Trwa ładowanie...

Czynniki ryzyka zachorowania na łysienie telogenowe

Avatar placeholder
13.08.2021 11:52
Czynniki ryzyka zachorowania na łysienie telogenowe
Czynniki ryzyka zachorowania na łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe należy do jednych z najczęstszych dolegliwości związanych z wypadaniem włosów. Chociaż choroba występuje u obu płci u osób w różnym wieku, można wyodrębnić pewne grupy osób bardziej podatne na zachorowania. Czynnikami mogącymi wpływać na tę skłonność są płeć, wiek, wykonywany zawód i ekspozycja na czynniki drażniące. Łysienie dla większości osób na nie cierpiących stanowi poważny problem w znacznym stopniu obniżający pewność siebie i satysfakcję z własnego wyglądu.

spis treści

1. Płeć a łysienie telogenowe

Chociaż z powodu wypadania włosów do lekarza częściej zgłaszają się kobiety ciężko ocenić skalę tego zjawiska, jako że u kobiet wypadanie włosów powoduje znacznie większy dyskomfort psychiczny. Bezdyskusyjny jest jednak fakt, że to kobiety są częściej narażone na różnego rodzaju wahania hormonalne. Ma to związek z ciążą (przerzedzenie włosów jest stosunkowo częstą dolegliwością 2-3 miesiące po porodzie), ze stosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych, częstszym stosowaniem diet odchudzających a także większą częstością występowania zaburzeń hormonalnych (np. choroby tarczycy). Wydaje się, że zwłaszcza przewlekła postać łysienia telogenowego, o trudnych do zdiagnozowania przyczynach częściej dotyka kobiet. Należy przy tym pamiętać, że najczęstsza postać łysienia - łysienie androgenowe występuje częściej u meżczyzn.

2. Wiek a łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe może wystąpić u ludzi w każdym wieku, nie wyłączając małych dzieci, u których jest to jedna z najczęstszych przyczyn utraty włosów (co samo w sobie należy u dzieci do rzadkości). Chociaż zachorowanie może wystąpić zarówno u młodych jak i u starszych osób, wydaje się, że najbardziej narażeni są ludzie powyżej 30-40 roku życia. Ma to związek z częstszym współwystępowaniu innych patologii, a także ze zwiększonym narażeniem na zabiegi obciążające organizm - np. zabiegi operacyjne, stres.

3. Rasa a łysienie telogenowe

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Okazuje się, że rasa człowieka wydaje się nie mieć żadnego wpływu na prawdopodobieństwo rozwinięcia łysienia telogenowego.

4. Wykonywany zawód a łysienie telogenowe

W swoim otoczeniu człowiek napotyka wiele czynników mogących zaburzyć równowagę jego organizmu. Niektóre zawody cechują się zwiększoną ekspozycją na tego typu sytuacje lub substancje i mogą w ten sposób predysponować do wystąpienia epizodu utraty włosów. Przykładowo, zwiększoną szansę na rozwinięcie łysienia telogenowego będą mieli przedstawiciele zawodów związanych ze zwiększonym napięciem emocjonalnym, złą dietą i szeroko pojętym szkodliwym trybem życia. Już dawno wykazano, że uogólniona reakcja stresowa dotyczy także mieszków włosowych, włącznie z miejscowym wydzielaniem substancji i przekaźników (jak np. substancja P), które powodują osłabienie i wypadanie włosów. Innym czynnikiem ryzyka jest miejsce pracy, które wiąże się ze stałym kontaktem z toksycznymi substancjami chemicznymi. Mogą to być zarówno metale ciężkie - które oprócz łysienia powodują także liczne objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i które mogą być nawet przyczyną utraty życia, jak i związki chemiczne wykorzystywane w przemyśle np. tekstylnym. Wypadanie włosów jest częstym objawem pojawiającym się przy przekroczeniu bezpiecznych stężeń takich substancji.

5. Współwystępujące schorzenia a łysienie telogenowe

Przyczyną łysienia telogenowego jest szeroko pojęte rozchwianie równowagi organizmu. Sytuacja taka ma miejsce u pacjentów, którzy cierpią z powodu innych chorób. Taki wpływ mogą mieć zwłaszcza choroby zakaźne, z autoagresji, a także te dotyczące układu hormonalnego. Zarówno ostre choroby zakaźne przebiegające z gorączką jak i choroby przewlekłe (np. zakażenie wirusem HIV) mają konsekwencje dla całego ustroju człowieka. Stan zapalny i odpowiedź układu odpornościowego wiąże się z wydzieleniem całego arsenału różnych substancji i przekaźników, które przystosowują organizm do walki z patogenem. Wydzielanie tych substancji jest pewnego rodzaju szokiem dla organizmu i może spowodować wypadanie włosów i zahamowanie cyklu wzrostu włosa.

Podobna sytuacja ma miejsce u pacjentów cierpiących z powodu przewlekłych stanów zapalnych jak np. w chorobach z autoagresji takich jak toczeń układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenia z tej grupy dotyczą głównie kobiet, a ich przyczyna nie jest dobrze poznana. Wypadanie włosów w tym przypadku może być jedną z konsekwencji przedłużającego się stanu zapalnego.

Na łysienie telogenowe narażone są także osoby leczące się z powodu zaburzeń hormonalnych. Wydaje się, że do wystąpienia tego schorzenia szczególnie usposabiają zwłaszcza gwałtowne zmiany w stężeniu hormonów - np. nagłe odstawienie doustnych leków antykoncepcyjnych czy zmiana dawek hormonów tarczycy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze