Trwa ładowanie...

Polocard – skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie i stosowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 22:49
Polocard należy przyjmować zgodnie z zaleceniami i nie można przekraczać zalecanych dawek
Polocard należy przyjmować zgodnie z zaleceniami i nie można przekraczać zalecanych dawek (123rf.com)

Polocard to lek, który przyjmuje się w celu hamownia agregacji płytek krwi. Z tego powodu stosują go przede wszystkim pacjenci, u których występuje ryzyko zakrzepów. Polocard jest też przyjmowany profilaktycznie w różnych chorobach układu krążenia. Lek ten dostępny jest bez recepty.

spis treści

1. Polocard – skład i działanie

Kwas acetylosalicylowy to substancja czynna leku Polocard. Z tego względu preparat należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i tak jak inne z tej grupy wykazuje działanie zarówno przeciwbólowe, jak i przeciwzapalne czy przeciwgorączkowe. Lek ten ma również działanie przeciwzakrzepowe.

Polocard ma postać tabletek powlekanych dojelitowych, przez co substancja czynna leku polocard wchłaniana jest wolniej. W tym przypadku uwalnianie kwasu acetylosalicylowego ma miejsce dopiero w jelicie cienkim, a nie w żołądku – jak w przypadku innych leków z tej grupy.

2. Polocard – wskazania

Zobacz film: "Jakie jest zastosowanie kwasu acetylosalicylowego z popularnej aspiryny?"

Istnieje szereg wskazań do zażywania tabletek Polocard. Przed wszystkim wskazaniem do przyjmowania Polocardu jest profilaktyka takich schorzeń jak zawał serca czy choroba niedokrwienna serca. Lek należy przyjmować w profilaktyce schorzeń kardiologicznych, które mogą zakończyć się powstaniem zakrzepów.

Leki, których nie wolno łączyć
Leki, których nie wolno łączyć [8 zdjęć]

Sezon przeziębień w pełni. Co druga osoba kicha, co trzecia – kaszle. Niektórzy zmagają się też z gorączką.

zobacz galerię

3. Polocard – przeciwwskazania

Uczulenie na substancję czynną leku to bezwzględne przeciwwskazanie do przyjmowania leku Polocard. Inne sytuacje, które wykluczają zażywanie tego leku to: napady astmy oskrzelowej, wstrząs, nieżyt nosa, skurcz oskrzeli.

Jest też kilka chorób, w których stosowanie Polocardu jest przeciwwskazane. Są to: astma oskrzelowa, choroby układu oddechowego o charakterze przewlekłym, krwawienia z przewodu pokarmowego, niewydolność serca, zaburzenia pracy nerek i wątroby, dna moczanowa.

Polocardu nie mogą też przyjmować pacjenci stosujący jednocześnie leki przeciwzakrzepowe. Przyjmowanie Polocardu wyklucza też choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a także hemofilia, małopłytkowość. Leku tego nie mogą przyjmować też kobiety w III trymestrze ciąży. W I i II trymestrze stosowanie Polocardu jest możliwe jedynie wtedy, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne. Lek ten nie jest też zalecany kobietom karmiącym piersią.

4. Polocard – dawkowanie i stosowanie

Lek ten należy przyjmować zgodnie z zaleceniami i nie można przekraczać zalecanych dawek. Jakie jest dawkowanie Polocardu? Zazwyczaj dawka wynosi75-150 mg na dzień. Inaczej dawkowanie wygląda w świeżym zawale serca – należy wtedy przyjąć225-300 mg na dzień oraz aby substancja czynna szybciej się wchłonęła – tabletki trzeba rozgryźć.

Zobacz także:

U pacjentów, którzy nie skończyli jeszcze 16. roku życia nie powinno stosować się Polocardu. W przyjmowaniu go powinny być też ostrożne osoby w podeszłym wieku. Stosowanie Polocardu jest takie jak większości leków – tabletkę należy połknąć w całości i popić niewielką ilością wody. Polocard można przyjmować w czasie posiłku lub po nim.

5. Polocard – skutki uboczne

Nudności i wymioty, zgaga, ból brzucha, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, brak łaknienia to najczęściej występujące skutki uboczne przyjmowania Polocardu. Wśród niekiedy pojawiających się działań niepożądanych wymienia się też szumy uszne, zawroty głowy, krwiaki, powiększenie wątroby, krwawienie z przewodu pokarmowego, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze