Trwa ładowanie...

Wstrząs mózgu – objawy, leczenie, skutki

Wstrząs mózgu to potoczna nazwa na wstrząśnienie mózgu. Następuje on bardzo często po wszelkiego rodzaju upadkach i wstrząsach. Jak wstrząs mózgu objawia się i jak go leczyć?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Wstrząs mózgu – objawy

Chcąc określić objawy wstrząsu mózgu, winniśmy najpierw zdefiniować, co to jest. Specjaliści głoszą, iż jest to trwające krótki czas zaburzenie działania mózgu, które raczej nie ma wpływu na jego strukturę. Pojawia się na skutek uderzenia głowy lub głową. Układ nerwowy w takiej sytuacji pozostaje nienaruszony.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim...

zobacz galerię

Wstrząs mózgu objawia się przede wszystkim tym, że pacjent na krótki czas traci świadomość, a także ma zaburzoną pamięć, zwłaszcza dotyczącą wydarzeń sprzed urazu, jego dotyczących lub/i tych, które nastąpiły po nim. Krótki czas, należy rozumieć jako okres trwający od piętnastu minut do nawet godziny.

Wstrząs mózgu objawia się także szeregiem objawów ogólnych. Należą do nich: bóle głowy, utrata pamięci, zwłaszcza dotycząca zdarzeń związanych z urazem (przed, w trakcie i po wydarzeniu), zaburzenia w pracy serca i oddechu, które trwają krótko. Niepokojącym objawem jest wpatrywanie się przez pacjenta przez długi czas w jeden punkt, a w dodatku zobojętniały wyraz twarzy. Do objawów wstrząsu mózgu zalicza się również dezorientację i częste rozdrażnienie. Pacjent może przejawiać także opóźnione reakcje, które nie tylko dotyczą szeroko pojętych ruchów, ale oprócz tego mowy. Z tą ostatnią związane są również takie objawy wstrząsu mózgu, jak mówienie w sposób niewyraźny, zdarza się i tak, że wywód jest nielogiczny. Ostatnimi objawami wstrząsu mózgu są nudności i ogólne złe samopoczucie, co może skutkować chociażby wymiotami.

Wstrząs mózgu objawia się zwykle utratą świadomości.
Wstrząs mózgu objawia się zwykle utratą świadomości.

2. Wstrząs mózgu – leczenie

Pacjent, który nabawił się wstrząsu mózgu, winien pozostać kilka dni pod stałą obserwacją lekarza. Aby potwierdzić objawy wstrząsu mózgu należy wykonać szereg badań, w tym przede wszystkim: RTG głowy, tomografię komputerową lub/i rezonans magnetyczny. Jest to bardzo istotne bowiem zwykłe objawy wstrząsu mózgu mogą prowadzić do powikłań, na przykład do powstania krwiaka. Najlepiej jednak, by chory dużo odpoczywał, a objawy wstrząsu mózgu powinny same ustąpić.

3. Wstrząs mózgu – skutki       

Co prawda objawy wstrząsu mózgu powinny powoli zanikać, by wreszcie całkiem ustąpić. Różnego rodzaju powikłania po wstrząsie mózgu mogą się jeszcze utrzymywać przez jakiś czas. Mowa o zawrotach głowy, które mogą jeszcze dokuczać nawet do kilku miesięcy. To samo tyczy się problemów z koncentracją. W zależności od siły urazu i predyspozycji jednostki, powikłaniem po wstrząsie mózgu może być wylew lub porażenie. Wówczas wstrząs mózgu objawia się bardzo ostrym bólem głowy. W żadnym wypadku nie należy go lekceważyć – wizyta u specjalisty jest konieczna.

     

Następny artykuł: Nowy wynalazek pozwoli samodzielnie zdiagnozować wstrząs mózgu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.