Trwa ładowanie...

Zaparcia u niemowląt

Avatar placeholder
14.01.2017 22:17
Zaparcia u niemowląt
Zaparcia u niemowląt

Często myślimy, że zaparcia dotyczą tylko osób dorosłych (50% kobiet i 25% mężczyzn cierpi na tę dolegliwość). Tymczasem jest to problem, który spotyka także dzieci, nawet te najmniejsze. Zaparcia u niemowląt – oto, co warto wiedzieć.

spis treści

1. Objawy zaparć u niemowląt

Gdy dziecko ma zaparcia, to pręży się, stęka i czasem też płacze. Przede wszystkim pojawia się ból podbrzusza, któremu towarzyszy rozstrój żołądka. Pojawia się także rozdrażnienie. Stolec może zawierać ślady krwi z okolic pęknięć przy wylocie odbytu. Zatwardzenie u niemowląt może występować przewlekle lub sporadycznie.

2. Przyczyny zaparć u niemowląt

Czasami pojawiają się na skutek zmian, jakie są wprowadzenie do diety. Niekiedy wystąpienie zaparcia u niemowląt może świadczyć o stanie chorobowym malca. Przyczyną może być także niedobór błonnika lub wody. Organizm, któremu brakuje wody, wciąga ją z treści pokarmowych jelita. To sprawia, że stolec staje się zbity i twardy, a jego wydalenie wiąże się z bólem. Czasem dochodzi do pęknięcia odbytu, co nasila ból przy wypróżnianiu. Zaparcia u niemowląt wynikają z karmienia dzieci zamiennikiem mleka matki – to substancja, którą podaje się malcom, gdy są uczulone na naturalny pokarm matki.

3. Leczenie zaparć u niemowląt

Gdy zaparcia u niemowląt występują często, należy zgłosić się do pediatry. Lekarz ustali przyczynę zaparć i poda rady wyleczenia. Trzeba pamiętać, że dziecku nie wolno podawać środków przeczyszczających lub powodujących wypróżnienie. Nie powinno się ograniczać jedzenia. Zaleca się wykonywanie niektórych ćwiczeń, można zrobić dziecku „rowerek”, to ćwiczenie poprawia pracę jelit. Lekarz zadecyduje także o tym, czy maluchowi można podać kompot ze śliwek, owoce i warzywa. Na pewno nie zaszkodzi podawanie dużej ilości płynów, gdyż to najskuteczniej zapobiega zaparciom. Pamiętajmy, że zaparcia u noworodków nie można bagatelizować, gdyż może przerodzić się w poważniejsze powikłanie. Ważne jest zapobieganie nawrotom tej dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Mocne zaparcia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze