Trwa ładowanie...

Nowy Raport o NOP-ach. Po której szczepionce było ich najwięcej?

Szczepienia przeciwko COVID-19. Nowy Raport o NOP-ach. Po której szczepionce było ich najwięcej?
Szczepienia przeciwko COVID-19. Nowy Raport o NOP-ach. Po której szczepionce było ich najwięcej? (Getty Images)

Dotychczas w Polsce wykonano łącznie blisko 26 mln szczepień przeciw COVID-19. Z raportu zamieszczonego na stronie rządowej wynika, że stwierdzono dotąd łącznie 11 121 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich miała charakter łagodny, jednak zdarzały się też przypadki zakrzepicy oraz zgony pacjentów.

spis treści

1. Ile NOP-ów odnotowano do tej pory?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dotychczas w Polsce podano łącznie 25 884 468 szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ok. 10,5 mln osób. Z powodu COVID-19 zmarły 74 734 osoby.

Od pierwszego dnia szczepień odnotowano 11 121 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 9 376 miało charakter łagodny. W przewadze były to przede wszystkim zaczerwienienie i bolesność w miejscu wkłucia. Jedną z częściej zgłaszanych reakcji poszczepiennych jest także podwyższona temperatura ciała.

Zobacz film: "Dr Sutkowski: Druga dawka dla seniorów nie jest fizycznie zabezpieczona"

Dr hab. Wojciech Feleszko, immunolog kliniczny i specjalista chorób płuc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uspokaja - podwyższona temperatura ciała jest zupełnie naturalną reakcją na szczepionkę.

- Gorączka pojawia się w przypadku przyjęcia niemal wszystkich szczepionek, nie tylko przeciw COVID-19. Kiedyś mówiło się, że w ten sposób szczepionka przyjmuje się w organizmie. Oznacza to, że nasz układ odpornościowy został uruchomiony w odpowiedzi na antygeny, które zawiera preparat. Więc z punktu widzenia immunologii gorączka jest objawem bardzo korzystnym - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dr Feleszko.

Jeśli gorączka po szczepieniu ciągle rośnie i zaczyna sprawiać dyskomfort, należy po prostu przyjąć leki przeciwgorączkowe.

- W takich przypadkach zalecany jest paracetamol - wyjaśnia dr Feleszko. Najnowsze badania naukowców dowodzą, że po szczepieniu można przyjąć także niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ nie obniżają skuteczności preparatów przeciwko COVID-19.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Nowy Raport o NOP-ach. Po której szczepionce było ich najwięcej?
Szczepienia przeciwko COVID-19. Nowy Raport o NOP-ach. Po której szczepionce było ich najwięcej? (Getty Images)

2. Przypadki zakrzepic i zgonów po szczepieniu przeciw COVID-19

Wśród niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano także 1 745 reakcji o poważnym lub ciężkim charakterze. Z rządowego raportu wynika, że do tej pory zakrzepica wystąpiła u 73 osób zaszczepionych przeciw COVID-19. U sześciu osób z zakrzepicą lub innymi problemami z krzepliwością krwi nastąpił zgon.

Dr Paweł Grzesiowski zwrócił uwagę na istotny fakt dotyczący występowania zakrzepicy po podaniu szczepionki. Ryzyko tego niebezpiecznego skutku ubocznego jest zdecydowanie mniejsze niż w wyniku stosowania innych popularnych leków, w tym np. tabletek antykoncepcyjnych.

- Częstość zakrzepicy, to ok. 1–2 przypadki/100 tys. dawek szczepionki AstraZeneca, 100 razy częściej występuje zakrzepica po podaniu heparyny, a po doustnej antykoncepcji 500 razy częściej, co nie znaczy, że mamy bagatelizować działania niepożądane, ale warto ocenić proporcje – podkreśla dr Grzesiowski.

