Trwa ładowanie...

Wino odstresowuje. I nie chodzi o alkohol!

Avatar placeholder
08.08.2019 19:10
Wino na depresję
Wino na depresję

Lampka czerwonego wina potrafi ukoić nerwy. Gdyby chodziło o zawarty w winie alkohol, podobnie zadziałałaby pewnie szklanka piwa. A tak nie jest. Naukowcy odkryli, dlaczego właśnie czerwone wino działa kojąco na nasz układ nerwowy. Chodzi o jeden konkretny składnik.

1. Resweratrol na serce i dłuższą młodość

Resweratrol to związek roślinny już dość dokładnie przebadany. Wiemy, że wspomaga pracę serca. Dowiodły tego m.in. Trwające kilkanaście lat badania Serge'a Ranauda, opublikowane w 1992 roku na łamach pisma "Lancet". Według wyników u osób, które piją 20-30 g wina dziennie, ryzyko śmierci na choroby serca i układu krążenia spada nawet o 40 proc. Za takie działanie odpowiadają przede wszystkim flawonoidy, związki polifenolowe, z resweratrolem na czele.

Resweratrol ma też działanie przeciwnowotworowe, jest pomocny w walce z cukrzycą typu 2 i otyłością, a ponieważ jest silnym antyoksydantem, wymiata z organizmu wolne rodniki, które powodują przedwszesne starzenie.

To jednak nie koniec cudownych mocy tego składnika. Jak pokazują nowe badania, może on także doskonale wpływać na nasze samopoczucie i pomagać w walce ze stresem.

2. Resweratrol koi nerwy

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Buffalo, opublikowane w czasopiśmie Neuropharmacology, wykazały, że znajdujący się w czerwonym winie resweratrol redukuje stres poprzez blokowanie ekspresji enzymu związanego z kontrolą stresu w mózgu.

Współautor badań, dr n. med. Ying Xu, przekonuje, że w świetle tych wyników resweratrol może okazać się skuteczną alternatywą dla leków stosowanych w leczeniu pacjentów cierpiących na depresję i zaburzenia lękowe. A takich osób na całym świecie przybywa lawinowo. Tylko w Stanach Zjednoczonych na depresję cierpi 16 proc. społeczeństwa, a aż 40 zmaga się z zaburzeniami lękowymi!

Jak działa resweratrol? Kortykosteron to związek regulujący reakcję organizmu na stres. Nadmierny stres powoduje, że tego związku jest w organizmie za dużo. Pod jego wpływem następuje wydzielanie się enzymu fosfodiesterazy 4 (PDE4), który jest odpowiedzialny za stany depresyjne i odczuwanie lęku. Badanie pokazało, że resweratrol ma zdolność hamowania ekspresji PDE4, a więc tym samym niwelowania stanów niepokoju i zaburzeń depresyjnych.

Choć do okrzyknięcia resweratrolu skutecznym antydepresantem i lekiem na nerwicę jeszcze daleka droga, z pewnością naukowcy mają podstawy do dalszych badań nad wykorzystaniem tego składnika w nowatorskich lekach przeciwdepresyjnych.

Na koniec warto zaznaczyć rzecz podstawową, żeby miłośnicy czerwonego wina nie popadli w hurraoptymizm. Kojące działanie reserwatrolu dotyczy spożywania umiarkowanych ilości wina! Zawsze trzeba pamiętać, że zawarty w winie alkohol może powodować uzależnienie, a to z kolei zaburzenia depresyjne. Koło się zamyka, a z dobroczynnych właściwości reserwatrolu nie zostaje nic... Jak zawsze słowo klucz jest jedno – umiar i zdrowy rozsądek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze