Trwa ładowanie...

Co łączy ramiona z demencją? Zaskakujące wyniki nowych badań

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 03.08.2024 11:27
W tych częściach ciała najbardziej odkłada ci się tłuszcz? Masz większe ryzyko demencji
W tych częściach ciała najbardziej odkłada ci się tłuszcz? Masz większe ryzyko demencji (Adobe Stock )

Demencja to problem dotyczący ponad 55 milionów ludzi na całym świecie. Naukowcy powiązali jednak ryzyko wystąpienia tej choroby z pewnymi cechami sylwetki i tendencjami do gromadzenia tłuszczu w konkretnych partiach ciała.

spis treści

1. Wczesne objawy demencji

Jak wykazali eksperci z WHO, demencja może być aż w 70 proc. powiązana z chorobą Alzheimera. Pierwszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami są:

  • zaniki pamięci,
  • przewlekła mgła mózgowa,
  • zapominanie poszczególnych słów, ograniczenie słownictwa,
  • dezorientacja w czasie i miejscu,
  • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
  • osłabienie myślenia logicznego i analitycznego.
Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Do rozwoju demencji może przyczynić się wiele różnych czynników, a jej bezpośrednie przyczy nie są do końca znane naukowcom. Na pewno u podstaw tej choroby leżą tzw. zmiany neurodegeneracyjne w mózgu. Demencja może być także powiązana z innymi chorobami poza chorobą Alzheimera: epilepsją, boreliozą neurologiczną, nowotworami mózgu, uszkodzeniami mózgu, schorzeniami tarczycy, alkoholizmem, narkomanią. Dużą rolę mogą tu odgrywać także predyspozycje genetyczne, krwiaki po urazach, zaburzenia przepływu krwi w mózgu czy niedobory witamin B12, B9, B1.

2. Nowe badanie o demencji i chorobie Parkinsona

Naukowcy z Uniwersytetu Syczuańskiego w Chinach i Instytutu Karolinska w Szwecji przeprowadzili jednak badanie, które bezpośrednio wiąże skład i masę ciała z demencją, ale i chorobą Parkinsona. Choć nie od dziś wiadomo, że otyłość bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia ryzyka demencji, w najnowszym badaniu naukowcy odkryli, że kluczowym czynnikiem jest nadmiar tkanki tłuszczowej w dwóch konkretnych obszarach ciała: na brzuchu i górnej części ramion.

Grupa badawcza była duża, bo wynosiła ponad 400 tys. osób, których informacje zdrowotne porównali naukowcy, korzystając z brytyjskiej bazy danych - Biobank. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "Neurology". Okazuje się, że osoby zmagające się z dużymi ilościami tkanki tłuszczonej w okolicach brzucha (tzw. otyłość brzuszna) były narażone na rozwój chorób aż o 13 proc. bardziej niż pacjenci o optymalnej ilości tłuszczu w tych regionach. Jeśli chodzi o ramiona, osoby, u których tkanka kumuluje się właśnie tam, były narażone na rozwój demencji nawet o 18 proc. bardziej.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze