Leczenie zaparć u dzieci
O zaparciach mówimy wtedy, gdy dziecko powyżej 6 miesiąca życia oddaje stolec mniej niż 3 razy w tygodniu. W takim przypadku należy skonsultować się z lekarzem. U dzieci codzienne oddawanie stolca nie jest koniecznością, tym bardziej u najmłodszych. W rzeczywistości rzadkie są przypadki zaparć u dzieci i niemowlaków.
1. Zaparcia u dzieci a sposób odżywiania
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko zaparć u niemowlaków, nawet jeśli oddają one niewielkie ilości stolca. Mleko matki nie zawiera niepotrzebnych składników, dlatego niektóre niemowlaki oddają stolec raz na tydzień i jest to całkowicie normalne. Jeśli dziecko przybiera na wadze, dobrze śpi, odpowiednio się odżywia, kontaktuje się z otoczeniem, a jego stolec nie jest twardy, nie ma żadnych powodów do zmartwień.
U dzieci karmionych butelką zaparcia występują częściej. Jeśli stolec jest twardy i rzadko oddawany, należy skonsultować się z pediatrą. Zastosowanie się do porad lekarza dotyczących wyboru odpowiedniego mleka i wody powinny wystarczyć do pozbycia się problemu. Środki na zaparcia i metody mechaniczne (czopki glicerynowe, koniec termometru, który może naruszyć błonę śluzową odbytu dziecka) nie powinny być stosowane u dzieci bez konsultacji z lekarzem.
2. Zaparcia u dzieci a czynniki psychologiczne
W większości przypadków zaparcia u dziecka nie są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit, a ich przebieg jest łagodny. Powyżej 6 miesiąca życia dziecku można podawać sok owocowy, warzywa i dbać o zróżnicowaną dietę, co powinno przywrócić prawidłowe wypróżnianie.
Należy również mieć na uwadze, że zaparcia u dzieci mają czasami podłoże psychologiczne. Zbyt wczesna lub zbyt natarczywa nauka czystości może wywołać u dziecka reakcję odwrotną – problemy z oddawaniem stolca. Są to tzw. zaparcia nawykowe. Dziecko powinno rozwijać się w swoim rytmie i zgodnie ze swoimi potrzebami, nie można specjalnie przyspieszać tego procesu.
3. Zaparcia u dzieci w wieku szkolnym
U dzieci w wieku szkolnym, to właśnie ograniczenia związane ze szkołą mogą leżeć u podstaw zaparć: pośpieszna poranna toaleta, strach przed zapytaniem o pozwolenie wyjścia do toalety w czasie lekcji, brak czasu podczas przerwy obiadowej lub mało zachęcające toalety. W takim przypadku należy umożliwić dziecku poranne skorzystanie z toalety, w razie potrzeby można je obudzić 5 minut wcześniej niż zwykle. Można stworzyć z tego swego rodzaju nawyk: śniadanie, mycie zębów i korzystanie z toalety. Nigdy nie należy poganiać dziecka, trzeba dać mu tyle czasu, ile potrzebuje.
Przyczyną zaparć u dzieci mogą być też złe nawyki żywieniowe rodziny. Mało warzyw surowych i gotowanych, mało świeżych owoców i jogurtów, to wszystko może przyczyniać się do powstawania zaparć u dzieci, ale również u dorosłych! Jeśli zaparcia już się pojawiły najlepiej skonsultować się pediatrą lub lekarzem rodzinnym.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.