Trwa ładowanie...

Zaburzenia snu. Większe ryzyko śmierci

Czy zaburzenia snu mogą prowadzić do śmierci? Najnowsze australijskie badania wskazują na to, że tak. Jeżeli więc chcemy zachować siły i zdrowie, powinniśmy zadbać o prawidłową higienę snu. Bagatelizowanie tego może przynieśc poważne konsekwencje.

1. Zdrowy sen

Sen to jedna z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka. Zapewnia organizmowi odpoczynek i regenerację. To właśnie wtedy metabolizm zwalnia i zachowuje energię.

Spokojny sen - galeria
Spokojny sen - galeria

Wypoczynek ma ogromne znaczenie. Powinno się wysypiać każdego dnia, aby przez niedobór snu nie doprowadzać

zobacz galerię
Zobacz film: "Lepiej być rannym ptaszkiem niż nocną sową"

Naukowcy nie mają wątpliwości, że brak snu bardzo źle wpływa na organizm człowieka. Przewlekły niedobór może się bardzo na nim odbić. Okazuje się jednak, że także zaburzenia snu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

2. Badania nad snem

Niedawno zespół naukowców z australijskiego Uniwersytetu Adelaide pod kierownictwem dr Dominika Linza i dr Mathiasa Baumerta przeprowadził badania nad wpływem zaburzeń snu na ryzyko śmierci. Okazało się, że zakłócenia snu zwiększają ryzyko chorób układu krążenia i tym samym zgonu z ich powodu.

Badania trwały 9 lat. W tym czasie naukowcy przenalizowali styl życia i zdrowie niemal 3 tysięcy mężczyzn w wieku powyżej 70 roku życia. Szczególną uwagę zwrócono na zaburzenia snu i bezdech.

W czasie trwania badań, część mężczyzn zmarła. Okazało się, że na dużą część zgonów wpłynęło niskie nasycenie krwi tlenem, czyli saturacja. Jeżeli jest ona niższa niż 90 proc. następuje niedotlenienie organizmu. Według badaczy mężczyźni, którzy podczas snu przez minimum 12 minut mają niższą saturację, są bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób układu krążenia. To ryzyko wynosi aż 59 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza