Koronawirus mutuje. Dr Łukasz Rąbalski wyizolował genom koronawirusa SARS-CoV-2 od polskiego pacjenta. To ułatwi opracowanie szczepionki (WIDEO)
Koronawirus SARS-CoV-2 mutuje, a to oznacza, że ma różne sygnatury genetyczne. Poszczególne mutacje mogą różnić się od siebie np. zaraźliwością. To odkrycie po części wyjaśnia, dlaczego różne społeczności odmiennie chorują. Jest to także ostrzeżenie dla tych, którzy tworzą szczepionkę, że nie będzie łatwo stworzyć uniwersalnego panaceum.
Gdański mikrobiolog dr Łukasz Rąbalski jako pierwszy w Polsce wyseparował genetyczną sekwencję kornawirusa SARS-CoV-2 bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID. Tym pacjentem był 48-latek hospitalizowany w Gdańsku.
Poniekąd można powiedzieć, że mikrobiolog "odkodował" wirusa SARS-CoV-2:
- Już w marcu pojawiła się pierwsza sekwencja genetyczna (czyli rozkodowana sekwencja wirusa) z Polski, która została uzyskana w laboratorium prof. Krzysztofa Pyrcia w Krakowie. Różnica jest taka, że tamten materiał pochodził z linii komórkowej, a nie bezpośrednio od pacjenta - mówi mikrobiolog dr Łukasz Rąbalski.
Co nam daje wyizolowanie genomu SARS-CoV-2 bezpośrednio od pacjenta?
- Najważniejsza informacja to jak ten wirus wygląda, czy to jest wirus inny niż ten w Australii czy Chinach, czy jest to wirus ten sam co w Niemczech, we Włoszech, czy gdziekolwiek indziej. Ten materiał, który ja uzyskałem, świadczył o pochodzeniu wirusa z Wielkiej Brytanii, ale mamy też już wirusy pochodzące bezpośrednio z Włoch i Niemiec, więc nie ma czegoś takiego jak "polski koronawirus".
Czym różnią się od siebie te wirusy? W jakim stopniu ta wiedza pomoże w opracowaniu uniwersalnej szczepionki?
ZOBACZ WIDEO.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.