Jak zaplanować ciążę?

Czy planujesz zajść w ciążę? Jeśli tak, powinnaś się do niej odpowiednio przygotować. Jest to bardzo istotne, zarówno ze względu na twoje zdrowie, jak i twojego przyszłego dziecka. Wykonanie niezbędnych badań i szczepień, a także wprowadzenie pewnych zmian do trybu życia to konieczność. Sprawdź, czy twój organizm jest gotowy na ciążę – zdrowa kobieta ma większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, upewnij się, w jakim czasie możesz zajść w ciążę (w zależności od jej składu zazwyczaj trzeba odczekać około 3 miesięcy).

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Badania dla przyszłych mam

Planowanie poczęcia dziecka

Do ciąży należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest wykonanie badań i szczepień, a także zmiana dotychczasowego trybu życia. Kobiety niemające...

Wykonaj badania krwi i moczu. Sprawdzisz w ten sposób, czy nie masz niedokrwistości. Dobrze jest oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh. Dzięki temu będzie można przewidzieć lub wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny. Jest to sytuacja, w której matka po ekspozycji na krew płodu wytwarza przeciwciała niszczące jego krwinki czerwone – dzieje się tak, gdy płód jest Rh(+), a kobieta Rh(-). Badanie ogólne moczu skontroluje stan dróg moczowych. Poza tym warto zbadać czynność tarczycy (czasem zaburzenia jej funkcjonowania utrudniają zajście w ciążę), poziom glukozy na czczo, kreatyniny, mocznika i wykonać lipidogram.

Wskazane jest także wykonanie następujących badań w kierunku chorób zakaźnych:

 • WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby – jeśli choroba zostanie wykryta, lekarze będą mieć szansę ochronić przed nią dziecko; jeśli jesteś zdrowa – zaszczep się.
 • Różyczka – zakażenie nią w ciąży może spowodować wiele wad u dziecka, dlatego jeśli nie przechodziło się choroby lub miano przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki jest zbyt niskie, należy się koniecznie zaszczepić.
 • Toksoplazmoza – dla ciężarnej groźne jest tylko świeże zakażenie – wtedy należy zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Badanie wykonuje się w każdym trymestrze ciąży.
 • HIV – na zakażenie tym wirusem wystawiamy się np. podczas zabiegów stomatologicznych czy wykonania tatuażu. Dlatego warto wykonać badanie w tym kierunku, gdyż nawet przy wynikach seropozytywnych można uchronić dziecko przed zakażeniem.

Nie zapominaj o badaniu ginekologicznym i cytologii. Lekarz może również skierować cię na USG narządów rodnych. Jeśli w rodzinie z Twojej strony czy partnera występowały jakieś choroby wrodzone i genetyczne, warto wykonać badania w poradni genetycznej.

Co to jest test ciążowy?

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane prawidłowo,...

Poza tym, jeśli leczysz się na jakieś zaburzenia, poinformuj swojego lekarza o tym. Niektóre przyjmowane leki mogą być szkodliwe dla płodu.

Co zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

Szanse na urodzenie w pełni zdrowego malucha rosną, gdy kobieta odpowiednio wcześnie zaczyna o siebie dbać. O czym powinna pamiętać potencjalna matka?

 • Nikotyna i alkohol to najwięksi wrogowie rozwijającego się płodu. Zwiększają ryzyko pojawienia się wad wrodzonych i obniżają intelektualny rozwój dziecka. Dlatego też bezwzględnie z nich zrezygnuj jeszcze przed zajściem w ciążę. Kawa nie jest tak groźna, ale można ją pić tylko w małych ilościach.
 • Przyjmuj kwas foliowy – aby zapobiec wadom układu nerwowego i innym wrodzonym zaburzeniom u płodu, zacznij od 0,4 mg/dobę (przynajmniej na miesiąc przed poczęciem). Większe dawki (4 mg dziennie) powinny spożywać kobiety, w których rodzinie występowały już wady układu nerwowego lub poprzednie dziecko urodziło się z wadą cewy nerwowej.
 • Odżywiaj się zdrowo – odpowiednio zbilansowana dieta zapewni wszystkie potrzebne substancje odżywcze dziecku, dlatego warto wyrobić w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe. Jadłospis przyszłej mamy musi być bogaty w witaminy, minerały, białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz błonnik. Dlatego panie powinny jeść dużo warzyw i owoców i przetworów mlecznych. Nie należy także unikać mięsa.
 • Bądź aktywna fizycznie – ćwiczenia wzmacniające brzuch, plecy, krocze i pośladki będą miały pozytywny wpływ na wydolność organizmu, pozwolą na jego większą sprawność podczas porodu i uchronią przed niektórymi dolegliwościami w ciąży. Wskazany jest basen, aerobik, a także jazda na rowerze.

