Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak zaplanować ciążę?

Jak zaplanować ciążę?
Jak zaplanować ciążę? (Zdjęcie autorstwa Neil Barnwell / CC BY-SA 2.0)

Czy planujesz zajść w ciążę? Jeśli tak, powinnaś się do niej odpowiednio przygotować. Jest to bardzo istotne, zarówno ze względu na twoje zdrowie, jak i twojego przyszłego dziecka. Wykonanie niezbędnych badań i szczepień, a także wprowadzenie pewnych zmian do trybu życia to konieczność. Sprawdź, czy twój organizm jest gotowy na ciążę – zdrowa kobieta ma większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, upewnij się, w jakim czasie możesz zajść w ciążę (w zależności od jej składu zazwyczaj trzeba odczekać około 3 miesięcy).

spis treści

1. Badania dla przyszłych mam

Planowanie poczęcia dziecka
Planowanie poczęcia dziecka

Do ciąży należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest wykonanie badań i szczepień, a także zmiana

zobacz galerię

Wykonaj badania krwi i moczu. Sprawdzisz w ten sposób, czy nie masz niedokrwistości. Dobrze jest oznaczyć grupę krwi i czynnik Rh. Dzięki temu będzie można przewidzieć lub wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny. Jest to sytuacja, w której matka po ekspozycji na krew płodu wytwarza przeciwciała niszczące jego krwinki czerwone – dzieje się tak, gdy płód jest Rh(+), a kobieta Rh(-). Badanie ogólne moczu skontroluje stan dróg moczowych. Poza tym warto zbadać czynność tarczycy (czasem zaburzenia jej funkcjonowania utrudniają zajście w ciążę), poziom glukozy na czczo, kreatyniny, mocznika i wykonać lipidogram.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Wskazane jest także wykonanie następujących badań w kierunku chorób zakaźnych:

  • WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby – jeśli choroba zostanie wykryta, lekarze będą mieć szansę ochronić przed nią dziecko; jeśli jesteś zdrowa – zaszczep się.
  • Różyczka – zakażenie nią w ciąży może spowodować wiele wad u dziecka, dlatego jeśli nie przechodziło się choroby lub miano przeciwciał przeciwko wirusowi różyczki jest zbyt niskie, należy się koniecznie zaszczepić.
  • Toksoplazmoza – dla ciężarnej groźne jest tylko świeże zakażenie – wtedy należy zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Badanie wykonuje się w każdym trymestrze ciąży.
  • HIV – na zakażenie tym wirusem wystawiamy się np. podczas zabiegów stomatologicznych czy wykonania tatuażu. Dlatego warto wykonać badanie w tym kierunku, gdyż nawet przy wynikach seropozytywnych można uchronić dziecko przed zakażeniem.

Nie zapominaj o badaniu ginekologicznym i cytologii. Lekarz może również skierować cię na USG narządów rodnych. Jeśli w rodzinie z Twojej strony czy partnera występowały jakieś choroby wrodzone i genetyczne, warto wykonać badania w poradni genetycznej.

Poza tym, jeśli leczysz się na jakieś zaburzenia, poinformuj swojego lekarza o tym. Niektóre przyjmowane leki mogą być szkodliwe dla płodu.

2. Co zrobić, by urodzić zdrowe dziecko?

Szanse na urodzenie w pełni zdrowego malucha rosną, gdy kobieta odpowiednio wcześnie zaczyna o siebie dbać. O czym powinna pamiętać potencjalna matka?

  • Nikotyna i alkohol to najwięksi wrogowie rozwijającego się płodu. Zwiększają ryzyko pojawienia się wad wrodzonych i obniżają intelektualny rozwój dziecka. Dlatego też bezwzględnie z nich zrezygnuj jeszcze przed zajściem w ciążę. Kawa nie jest tak groźna, ale można ją pić tylko w małych ilościach.
  • Przyjmuj kwas foliowy – aby zapobiec wadom układu nerwowego i innym wrodzonym zaburzeniom u płodu, zacznij od 0,4 mg/dobę (przynajmniej na miesiąc przed poczęciem). Większe dawki (4 mg dziennie) powinny spożywać kobiety, w których rodzinie występowały już wady układu nerwowego lub poprzednie dziecko urodziło się z wadą cewy nerwowej.
  • Odżywiaj się zdrowo – odpowiednio zbilansowana dieta zapewni wszystkie potrzebne substancje odżywcze dziecku, dlatego warto wyrobić w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe. Jadłospis przyszłej mamy musi być bogaty w witaminy, minerały, białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 oraz błonnik. Dlatego panie powinny jeść dużo warzyw i owoców i przetworów mlecznych. Nie należy także unikać mięsa.
  • Bądź aktywna fizycznie – ćwiczenia wzmacniające brzuch, plecy, krocze i pośladki będą miały pozytywny wpływ na wydolność organizmu, pozwolą na jego większą sprawność podczas porodu i uchronią przed niektórymi dolegliwościami w ciąży. Wskazany jest basen, aerobik, a także jazda na rowerze.

Niestety, nie ma sposobu na uzyskanie stuprocentowej pewności, że ciąża będzie przebiegać bezproblemowo, a dziecko urodzi się zdrowe. Jednak poprzez rozważne zaplanowanie ciąży można znacznie zwiększyć swoje szanse na szczęśliwe rozwiązanie. Przed zajściem w ciążę warto odpowiednio wcześnie odstawić środki antykoncepcyjne i wykonać wszelkie badania, by upewnić się, że stan chorobowy nie wpłynie na zdrowie płodu. Ważna jest także dieta, w szczególności przyjmowanie kwasu foliowego i zmiany w trybie życia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze