Polacy na L4. Oto najczęstsze powody zwolnień z pracy
41 proc. Polaków korzysta ze zwolnień lekarskich, a najczęściej biorą je najmłodsi pracownicy. Chorują jednak krócej niż ich koledzy po 50.
1. Zetki częściej chodzą na L4
Z raportu enel-med "Łączy nas zdrowie" wynika, że w ubiegłym roku ze zwolnień lekarskich korzystał co czwarty Polak, biorąc wolne na maksymalnie 10 dni (24 proc.).
Dłuższe nieobecności - od 11 do 15 dni - dotyczyły 8 proc. osób, a niemal miesiąc na zwolnieniu spędziła 1 na 10 osób. Co drugi pracownik nie brał zwolnienia w ogóle (51 proc.).
Przy czym widać wyraźne różnice w długości L4, biorąc pod uwagę wiek pracowników. Najmłodsi (do 30. roku życia) korzystają z tego znacznie częściej (w ubiegłym roku tylko 34 proc. pracowników w tym wieku nie wzięło L4), ale krócej. Zazwyczaj trwa to do pięciu dni (18 proc.).
Z kolei ich koledzy po 50-tce rzadziej biorą L4, ale jeśli już korzystają ze zwolnienia, to nie ma ich w pracy nawet ponad 15 dni (13 proc.).
Czy pracodawcy mogą wpłynąć na zmniejszenie liczby absencji? 39 proc. pracowników twierdzi, że problem zmniejszyłyby dodatkowe dni wolne od pracy, a 38 proc. widzi rozwiązanie w bardziej rozbudowanych pakietach medycznych.
Z raportu wynika, że zetki najbardziej doceniłyby dodatkowe dni wolne (41 proc.), podczas gdy starsze pokolenie wskazuje na rozbudowane pakiety medyczne (43 proc.). Dla młodszych większe znaczenie mają także akcje wspierające równowagę między pracą a życiem prywatnym i częściej wskazują na większy dostęp do psychologa.
2. Inne podejście do pracy
Różnice między pokoleniami wynikają z odmiennego podejścia do pracy i zasad work-life balance.
- Dla najmłodszych praca jest tylko jedną ze składowych udanego życia, a dbałość o własne zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, znajduje się na szczycie wyznawanych wartości. Stąd częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich w sytuacjach, w których pokolenie silversów stawia się na stanowisku pracy. Przedstawiciele starszego pokolenia nauczyli się samemu radzić z drobnymi problemami zdrowotnymi i nawet nie kontaktują się w przypadku ich wystąpienia z lekarzem, podejmując się samoleczenia - zaznacza internista Krzysztof Urban z enel-med.
Lekarz wskazuje, że częstotliwość zwolnień wydawanych z powodu infekcji może być w obu grupach zbliżona. Natomiast wśród silversów więcej jest zwolnień związanych z przewlekłymi chorobami, m.in. układu ruchu, krążenia czy układu nerwowego.
- Z kolei wśród młodszych pacjentów dominują ostre zachorowania – urazy, ostre zespoły bólowe, w tym związane z cyklem miesiączkowym, zaburzenia lękowe i depresyjne – wskazuje lekarz.
3. Polacy częściej idą na L4 z powodów psychicznych
Z raportu wynika też, że istotną przyczyną zwolnień lekarskich są także problemy psychiczne. 8 proc. zatrudnionych jako przyczynę swojej nieobecności wskazało depresję, stres lub inne dolegliwości psychiczne.
Co więcej, przyczyny związane ze zdrowiem psychicznym niemal dwa razy częściej dotyczą najmłodszych pracowników niż ich starszych kolegów. 9 proc. zetek przyznało, że korzystało ze zwolnienia lekarskiego z powodu problemów psychicznych, w porównaniu do 5 proc. w pokoleniu silversów.
Liczba konsultacji dorosłych Polaków u psychologów i psychiatrów w pierwszej połowie tego roku była wyższa o 60 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2023 roku.
O tym rosnącym problemie, który potwierdzają także dane ZUS-u informowaliśmy już wcześniej. Coraz częstszym powodem są depresja i inne zaburzenia psychiczne, w tym zaburzenia lękowe, osobowościowe oraz związane z nadużywaniem alkoholu i środków psychoaktywnych. W 2023 roku ZUS przyjął prawie 1,5 mln tego typu zaświadczeń lekarskich.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.