Trwa ładowanie...

Pojawia się, gdy serce bije za wolno. Od razu biegiem do kardiologa

Avatar placeholder
06.02.2024 09:42
Masz te objawy? To może być znak, że serce pracuje za wolno
Masz te objawy? To może być znak, że serce pracuje za wolno (Getty Images)

Zbyt wolny rytm serca może mieć wiele możliwych przyczyn – od nadmiaru stężenia potasu we krwi po zapalenie mięśnia sercowego. Choć nie zawsze oznacza chorobę, to jednak w każdym przypadku wymaga konsultacji z lekarzem. Może bowiem wskazywać na pewne problemy kardiologiczne. Jakie są jego konsekwencje?

spis treści

1. Czym jest bradykardia?

Bradykardia to stan medyczny charakteryzujący się wolniejszym niż normalnie rytmem serca. Mówimy o niej, gdy liczba uderzeń serca na minutę spada poniżej 60.

Bradykardia może mieć charakter fizjologiczny i występować u zdrowych, silnych osób. Jednak w niektórych przypadkach może sygnalizować także poważniejsze problemy zdrowotne.

2. Przyczyny bradykardii

Zobacz film: "Liczba kobiet z zawałem po 50-tce rośnie"

Przyczyny bradykardii są różnorodne. Do najczęstszych należą:

3. Objawy bradykardii

Symptomy bradykardii mogą być różne w zależności od jej nasilenia i podłoża. Do najczęściej występujących należą:

4. Diagnostyka bradykardii

Diagnostyka bradykardii obejmuje przede wszystkim badanie EKG (elektrokardiogram), które pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca.

Wykonuje się również 24-godzinny monitoring pracy serca oraz badania krwi (do wykrycia innych stanów, które mogą wpływać na rytm serca). W celu oceny reakcji serca na wysiłek, konieczne mogą być także testy wysiłkowe.

5. Leczenie bradykardii

Leczenie bradykardii zależy od jej przyczyny oraz od nasilenia objawów. W niektórych przypadkach nie jest konieczne interwencyjne leczenie, a jedynie monitorowanie stanu pacjenta. W sytuacjach, gdy bradykardia jest wynikiem przyjmowania pewnych leków, może wystarczyć ich modyfikacja lub zmiana.

W poważniejszych przypadkach, kiedy bradykardia prowadzi do niedostatecznego ukrwienia organów i tkanek, może być konieczne zastosowanie rozrusznika serca.

Wczesna interwencja i odpowiednie leczenie są kluczowe w zapobieganiu komplikacjom. Ważne jest, aby osoby doświadczające symptomów bradykardii, skonsultowały się z lekarzem w celu postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze