Trwa ładowanie...

Zbawienna dla tarczycy. "Ta substancja to hit"

 Katarzyna Prus
18.11.2022 08:27
Kurkuma pomaga w chorobach tarczycy
Kurkuma pomaga w chorobach tarczycy (Getty Images)

Znana przede wszystkim z intensywnego żółtego koloru i specyficznego smaku, zaskakuje wszechstronnym wpływem na zdrowie. Okazuje się, że kurkumina może być skuteczna między innymi w walce z chorobami tarczycy. Jakie są jej możliwości?

spis treści

1. Kurkumina nie tylko w kuchni

"Kurkumina to hit!" - przekonuje na instagramie endokrynolog Magdalena Jagiełło. Lekarka zaznacza, że ta substancja ma wiele zdrowotnych właściwości. Działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjne, immunomodulująco.

Kurkuma ma wiele zdrowotnych właściwości
Kurkuma ma wiele zdrowotnych właściwości (Getty Images)
Zobacz film: "Chora tarczyca, a problemy skórne. Zobacz, na co zwrócić uwagę"

Kurkumina jest głównym składnikiem kurkumy, nazywanej "indyjskim złotem". To właśnie ona nadaje tej orientalnej przyprawie charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor i specyficzny smak.

Okazuje się jednak, że jej możliwości są znacznie większe i wykraczają poza kuchnię.

2. Zbawienna dla tarczycy

Dr Jagiełło podkreśla, że jest skuteczna między innymi w leczeniu chorób tarczycy.

"Badania sugerują, że kurkumina może mieć korzystny wpływ na terapię raka brodawkowatego tarczycy" - zaznacza endokrynolog. Dodaje, że jest ona "niezwykle skuteczna".

"Suplementacja kurkuminy wraz z witaminą C i E działała korzystnie na parametry tarczycowe w niedoczynności tarczycy (podwyższała stężenie T3 i T4)" - wskazuje dr Jagiełło. Dodaje, że kurkumina zmniejsza ryzyko wystąpienia wola (powiększenia tarczycy).

3. Kto powinien uważać na kurkumę?

Choć kurkuma jest ceniona za dobroczynny wpływ na zdrowie, nie wszyscy powinni po nią sięgać. Uważać powinny osoby z chorobami wątroby, bo kurkumina zwiększa wydzielanie żółci.

Nie jest też wskazana przy chorobach żołądka, bo pobudza go do wytwarzania większej ilości kwasu żołądkowego i może wywołać poważne podrażnienia.

Warto też zachować ostrożność w przypadku zażywania leków rozrzedzających krew. Jej właściwości oczyszczające mogą nasilać ich działanie, choć sam mechanizm nie jest do końca znany.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Źródło: WP.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze