Płyn do płukania ust Listerine może pomóc w leczeniu rzeżączki
Listerine został wymyślony pod koniec XIX wieku, a już w 1879 roku producenci twierdzili, że środek dezynfekujący jest też skuteczny w czyszczeniu podłóg i leczeniu rzeżączki.
Teraz, 137 lat później, naukowcy opublikowali pierwsze w historii badania, które sprawdzają tę tezę. Praca znalazła się w czasopiśmie medycznym chorób "Sexually Transmitted Infections". Werdykt: płukania jamy ustnej płynem rzeczywiście zabija bakterie rzeżączki, zarówno na szalkach Petriego, jak i w gardłach ludzi.
1. Listerine lepszy niż roztwór soli
Rzeżączka jest łagodnym, czasem bezobjawowym zakażeniem bakteryjnym, które może powodować niepłodność, bezpłodność, a nawet śmierć, jeśli nie jest leczone. A jeśli dalsze badania wykażą, że natychmiastowa skuteczność Listerine przeciwko rzeżączce przekłada się na długoterminowe działanie, służba zdrowia, a następnie osoby z grupy wysokiego ryzyka będą mieć tanie i łatwe narzędzie prewencyjne, przekonują naukowcy.
Naukowcy kierowani przez Erica Chowa, pracownika naukowego w Centrum Zdrowia Seksualnego w Melbourne w Australii, najpierw testowali różne stężenia Listerine, aby zobaczyć, czy to było skuteczne w zmniejszaniu liczby bakterii rzeżączki w szalce Petriego w porównaniu z roztworem soli fizjologicznej. Odkryli, że Listerine rozcieńczony maksymalnie jeden do czterech, spowodował znaczne zahamowanie wzrostu rzeżączki już po minucie, a roztwór soli nie przyniósł żadnej zmiany.
W drugim randomizowanym, kontrolowanym badaniu, zespół Chowa zwerbował 58 homoseksualnych lub biseksualnych mężczyzn z pozytywnym wynikiem na rzeżączkę, prosząc ich, aby płukali gardła przez minutę albo 20 ml normalnego Listerine lub roztworem soli fizjologicznej.
Zobacz także
Pięć minut później, naukowcy ponownie przebadali mężczyzn i okazało się, że ci, którzy płukali gardła Listerine, mieli istotnie niższe proporcje żywotnych bakterii rzeżączki na powierzchni gardeł, niż ci, którzy po prostu używali roztworu soli fizjologicznej (52 procent vs 84 procent żywych bakterii). Naukowcy obliczyli również, że użytkownicy Listerine mieli 80 procent mniejsze ryzyko pozytywnych testów na rzeżączkę, niż mężczyźni, którzy płukali gardło słoną wodą.
2. Potrzebne są dalsze badania
Listerine miał umiarkowany wpływ na wielkość realnej rzeżączki w gardle, ale naukowcy nie są pewni, jak długo te wyniki się utrzymują, ani jak długo ludzie będą musieli płukać jamę ustną, aby zapobiec infekcjom rzeżączki w gardle w przyszłości. Zespół Chow zwraca również uwagę, że choć płukanie może znacznie obniżyć poziom bakterii w gardle, to nadal nie wiadomo, jaki wpływ może to mieć na transmisję rzeżączki do innych części ciała, takich jak odbyt lub cewka moczowa. A ponieważ badanie zostało przeprowadzone tylko wśród mężczyzn, nadal trzeba przetestować efekt Listerine w przypadku kobiet.
Chow i jego zespół są aktualnie planują jeszcze większe próby na 500 mężczyznach, aby zobaczyć, czy Listerine jest skuteczny przeciwko bakteriom rzeżączki w dłuższym okresie obserwacji. Planują też serię eksperymentów laboratoryjnych, aby przetestować wiele różnych produktów Listerine i innych marek płynów do płukania ust, aby zobaczyć, które są najbardziej skuteczne przeciwko tym bakteriom.
Badania nie zostały sfinansowane ani inspirowane przez producentów Listerine.
"Zastosowanie płukania jamy ustnej może zmniejszyć czas trwania infekcji, a tym samym może zmniejszyć liczbę przypadków rzeżączki. Zaś jeżeli liczba przypadków rzeżączki zmniejszy się, to zminimalizuje też zastosowanie antybiotyków" - mówi Chow.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.