Zaskakujący objaw raka. Pacjenci go przegapiają
Coraz młodsze osoby otrzymują diagnozę raka jelita grubego, którego objawy często nie są charakterystyczne. Niestety, choroba w większości przypadków zostaje wykryta dopiero w zaawansowanym stadium, co komplikuje proces leczenia i obniża szanse na powrót do zdrowia. Jaki jest zaskakujący objaw tego nowotworu?
1. Diagnoza w coraz młodszym wieku
Rak jelita grubego stanowi jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób. Chociaż dotychczasowy szczyt zachorowań przypadał na 60. rok życia, doniesienia medyczne sygnalizują spadek średniej wieku.
Ta tendencja nie jest zaskoczeniem dla wielu lekarzy, dr Michael Cecchini z Yale Cancer Center informuje, że od lat 90. XX wieku wzrasta liczba chorych poniżej 50. roku życia. Mimo że dokładne przyczyny tego wzrostu nie są jeszcze do końca znane, eksperci podejrzewają, że związane jest to ze stylem życia oraz środowiskiem, w jakim funkcjonujemy.
2. Zaskakujący objaw
Dr Cecchini zauważa, że u niektórych pacjentów z rakiem jelita grubego istotny jest wygląd stolca, który może być bardzo cienki, przypominający ołówek zarówno pod względem grubości, jak i rozmiaru. Ten nietypowy objaw może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym, szczególnie gdy guzy znajdują się na końcu okrężnicy lub zajmują całą jej długość.
Lekarze ostrzegają, że pacjenci często nie zwracają uwagi na wygląd swojego kału, co może opóźniać diagnozę. Zgodnie z informacjami Medical News Today zdrowy stolec powinien mieć podłużny kształt i składać się z kilku mniejszych części.
Profesor nadzwyczajny gastroenterologii, Jeffrey Dueker, podkreśla, że każda zmiana w rytmie wypróżnień może być sygnałem alarmowym, choć nie zawsze oznacza raka jelita grubego.
Oprócz zmiany kształtu i konsystencji kału należy również zwrócić uwagę na częstotliwość wizyt w toalecie, krwawienie oraz trudności z wypróżnianiem.
Cienki stolec to rzadziej występujący objaw nowotworu jelita grubego. O wiele częściej można zauważyć krew w stolcu lub dolegliwości bólowe brzucha. Jednak zazwyczaj te symptomy świadczą już o zaawansowanym stadium choroby. Podobnie jest w przypadku nadmiernej utraty masy ciała.
Wszystkie niepokojące objawy warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Istotna jest także profilaktyka, kolonoskopia jest uznawana za najbardziej precyzyjne badanie, które zaleca się wykonywać co 12 miesięcy od 50. roku życia. W przypadku historii raka jelita grubego w rodzinie można zdecydować się na wcześniejsze badania.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.