Wśród odczynów poszczepiennych pojawiły się także inne schorzenia związane z krzepliwością krwi. Były to:

  • zatorowość (u 1 osoby),
  • zatorowość płucna (u 18 osób),
  • zator płucny z zakrzepicą (u 3 osób),
  • zatorowość tętnicy (u 3 osób),
  • zatorowość obwodowa (u 1 osoby),
  • małopłytkowość (u 9 osób),
  • obrzęk naczyń krwionośnych (u 1 osoby),
  • zapalenie żył (u 5 osób),
  • zmiany zakrzepowe (u 1 osoby),
  • skrzepliny (u 1 osoby),
  • udar mózgu z zakrzepem (u 2 osób),
  • problemy z krzepliwością (u 1 kobiety, zakończone zgonem),
  • skrzepy krwi (u 1 mężczyzny, zakończone zgonem).

Do 18 czerwca po szczepieniu zmarły łącznie 94 osoby. Ministerstwo Zdrowia przypomina jednak, że nie wszystkie zgony wykazały związek przyczynowo-skutkowy z podaniem preparatu. NOP-em jest każde zdarzenie, do którego dochodzi w ciągu czterech tygodni od przyjęcia szczepionki.

W tabeli pojawiają się np. zgłoszenia o zgonie w wyniku urazu głowy, który nastąpił wskutek omdlenia po szczepieniu, albo upadku, który miał miejsce w ciągu 30 dni od podania szczepionki.

3. Po jakich szczepionkach było najwięcej NOP-ów?

Dodatkowo Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oblikował raport, z którego można dowiedzieć się, po których szczepionkach przeciw COVID-19 częściej występowały poważne i ciężkie niepożądane odczyny poszczepienne. Zgromadzone do tego czasu dane wskazują, że:

  • po szczepionce Pfizera odnotowano 2 133 łagodnych NOP-ów, 419 poważnych i 110 ciężkich.

  • po szczepionce Moderny odnotowano 403 łagodne NOP-y, 46 poważnych i 7 ciężkich.

  • po szczepionce AstraZeneki odnotowano 2 741 łagodnych NOP-ów, 308 poważnych i 31 ciężkich.

  • po szczepionce Johnson & Johnson odnotowano 91 łagodnych NOP-ów, 9 poważnych i 3 ciężkie.

MZ podaje także, ile osób zmarło po podaniu konkretnego preparatu przeciw COVID-19 oraz w jakim były one wieku:

  • 27 osób zaszczepionych Pfizerem. Najmłodsza osoba miała 48 lat, pozostałe to w większości osoby 70+. W przypadku 15 kolejnych zgonów nie istniał związek przyczynowo-skutkowy, a jedynie czasowy,

  • 3 osoby zaszczepione AstraZeneką w wieku 48, 63 i 68 lat. W przypadku dwóch kolejnych zgonów nie istniał związek przyczynowo-skutkowy,

  • 1 osoba zaszczepiona Moderną, w wieku 57 lat

  • brak zgonów w przypadku szczepionki Johnson & Johnson.

4. Po której szczepionce najwięcej zakrzepów?

Zestawienie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego uwzględnia również informacje o różnego rodzaju zakrzepicach występujących po szczepieniu przeciw COVID-19. Zestawienie wygląda następująco:

  • 11 przypadków po Pfizerze,
  • 15 przypadków po AstraZenece,
  • 3 przypadki po Modernie,
  • 2 przypadki po Johnson & Johnson.

Jak zauważa prof. Łukasz Paluch, flebolog, nie zawsze szczepionka przeciwko COVID-19 jest bezpośrednią przyczyną zakrzepicy.

- Osoby, u których wystąpiły tego typu powikłania, mogły mieć nierozpoznaną trombofilię, czyli nadkrzepliwość. Gorączka i odwodnienie, które wystąpiły po przyjęciu szczepionki, mogły zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej - podsumowuje prof. Paluch.

Osobom, które chcą sprawdzić, czy są narażone na zakrzepicę po szczepionce, zaleca się wykonanie badań na małopłytkowość i udanie się z nimi do lekarza w celu omówienia wyników. Specjalista postawi diagnozę i wskaże wybór odpowiedniego rodzaju szczepionki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze