Za wysoki cholesterol? Znaki mogą się pojawić na wewnętrznej stronie dłoni
Najlepszym sposobem na sprawdzenie prawidłowego poziomu cholesterolu jest wykonanie badań krwi. Okazuje się jednak, że często sygnały wysyła sam organizm, a na ciele można zaobserwować zmiany, które wskazują na groźne zaburzenia. Co powinno nas skłonić do badań?
1. Dlaczego nieprawidłowy poziom cholesterolu jest groźny?
Cholesterol to związek organiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar może prowadzić do groźnych skutków. Całkowity cholesterol składa się z tzw. dobrego (HDL) i złego cholesterolu (LDL). Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może doprowadzić m.in. do miażdżycy naczyń, zawału serca i udaru mózgu.
Najczęściej sami "pracujemy" na te zaburzenia przez nieprawidłową dietę i brak aktywności fizycznej. Z reguły pacjenci trafiają do lekarzy, dopiero kiedy dochodzi do groźnych zdarzeń. Tymczasem kluczowa i w tym przypadku, jest profilaktyka i regularne kontrolowanie poziomu zarówno dobrego, jak i złego cholesterolu.
Zobacz także: Cholesterol całkowity - rodzaje, badanie, normy, jak obniżyć cholesterol
2. Jak rozpoznać zbyt wysoki poziom cholesterolu?
Dr Jess Braid przyznaje, że wysoki poziom cholesterolu trudno rozpoznać bez badań laboratoryjnych, ale zdarza się, że u niektórych pacjentów sygnałem ostrzegawczym jest wystąpienie xanthelasmy. To żółtawe zmiany grudkowe, które pojawiają się najczęściej w okolicach powiek. Żółtawe grudki mogą pojawić się również w innych rejonach skóry m.in. w kącikach oczu, w zgięciach łokci, nadgarstków oraz kolan. Tego typu zmiany występują u niemal połowy pacjentów, którzy mają zwiększony poziom lipidów. Okazuje się, że zmiany mogą się pojawić również od wewnętrznej strony dłoni.
U osób, które mają problemy z cholesterolem, nogi mogą stać się znacznie bledsze, co ma związek ze złym ukrwieniem tej części ciała. Skóra na nogach staje się błyszcząca i napięta. Pacjenci często mówią o lodowatych stopach, również ma to związek z zaburzeniami krążenia krwi. Innym sygnałem, który może świadczyć o groźnych zmianach, jest dotkliwy ból w nogach oraz skurcze łydek (zwłaszcza w nocy). Może to świadczyć o chorobie tętnic obwodowych wywołanej zbyt wysokim cholesterolem.
Zbyt wysoki poziom cholesterolu najczęściej jest wynikiem złej diety bogatej w przetworzoną żywność oraz nadużywaniem alkoholu. Może również być związany z innymi chorobami występującym w organizmie, np. niedoczynnością tarczycy, schorzeniami wątroby. W grupie ryzyka są również osoby, których bliscy mieli hipercholesterolemię, przeszli udar lub zawał serca w młodym wieku.
Dr Braid wskazuje na kilka prostych zmian, które pomogą w przywróceniu prawidłowego poziomu cholesterolu. Kluczem jest zdrowa dieta i ograniczenie pokarmów bogatych w tłuszcze nasycone. Zamiast nich warto sięgać po produkty bogate w tłuszcze nienasycone, czyli m.in. orzechy, nasiona, awokado i tłuste ryby.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.