Trwa ładowanie...

Będzie trudniej kupić e-papieros

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 07.07.2016 10:43
Palenie papierosów elektronicznych
Palenie papierosów elektronicznych (123RF)

W czasie drugiego dnia 22. posiedzenia Sejmu uchwalona została ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która implementuje przepisy unijnej dyrektywy tytoniowej przyjętej w 2014 roku.

Za przyjęciem noweli głosowało 396 posłów. Nowe przepisy odczują przede wszystkim użytkownicy e-papierosów.

Elektroniczny inhalator nikotyny został bowiem zrównany z papierosem tradycyjnym. Nie będzie już można używać elektronicznych papierosów w miejscach publicznych, np. na przystankach, szpitalach, szkołach. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Zacznie również obowiązywać zakaz sprzedaż papierosów elektronicznych osobom niepełnoletnim. Sprzedawca będzie miał również prawo do zażądania od kupującego okazania dokumentu potwierdzającego wiek, jeśli będzie miał wątpliwości, czy osoba kupująca e-papieros ma ukończone 18 lat.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"
123RF: Palenie papierosów elektronicznych
123RF: Palenie papierosów elektronicznych

Projekt zakłada też zakaz reklamowania i promocji papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych. Utrudniony będzie również dostęp do e-papierosów, ustawa zakazuje sprzedaży transgranicznej na odległość (znikną sklepy internetowe sprzedające papierosy elektroniczne i pojemniki z płynem zawierającym nikotynę).

E-papierosów oraz pojemników zapasowych nie kupisz już w automatach.

Nie będzie można również palić w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, jeśli nie znajduje się w nich pomieszczenie wyłączone spod zakazu palenia.

Zmiany odczują również palacze klasycznych wyrobów tytoniowych. Na paczkach papierosów pojawią się graficzne i tekstowe ostrzeżenia zdrowotne, m.in. "palenie niszczy zęby i dziąsła", "paleniem możesz zabić swoje nienarodzone dziecko" i "palenie jest przyczyną miażdżycy".

Na opakowaniach tytoniowych drukowane będą komunikaty ostrzegawcze, tj. "palenie zabija - rzuć teraz", "dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji powodujących raka". Znikną zaś informacje na temat poziomu tlenku węgla i substancji smolistych.

Nowela rozszerza jednak listę miejsc, gdzie właściciel lub zarządca lokalu może wyznaczyć palarnie. Teraz w katalogu obok hoteli czy zakładów pracy pojawił się całodobowy oddział psychiatryczny (z wyjątkiem oddziałów wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia).

Akt prawny zakłada ponadto zakaz sprzedaży papierosów, które posiadają charakterystyczny aromat (np. waniliowy). W stosunku do papierosów mentolowych zastosowano okres przejściowy (znikną ze sprzedaży w 2020 roku). Nowela zakazuje również produkcji, importu i obrotu wyrobów tytoniowych zawierających kofeinę i taurynę.

To nie koniec zmian, jakie czekają palaczy. 20 maja 2019 roku w życie ma wejść obowiązek wprowadzenia oznaczeń jednostkowych opakowań wyrobów tytoniowych. Pozwoli to na rejestrowanie ich przemieszczeń. Celem tego przepisu jest walka z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi.

Na świecie co 6 sekund umiera jedna osoba, do zgonu której przyczyniło się palenie papierosów.

W Polsce nałogowo pali 9 milionów osób. 90 proc. zachorowań na raka płuc spowodowanych jest paleniem papierosów. Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe w przypadku palaczy wzrasta o 30-40 proc. Z powodu biernego palenia w Polsce każdego roku umiera blisko 2 tysiące osób.

W ciągu 20 lat na leczenie chorób wynikających z palenia wyrobów tytoniowych Polska wyda 200 miliardów złotych.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w papierosach wykryto blisko 40 silnie rakotwórczych substancji chemicznych, które wraz z dymem tytoniowym przedostają się do płuc. Wśród nich są, m.in. aceton, kadm, nikotyna, cyjanowodór, arsen. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca.

Uchwaloną przez Sejm nowelą zajmie się teraz Senat.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze