Bolał ją brzuch. Zdiagnozowano raka w IV stadium
Choroba Ellie Wilcock zaczęła się od nagłego bólu brzucha, który w żadnym razie nie skojarzył jej się z niebezpieczeństwem. Niestety u 25-latki zdiagnozowano zaawansowanego raka jelita grubego.
1. Nagły ból brzucha
Pierwszym objawem choroby u Ellie Wilcock był nagły i silny ból brzucha. Dziewczyna podejrzewała, że jest to symptom zakażenia dróg moczowych.
Kiedy jednak ból się nasilił, zdecydowała się zwrócić po pomoc do swojego lekarza rodzinnego. Testy na infekcję układu moczowego dały wynik negatywny, ale badania krwi wykazały markery stanu zapalnego.
Następnie Ellie została zapisana na USG, ale ból stał się jeszcze intensywniejszy, co zmusiło ją do szukania pomocy na ostrym dyżurze. Przeprowadzone tam badania wykazały nieznaną masę w podbrzuszu, lekarze podejrzewali wówczas, że może to być torbiel jajnika. Dopiero biopsja ujawniła druzgocącą prawdę.
Okazało się, że 25-latka cierpi na raka jelita grubego w IV stadium, który rozprzestrzenił się na wątrobę, jajniki i otrzewną - błonę utrzymującą narządy w jamie brzusznej.
Ellie, która usłyszała diagnozę w lutym 2022 r., wspomina, że nie mogła uwierzyć, nigdy nie pomyślała, że przyczyną może być rak w tak młodym wieku.
- Rak był dla mnie jak nowy i przerażający świat, w który zostałam wrzucona. To było dla mnie przerażające i nieznane, pełne lekarzy, szpitalnych fartuchów i mieszanki testów i leków - wyznaje dziewczyna.
Ellie przeszła wiele operacji mających na celu usunięcie nowotworu, a także wyczerpujące cykle chemioterapii, ale w sierpniu 2022 roku powiedziano jej, że jest zdrowa.
2. Wzrost zachorowań u młodych osób
Rak jelita grubego to trzeci pod względem częstotliwości nowotwór w Wielkiej Brytanii, który co roku zabija prawie 17 tys. mieszkańców. Z analiz wynika, że od chwili obecnej do 2040 r. liczba zgonów będzie rosła o 2500 rocznie.
Mimo że w Anglii wskaźniki zachorowań są najwyższe wśród osób w wieku od 85 do 89 lat, eksperci ostrzegają, że statystyki rosną również wśród dorosłych poniżej 50. roku życia.
Badacze są zaniepokojeni tajemniczym wzrostem zachorowalności na nowotwory wśród młodych dorosłych. Analiza opublikowana przez fundusz Bowelbabe Fund przewiduje, że jeśli obecne tendencje się utrzymają, liczba przypadków raka jelita grubego wzrośnie z 42 800 obecnie do 47 700 za 16 lat.
Cancer Research UK szacuje, że ponad połowie (54 proc.) przypadków raka jelita grubego w Wielkiej Brytanii można zapobiec.
Objawy raka jelita to:
- zmiana rytmu wypróżnień,
- częstsze lub rzadsze oddawanie moczu,
- parcie na pęcherz,
- krew w stolcu,
- ból brzucha,
- wzdęcia,
- nagła utrata wagi,
- zmęczenie.
Do czynników ryzyka tej choroby zalicza się spożywanie zbyt małej ilości błonnika, jedzenie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa i otyłość.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.