Trwa ładowanie...

Ultrapiryna – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
17.04.2023 14:07
Ultrapiryna to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Ultrapiryna to lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. (Adobe stock)

Ultrapiryna to lek w postaci tabletek dojelitowych oraz proszku musującego, wykorzystywany w przypadku bólu czy gorączki, które towarzyszą zarówno infekcjom wirusowym, jak i chorobom przewlekłym. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania?

spis treści

1. Co to jest Ultrapiryna?

Ultrapiryna to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Wskazanie do stosowania stanowi:

2. Ultrapiryna – skład i postaci leku

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ultrapirynę można kupić w dwóch postaciach (preparat ma też wiele zamienników). To:

  • tabletki powlekane dojelitowe Ultrapiryna 325 mg w opakowaniach po 30 oraz 100 sztuk,
  • proszek musujący Ultrapiryna Plus w opakowaniach zawierających 12 saszetek.

Substancją czynną leku jest kwas acetylosalicylowy. Ponadto saszetki z proszkiem musującym zawierają kwas askorbowy oraz wapń w postaci laktoglukonianu.

Jaki jest skład preparatów? Jedna tabletka dojelitowa Ultrapiryna zawiera 325 mg kwasu acetylosalicylowego oraz substancje pomocnicze. Z kolei jedna saszetka Utlrapiryna Plus zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 300 mg kwasu askorbowego (witaminy C) oraz 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu, także substancje pomocnicze.

3. Dawkowanie Ultrapiryny

Tabletki Ultrapiryna przyjmuje się doustnie, najlepiej po posiłku, popijając dużą ilością płynu. By zniwelować ból lub gorączkę, zaleca się stosowanie 1 tabletki Ultrapiryna co 4 godziny bądź 1-2 tabletek co 6 godzin.

Maksymalna dawka dobowa u osób dorosłych nie powinna przekraczać 4 g kwasu salicylowego, a u młodzieży w wieku od 16 do 18 lat - 1,5 g. Proszek Ultrapiryna należy rozpuścić w połowie szklanki wody, wymieszać i wypić - najlepiej po posiłku. Zalecana dawka Ultrapiryna Plus dla dorosłych wynosi 1-2 saszetki 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 saszetek.

Osoby starsze - powyżej 65. roku życia - oraz młodzież po ukończeniu 12. roku życia powinny przyjmować 1 saszetkę 3 razy na dobę. To dawka maksymalna. Leczenie preparatem Ultrapiryna bez konsultacji z lekarzem może trwać najwyżej 3-5 dni. Jeśli po tym czasie objawy nie ustępują, należy skonsultować się ze specjalistą.

4. Przeciwwskazania do stosowania Ultrapiryny

Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek i proszku musującego Ultrapiryna do jest:

Okres laktacji nie jest przeciwwskazaniem do stosowania leku, jednak Ultrapiryna w trakcie karmienia piersią nie jest zalecana. Substancja czynna przenika do pokarmu kobiecego, co może wywołać reakcję alergiczną u dziecka.

5. Skutki uboczne i środki ostrożności

Ze stosowaniem Ultrapiryny wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. To objawy niestrawności, takie jak zgaga, nudności oraz wymioty, a także bóle brzucha, pocenie się, zawroty głowy, szumu w uszach, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej i krwawienia z przewodu pokarmowego, zaburzenia krzepnięcia krwi, nasilone krwawienie miesiączkowe, nadciśnienie czy obrzęki, duszności oraz napady astmy oskrzelowej.

Pacjenci nadwrażliwi mogą zaobserwować działania niepożądane w postaci zmian na skórze, jak pokrzywka i rumień.

Jeśli chodzi o środki ostrożności, należy pamiętać, by odstawić preparat co najmniej 5 dni przed planowanym [zabiegiem chirurgicznym](https://portal.abczdrowie.pl/operacje-chirurgiczne. Ma to związek z tym, że substancja czynna może nasilać krwawienia. Ponadto należy zachować ostrożność u pacjentów zmagających) się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym, obrzękiem błony śluzowej nosa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze