Trwa ładowanie...

Pijesz rano szklankę wody? Lekarka ostrzega przed nową odmianą bakterii

Avatar placeholder
24.05.2024 13:33
Uwaga na wyjątkowo odporną odmianę E. coli! Nie działają na nią standardowe metody
Uwaga na wyjątkowo odporną odmianę E. coli! Nie działają na nią standardowe metody (Getty Images, Instagram)

Przypadki zakażenia bakteriami E. coli, powodującymi dolegliwości ze stronu układu pokarmowego lub moczowego, nadal nie należą do rzadkości. Jak się okazuje, grasujący obecnie szczep jest wyjątkowo odporny na popularne metody ochronne.

spis treści

1. Nowa bakteria E. coli w wodzie

Profilaktyka zakażeń bakterią E. coli polega w dużej mierze na utrzymywaniu wysokiej higieny: zarówno osobistej, jak i tej dotyczącej warunków przechowywania i przygotowywania posiłków czy napojów.

Do najbardziej skutecznych metod, które mogą ochronić nas przed zakażeniem bakterią E. coli, należy przegotowanie wody z kranu przed spożyciem - zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku bądź w domu, w którym korzystamy z podłączenia do wodociągu miejskiego. Jak jednak ostrzega lek. Magdalena Cubała na swoim profilu na Instagramie, nowa odmiana E. coli może być odporna wpływ bardzo wysokich temperatur.

Zobacz film: "Listerioza – objawy i leczenie"

"Nawet w najbardziej szanowanych wodociągach miejskich może dojść do takiego zatrucia. Filtry do wody nie wystarczą, aby zabić te bakterie, a gotowanie wody – poza tym jednym przypadkiem – zazwyczaj pomaga. Dlatego, gdy pijesz poranną szklankę ciepłej wody, pamiętaj, że musi być przegotowana dzień wcześniej!" - ostrzega lek. Cubała w filmie na swoim profilu.

"Niestety, tym razem mamy do czynienia z termostabilnym szczepem, który nie ginie nawet podczas gotowania!" - dodaje lekarka.

2. Jak przebiega zakażenie bakterią E.coli?

Do najczęstszych objawów wskazujących na zakażenie bakterią Escherichia coli w obszarze układu pokarmowego należą:

Bakteria E. coli może jednak zaatakować także układ moczowy, wywołując szereg objawów takich jak nadmierne parcie na pęcherz bądź problemy z oddawaniem moczu. Do tych symptomów należą m.in. kłucie przy oddawaniu moczu, krwiomocz i mniejsza kontrola nad pęcherzem. W przypadku infekcji bakterią E. coli w układzie moczowym zwykle stosuje się leczenie antybiotykowe.

Zakażenie tym patogenem może nastąpić nie tylko w wyniku spożycia skażonego pożywienia czy wody, ale także w wyniku przenoszenia drogą płciową czy wniknięcia do organizmu przez uszkodzone tkanki (np. rany).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze