Trwa ładowanie...

Sposoby na bolesne miesiączki

Avatar placeholder
24.04.2019 15:07
Sposoby na bolesne miesiączki
Sposoby na bolesne miesiączki (123RF)

Połowa kobiet odczuwa ból podczas menstruacji. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia i proste czynności, które przynoszą upragnioną ulgę.

spis treści

1. Przyczyny bolesnych miesiączek

Kobiety często obawiają się nadchodzącej miesiączki ze względu na towarzyszące jej, szczególnie w dwóch pierwszych dniach, bóle menstruacyjne.

Najczęściej bolesne miesiączki występują u młodych dziewcząt: skurcze, ból promieniujący aż do nerek, mdłości, biegunka, bóle głowy, a nawet zawroty głowy. Powód? To nie jajniki są przyczyną tych dolegliwości, lecz nadwrażliwość macicy i wysoki poziom prostaglandyny zawartej we krwi miesiączkowej. To te hormony i reakcje zapalne powodują skurcze macicy.

Zobacz film: "Badania w RZS"

O bólach należy porozmawiać z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki i sprawdzi, czy nie mają one innej przyczyny, np. endometrioza, która wymaga specjalnego leczenia.

2. Leczenie bolesnych miesiączek

2.1. Bóle słabe i średnie

  • Paracetamol w dawce 1 do 3 tabletek po 1000 mg dziennie powinien złagodzić pierwsze bóle.
  • Leki przeciwskurczowe, w połączeniu z paracetamolem lub nie, pomagają uspokoić skurcze macicy i złagodzić słabsze bóle menstruacyjne.
  • Ibuprofen, niesteroidowy lek przeciwzapalny, jest najbardziej polecanym lekiem na bóle menstruacyjne. Ogranicza on działanie prostaglandyny. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dziennej dawki leku (1g), ponieważ, jak wszystkie leki przeciwzapalne, może wywoływać skutki uboczne, takie jak problemy trawienne i alergie.

Ważne: Nie czekaj na nadejście silnego bólu. Weź lek od razu po pojawieniu się pierwszych bólów lub nawet przed wystąpieniem dolegliwości, np. przed pójściem spać.

2.2. Silne bóle

  • Pigułka antykoncepcyjna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się silnych bólów menstruacyjnych. W 90% przypadków likwiduje je całkowicie. Silne bóle menstruacyjne są jednym z głównych wskazań dla przepisania pigułki dla młodych dziewcząt. Krwawienie jest mniej obfite, a skurcze słabsze. Co więcej, jako że owulacja jest zahamowana, produkcja prostaglandyny spada.

Ważne: Mimo że jest skuteczna, aspiryna nie jest zalecana na bóle miesiączkowe. Rozrzedza krew i może być przyczyną obfitego krwawienia.

3. Trzy rady na złagodzenie bólu menstruacyjnego

  • Ruszaj się, żeby pobudzić krążenie

Aktywność fizyczna, jak np. szybki marsz, pomaga pobudzić krążenie w dole brzucha i zmniejszyć ból. Regularne uprawianie sportu zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu i jako że ma działanie antystresowe, łagodzi objawy menstruacji.

  • Zastosuj ciepłe okłady

Ból jest coraz silniejszy? Weź ciepłą kąpiel z kilkoma kroplami olejków eterycznych lub przyłóż sobie do brzucha gorący okład (termofor, butelka z gorącą wodą). Ciepło ma działanie przeciwzapalne i uspokajające, dzięki czemu przynosi ulgę w bólu.

  • Odpręż się

Badania pokazują, że stres może podwoić ryzyko bólów miesiączkowych. Adrenalina i kortyzol, hormony produkowane w momentach stresu, są ściśle związane z produkcją prostaglandyny. Aby uniknąć zwiększenia bólu spowodowanego stresem, nic prostszego, jak zastosować techniki relaksacyjne: joga, tai-chi, medytacja i wszelkie inne metody, które pozwalają wam się zrelaksować.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze