Termolezja - co to jest, jak wygląda zabieg, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
W termolezji wykorzystuje się działanie prądu o częstotliwości fal radiowych (300–500 kHz). Termolezja jest metodą leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych, m.in. zespołów bólowych kręgosłupa piersiowego, szyjnego czy lędźwiowo-krzyżowego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat termolezji? Czy ta metoda może powodować jakieś skutki uboczne?
1. Co to jest termolezja?
Termolezja jest metodą leczenia bólu przewlekłego. Wykorzystuje ona działanie prądu o wysokiej częstotliwości fal radiowych (300 − 500kHz). Termolezja jest zabiegiem małoinwazyjnym, który polega na kontrolowanym uszkodzeniu nerwów czuciowych. Zabieg termolezji prowadzi u większości pacjentów do długotrwałej redukcji dolegliwości bólowych. Efekt zazwyczaj utrzymuje się od 12 do 24 miesięcy.
Zobacz także:
2. Jak wygląda zabieg termolezji?
W trakcie zabiegu termolezji dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia struktur nerwowych przez zastosowanie wysokiej temperatury (temperatura osiąga około 70- 80 stopni Celsjusza). Zdaniem specjalistów, metoda termolezji daje około 50-70 procent skuteczności i w większości przypadków nie prowadzi do działań niepożądanych.
Zabieg termolezji wykonywany jest w warunkach jałowych; miejsce wkłucia zostaje dokładnie zdezynfekowane przez specjalistę. Termolezję wykonuje się bez usypiania chorego, w znieczuleniu miejscowym. Osoba wykonująca zabieg, pod kontrolą RTG, wkłuwa igłę (nazywaną również elektrodą) w okolice nerwu, wytypowanego do uszkodzenia. Za pomocą igły pacjentowi można podać środek znieczulający, a także kontrast. Dodatkowo, igła pełni funkcję elektrody, która pozwala na wytworzenie wysokiej temperatury. Specjalista podłącza igłę – elektrodę do generatora fal wysokiej częstotliwości. Wówczas dochodzi do wysyłania prądu o określonej częstotliwości. Działanie wysokiej temperatury sprawia, że dochodzi do nieznacznego uszkodzenia włókien nerwowych. Zabieg pozwala na uniemożliwienie przewodzenia bodźców bólowych.
3. Wskazania do termolezji
Wśród najpopularniejszych wskazań do zastosowania termolezji wymienia się następujące dolegliwości bólowe:
- zespoły bólowe kręgosłupa piersiowego, szyjnego lub lędźwiowo-krzyżowego,
- bóle nowotworowe,
- bóle czaszkowo-twarzowe,
- klasterowy ból głowy,
- dolegliwości bólowe klatki piersiowej (wywołane złamaniami żeber, półpaścem lub torakotomią),
- ból korzeniowy i zwoju grzbietowego nerwu rdzeniowego,
- nerwobóle biodrowo-pachwinowe,
- nerwobóle pośladkowe,
- nerwobóle biodrowo-podbrzuszne,
- dolegliwości bólowe w okolicach miednicy i krocza,
- kokcygodynia,
- Metatarsalgia Mortona,
- przewlekłe bóle kończyn górnych (bóle nerwu nadłopatkowego),
- przewlekłe bóle kończyn dolnych (np. neuralgia nerwu udowo-goleniowego).
4. Przeciwwskazania do termolezji
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu termolezji są następujące czynniki:
- infekcje lub zmiany zapalne skóry w miejscu planowanej termolezji (ropnie, czyraki lub rozległe obrzęki),
- ciąża,
- niewydolność serca,
- niewydolność nerek.
Niewskazane jest również wykonywanie zabiegów termolezji u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca, a także pacjentów z nieprawidłowościami neurologicznymi.
5. Skutki uboczne termolezji
Termolezja jako metoda leczenia przewlekłych dolegliwości bólowych dosyć rzadko wiąże się ze skutkami ubocznymi. U niektórych pacjentów może dojść do reakcji uczuleniowej na zastosowany środek znieczulający. Wśród innych działań niepożądanych wymienia się: wystąpienie odczynu zapalnego w miejscu wkłucia (w takiej sytuacji lekarz może zalecić stosowanie ogólnoustrojowych antybiotyków), wystąpienie krwiaka lub obrzęku.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.