Trwa ładowanie...

Śmiertelny związek między paleniem papierosów i cukrzycą

Samo palenie papierosów bardzo źle wpływa na zdrowie, a u chorych na cukrzycę efekt ich działania jest zintensyfikowany. Nałogowi palacze chorujący na cukrzycę są blisko dwa razy bardziej narażeni na ryzyko śmierci w porównaniu do palaczy bez zwiększonego poziomu cukru we krwi.

W badaniu brano pod uwagę zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Analiza wykazała, że palące kobiety, chorujące na cukrzycę, mają ponad 80 procent większe ryzyko śmierci z powodu raka płuc w porównaniu z kobietami, które nie chorują na cukrzycę.

Co ciekawe, brak takich obserwacji u mężczyzn - oczywiście występuje zwiększone ryzyko śmierci w połączeniu cukrzycy i palenia papierosów, jednak nie z powodu raka płuc.

Jak widać, kontrola cukrzycy jest szczególnie ważna u palaczy. Jak przyznaje jeden z autorów badania, „wiemy, że palenie papierosów nie jest wskazane u chorych na cukrzycę - to dodatkowo zmniejsza i tak już upośledzoną cyrkulację krwi, powoduje choroby serca, predysponuje do raka płuc i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP)."

Zdrowie czy nałóg - wybierz sam!
Zdrowie czy nałóg - wybierz sam! (123RF)

Należy również zwrócić uwagę na stan przedcukrzycowy - u takich osób palenie dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wysokiego ciśnienia tętniczego krwi i zwiększonego poziomu cholesterolu. Jak zaznaczają autorzy badania, korzyści z rzucania palenia są bardzo duże i efekt jest znacznie większy w porównaniu do leczenia farmakologicznego.

Kolejni naukowcy są zgodni - sama cukrzyca przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych, chorób nerek, infekcji, wrzodów, amputacji kończyn i problemów ze wzrokiem - a palenie jedynie pogłębia te wszystkie schorzenia.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Rzucenie palenia papierosów polepszy ogólny stan zdrowia u chorujących na cukrzycę, poprawi kondycję przez co łatwiej jest ćwiczyć i utrzymać prawidłową masę ciała. Wyniki wszystkich analiz zostały zaprezentowane na kongresie Towarzystwa Radiologicznego w Północnej Ameryce w Chicago.

W Polsce pali blisko 35 procent mężczyzn i 24 procent kobiet. Globalnie na całym świecie pali nawet 1 miliard ludzi. Ilu z nich choruje na cukrzycę lub ma jeszcze nie rozpoznaną chorobę? Tego dokładnie nie wiadomo. Zwiększenie świadomości ludzi na całym świecie jest niesłychanie ważne. Jak dowodzą badania, każdy wypalony papieros podnosi poziom cukru. W korelacji z cukrzycą tworzy to mieszankę wybuchową i sprawia trudności terapeutyczne.

Dodatkowo palenie papierosów zwiększa insulinooporność, co stanowi dodatkowy problem w i tak już nierównej walce z cukrzycą. Konieczne jest stałe badanie poziomu cukru - najlepszym wskaźnikiem jest określenie poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która ocenia wyrównanie cukrzycy w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Palenie papierosów nie idzie w parze z cukrzycą. Światowy dzień walki z cukrzycą przypada na 14 listopada każdego roku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.