, przez co często osoby nią dotknięte próbują ją ukrywać. Kleptomani boją się potępienia i traktowania jak pospolitych złodziei.

Kleptomania to zaburzenie psychiczne, które może bardzo niszcząco wpływać na życie i relacje międzyludzkie dotkniętej osoby, dlatego ważne jest, aby nie ukrywać choroby i postarać się uzyskać pomoc w radzeniu sobie z nią.

Osoby chore na kleptomanię często starają się ukryć swój problem ze strachu przed reakcją otoczenia
Osoby chore na kleptomanię często starają się ukryć swój problem ze strachu przed reakcją otoczenia (123RF)

Badania na temat kleptomanii pokazują, że kleptomania jest chorobą, która dotyka więcej kobiet niż mężczyzn. Może to jednak być odkrycie podyktowane tym, że kobiety częściej zgłaszają się do psychologa po pomoc w radzeniu sobie z tą uciążliwą dolegliwością.

Dawniej uważano, że kleptomania dotyka wyłącznie kobiety i klasyfikowano ją jako rodzaj histerii, która ujawnia się podczas zakupów.

Kleptomania to zaburzenie psychiczne - w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób oznaczona jest numerem F63.2. Kleptomania to choroba, którą powinniśmy rozróżnić od pospolitej kradzieży.

Złodzieje kradną z premedytacją, na przykład z chęci zysku. Osoby chorujące na kleptomanię działają całkowicie impulsywnie, są pozbawione samokontroli i niepodążanie za impulsem przynosi im znaczny psychiczny dyskomfort.

2. Kleptomania - leczenie

Osoby chore na kleptomanię bardzo rzadko szukają pomocy, a czasem nawet nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu. Często jedynie problemy natury prawnej lub trudności w relacjach międzyludzkich zmuszają osoby chore na kleptomanię do zaczerpnięcia pomocy.

Specjalista w dziedzinie zdrowia psychicznego może pomóc na przykład przez psychoterapię, jednak najbardziej skuteczna metoda leczenia kleptomanii to podanie leków, które podnoszą poziom serotoniny.

W ten sposób osoba chora na kleptomanię nie odczuwa tak silnego dyskomfortu i przez to nie poddaje się impulsom skłaniającym ją do kradzieży.

Przeczytaj także

Osoby dotknięte kleptomanią często boją się na przykład robienia zakupów, kiedy zdadzą sobie w końcu sprawę ze swojej przypadłości.

Podczas zakupów, w każdym momencie osoba może poczuć silną chęć kradzieży, która, jeśli nie zostanie usatysfakcjonowana, prowadzi do problemów emocjonalnych.

Osoba, po wykonaniu kradzieży, na przykład schowania jakiegoś przedmiotu do kieszeni lub torebki, czuje niezwykłą ulgę, której nie przynosi jej żadna inna czynność w życiu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza