Ultrapiryna – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Ultrapiryna to lek w postaci tabletek dojelitowych oraz proszku musującego, wykorzystywany w przypadku bólu czy gorączki, które towarzyszą zarówno infekcjom wirusowym, jak i chorobom przewlekłym. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania?
1. Co to jest Ultrapiryna?
Ultrapiryna to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Wskazanie do stosowania stanowi:
- przeziębienie, grypa i gorączka,
- łagodny oraz słabo nasilony ból zębów, mięśni i stawów, głowy, ból menstruacyjny, nerwoból,
- przewlekły ból i stan zapalny w przebiegu tocznia rumieniowatego układowego, choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego zapalenia stawów, zmianach okołostawowych, zespole Reitera.
2. Ultrapiryna – skład i postaci leku
Ultrapirynę można kupić w dwóch postaciach (preparat ma też wiele zamienników). To:
- tabletki powlekane dojelitowe Ultrapiryna 325 mg w opakowaniach po 30 oraz 100 sztuk,
- proszek musujący Ultrapiryna Plus w opakowaniach zawierających 12 saszetek.
Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Ponadto saszetki z proszkiem musującym zawierają kwas askorbowy oraz wapń w postaci laktoglukonianu.
Jaki jest skład preparatów? Jedna tabletka dojelitowa Ultrapiryna zawiera 325 mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze. Z kolei jedna saszetka Utlrapiryna Plus zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 300 mg kwasu askorbowego (witaminy C) oraz 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu, także substancje pomocnicze.
3. Dawkowanie Ultrapiryny
Tabletki Ultrapiryna przyjmuje się doustnie, najlepiej po posiłku, popijając dużą ilością płynu. By zniwelować ból lub gorączkę, zaleca się stosowanie 1 tabletki Ultrapiryna co 4 godziny bądź 1-2 tabletek co 6 godzin.
Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych nie powinna przekraczać 4 g kwasu salicylowego, a u młodzieży w wieku od 16 do 18 lat - 1,5 g. Proszek Ultrapiryna należy rozpuścić w połowie szklanki wody, wymieszać i wypić - najlepiej po posiłku. Zalecana dawka Ultrapiryna Plus dla dorosłych wynosi 1-2 saszetki 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 saszetek.
Osoby starsze - powyżej 65. roku życia - oraz młodzież po ukończeniu 12. roku życia powinny przyjmować 1 saszetkę 3 razy na dobę. To dawka maksymalna. Leczenie preparatem Ultrapiryna bez konsultacji z lekarzem może trwać najwyżej 3-5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, należy skonsultować się ze specjalistą.
4. Przeciwwskazania do stosowania Ultrapiryny
Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek i proszku musującego Ultrapiryna do jest:
- nadwrażliwość na substancję czynną oraz inne salicylany lub substancje pomocnicze w nim zawarte.
- czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy,
- skazy krwotoczne,
- ciężka niewydolność wątroby,
- ciężka niewydolność nerek,
- ciężka niewydolność serca,
- Trzeci trymestr ciąży. W pierwszym oraz drugim trymestrze nie zaleca się stosowania leku, jednak jest to dopuszczalne, gdy występuje bezwzględna konieczność,
- napady astmy oskrzelowej wskutek przyjmowania salicylanów czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ),
- stosowanie z metotreksatem w dawkach większych niż 15 mg na tydzień.
- zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, np. w przebiegu cukrzycy, mocznicy lub tężyczki,
- znacznie podwyższone stężenie wapnia we krwi,
- fenyloketonuria,
- wiek. Nie należy stosować leku w postaci tabletek u dzieci oraz młodzieży przed ukończeniem 16. roku życia w związku z zagrożeniem wystąpienia zespołu Reye’a.
Okres laktacji nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leku, jednak Ultrapiryna w trakcie karmienia piersią nie jest zalecana. Substancja czynna przenika do pokarmu kobiecego, co może wywołać reakcję alergiczną u dziecka.
5. Skutki uboczne i środki ostrożności
Ze stosowaniem Ultrapiryny wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. To objawy niestrawności, takie jak zgaga, nudności oraz wymioty, a także bóle brzucha, pocenie się, zawroty głowy, szumu w uszach, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, nasilone krwawienie miesiączkowe, nadciśnienie czy obrzęki, duszności oraz napady astmy oskrzelowej.
Pacjenci nadwrażliwi mogą zaobserwować działania niepożądane w postaci zmian na skórze, jak pokrzywka i rumień.
Jeśli chodzi o środki ostrożności, należy pamiętać, by odstawić preparat co najmniej 5 dni przed planowanym [zabiegiem chirurgicznym](https://portal.abczdrowie.pl/operacje-chirurgiczne. Ma to związek z tym, że substancja czynna może nasilać krwawienia. Ponadto należy zachować ostrożność u pacjentów zmagających) się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym, obrzękiem błony śluzowej nosa.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.