Kluczowa witamina dla organizmu. Chroni serce i mózg
Wspomaga układ krążenia i układ nerwowy, wpływa korzystnie na metabolizm, a także pomaga dbać o urodę. Niacyna ma nieocenione korzyści dla całego organizmu, więc jej niedobór może być bardzo dotkliwy.
1. Niezbędna dla metabolizmu i serca
Niacynę (znana jako witamina PP lub B3) odkrył w 1873 roku austriackiego chemik Hugo Weidel podczas badań nad nikotyną. To dwie substancje o identycznej aktywności biologicznej: kwas nikotynowy i nikotynamid.
Witamina wpływa bardzo korzystnie na metabolizm. Jest prekursorem koenzymów NAD i NADP, które są kluczowe w procesach metabolicznych związanych z przemianą białek, tłuszczów, węglowodanów i kwasów nukleinowych. Bierze udział w syntezie cholesterolu i kwasów tłuszczowych, wpływając tym samym na produkcję hormonów takich jak tyroksyna, kortyzol, insulina oraz hormony płciowe.
To jednak dopiero początek. Niacyna wspiera też układ sercowo-naczyniowy. Rozszerza naczynia krwionośne, co poprawia krążenie i może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Dlatego też jest stosowana w leczeniu miażdżycy. Dawki przekraczające 1 g na dobę pomagają obniżyć poziom "złego" cholesterolu LDL i trójglicerydów, jednocześnie zwiększając produkcję adiponektyny, hormonu o działaniu przeciwmiażdżycowym.
Działanie rozszerzające naczynia jest również pomocne dla osób zmagających się z nadciśnieniem.
2. Chroni układ nerwowy
Niacyna jest też zbawienna dla układu nerwowego. Chroni komórki nerwowe, wspomaga koncentrację i może być pomocna w leczeniu migreny oraz długotrwałego obniżenia nastroju.
Co więcej, niedobór może sprzyjać depresji i schizofrenii.
Witamina PP pomaga też dbać o urodę, przez co znalazła szerokie zastosowanie w kosmetyce. Korzystne działa na skórę, zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka i zmniejszając utratę wody. Minimalizuje też stany zapalne i redukuje przebarwienia.
Ponadto stymuluje produkcję kolagenu, chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV i przeciwdziała skutkom stresu oksydacyjnego, co pomaga w utrzymaniu młodego wyglądu skóry.
Co się dzieje, gdy brakuje witaminy PP? Długotrwały niedobór może prowadzić m.in. do pelagry – choroby objawiającej się szorstkością i zaczerwienieniem skóry, pęcherzami, bolesnymi stanami zapalnymi jamy ustnej, biegunką, osłabieniem, bezsennością, otępieniem i agresją.
Na niedobór narażone są osoby spożywające duże ilości alkoholu, kawy, węglowodanów prostych oraz białej mąki. Zaburzenia wchłaniania spowodowane chorobami jelit lub nerek również zwiększają ryzyko niedoboru.
3. Zanim sięgniesz po suplementy
Produkty bogate w niacynę to:
- wątróbka,
- drób,
- cielęcina,
- orzeszki ziemne,
- drożdże,
- mąka pełnoziarnista,
- cebula,
- pomidory,
- rośliny strączkowe,
- ryby morskie.
Warto mieć świadomość, że witamina B3 z produktów roślinnych jest przyswajana w ograniczonym stopniu – tylko około 25 proc. może być wykorzystane przez organizm. Dlatego osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską powinny szczególnie zwracać uwagę na jej odpowiednią podaż.
Zalecane dzienne spożycie niacyny dla dorosłych wynosi 14-16 mg. Jeśli zauważymy objawy niedoboru, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać skuteczną suplementację.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.