Niestety, nie ma sposobu na uzyskanie stuprocentowej pewności, że ciąża będzie przebiegać bezproblemowo, a dziecko urodzi się zdrowe. Jednak poprzez rozważne zaplanowanie ciąży można znacznie zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe rozwiązanie. Przed zajściem w ciążę warto odpowiednio wcześnie odstawić środki antykoncepcyjne i wykonać wszelkie badania, by upewnić się, że stan chorobowy nie wpłynie na zdrowie płodu. Ważna jest także dieta, w szczególności przyjmowanie kwasu foliowego i zmiany w trybie życia.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przygotowanie do ciąży
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Przygotowanie do ciąży
Przygotowanie do ciąży

Jajeczkowanie - zapłodnienie, metoda termiczna, obserwacja śluzu

przewidujących moment jajeczkowania. Jest to niezwykle ważne dla kobiet, które planują zajść w ciąże, jak i dla tych, które chcą uniknąć poczęcia (...) : kaszel, katar, alkohol, zmęczenie, leki przeciwbólowe, ból gardła, bóle mięśni,...

Przygotowanie do ciąży

Pielęgnacja ciąży

Pielęgnacja ciąży

Odpowiednia dieta i unormowany styl życia zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Przygotowanie do ciąży

Dieta przed ciążą

Dieta przed ciążą

Jeśli planujesz ciążę, warto, abyś przyjrzała się swojej diecie. Ciąża to czas wielkich przemian, zwłaszcza w organizmie kobiety. W czasie ciąży (...) pokarmowych, które zabezpieczą ciebie przed niedoborami...

Przygotowanie do ciąży

Sposoby na polepszenie nasienia

Niestety statystyki alarmują, że coraz większy procent panów ma problem z płodnością. Większość z nich dowiaduje się o tej przykrej dolegliwość dopiero wówczas, gdy chce założyć rodzinę i spotyka trudności z poczęciem dziecka. Często dopiero wtedy mężczyźni...

Przygotowanie do ciąży

Planowanie poczęcia dziecka

Planowanie poczęcia dziecka

Do ciąży należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest wykonanie badań i szczepień, a także zmiana dotychczasowego trybu życia. Kobiety niemające problemu ze zdrowiem, mają większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Przygotowanie do ciąży

Co to jest test ciążowy? (WIDEO)

Co to jest test ciążowy? (WIDEO) Odtwórz wideo

Jeżeli zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży, najlepiej wykonać test ciążowy, który można kupić w każdej aptece. Jeżeli badanie zostanie wykonane (...) od zapłodnienia. Jeśli wynik jest pozytywny, ciąża jest niemal pewna....

Przygotowanie do ciąży

Projekt Diagnostyka dla Twojej ciąży

Większość kobiet marzy o byciu mamą. Niektóre z nich przed zajściem w ciążę długo przygotowują się do roli matki i skrupulatnie planują powiększenie (...) rodziny. Inne zdają się na los, a ciąża jest dla nich miłą niespodzianką....

Przygotowanie do ciąży

Jak urodzić zdrowe dziecko?

Jak urodzić zdrowe dziecko?

wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. Witaminy i minerały przed zajściem w ciążę Czynniki środowiskowe wywołują 10% wad (...) foliowego najlepiej rozpocząć trzy miesiące przed zapłodnieniem i kontynuować przez...