Zauważyłeś w nocy? Prosta droga do zawału i udaru
Bezdech senny to zaburzenie, w którym podczas snu u pacjenta dochodzi do wielokrotnego przerywania oddychania. To nie tylko zakłóca komfort snu, ale stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia. Nieleczone zaburzenie może prowadzić do licznych powikłań. Jak rozpoznać, że na nie cierpimy?
1. Objawy bezdechu sennego
Główne objawy bezdechu sennego to:
- głośne i regularne chrapanie,
- nagłe przerwy w oddychaniu podczas snu, zauważalne np. przez partnera,
- nagłe budzenie się z uczuciem duszenia się,
- nadmierne uczucie zmęczenia w ciągu dnia,
- trudności z koncentracją,
- poranne bóle głowy,
- suchość w ustach lub gardle po przebudzeniu,
- zmienność nastroju, w tym drażliwość.
- Niektórzy ludzie przestają oddychać nawet 60 razy w ciągu jednej godziny snu. Wielu z nich nawet o tym nie wie, dopóki ktoś inny nie zaobserwuje ich podczas snu. Tymczasem […] długoterminowo u osób cierpiących na bezdech senny występuje większe ryzyko choroby wieńcowej, depresji, udaru, cukrzycy typu 2 i wczesnego wystąpienia demencji. Ryzyko niewydolności serca jest u nich nawet o 140 proc. wyższe - wyjaśnia dr David Garley z kliniki The Better Sleep w rozmowie z Sun on Sunday Health.
Zdaniem lekarza często zdarza się, że z powodu zmęczenia, osoby cierpiące na bezdech senny są sprawcami i ofiarami wypadków samochodowych.
2. Przyczyny bezdechu sennego
Bezdech senny może być spowodowany przez:
- zwężenie gardła podczas snu (co uniemożliwia swobodny przepływ powietrza),
- brak działania mięśni odpowiedzialnych za oddychanie (z powodu nieprawidłowych sygnałów otrzymywanych z mózgu).
Czynniki ryzyka obejmują otyłość, strukturę anatomiczną, stosowanie alkoholu lub środków uspokajających przed snem, palenie papierosów i niektóre choroby (nadciśnienie, cukrzyca, astma oraz choroby tarczycy).
3. Diagnostyka i leczenie
Rozpoznanie bezdechu sennego opiera się głównie na objawach i badaniu fizykalnym, ale może wymagać również polisomnografii.
Leczenie może obejmować różne metody: np. podłączanie do aparatu z funkcją CPAP (continuous positive airway pressure), czyli funkcją wspomagania wentylacji, interwencja chirurgiczna i utrata wagi lub wprowadzenie zmian w stylu życia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.