Wątrobowe dłonie. Pojawiają się jako ostatnie ostrzeżenie
Marskość wątroby to bardzo niebezpieczna choroba, która wraz z upływem czasu uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Na powierzchni wątroby powstają guzki i blizny, których nie sposób wyleczyć. O rozwoju schorzenia świadczy żółtaczka, ale nie tylko, wśród objawów wymienia się również wątrobowe dłonie. Jak je rozpoznać?
1. Co to jest marskość wątroby?
Marskość to choroba, która powoduje bliznowacenie miąższu wątroby. Proces rozpoczyna się, gdy zdrowe komórki są niszczone lub uszkadzane. Zwykle dzieje się tak na skutek niektórych schorzeń lub czynników, takich jak alkohol.
Organizm stara się wówczas przywrócić dawną strukturę organu, ale niestety tkanka łączna nie pełni funkcji typowych dla komórek wątroby - blokuje krążenie krwi, utrudnia przetwarzanie hormonów i składników odżywczych, a także nie jest w stanie pozbyć się toksyn.
Wraz z upływem czasu wątroba pracuje coraz gorzej, aż do momentu, gdy jej funkcjonowanie staje się niemożliwe. Z tego względu niezwykle istotna jest wiedza na temat objawów, które mogą sugerować problemy z wątrobą. Wczesne rozpoznanie choroby daje szansę na uniknięcie groźnych powikłań.
2. Objawy marskości wątroby
Marskość wątroby początkowo rozwija się bezobjawowo, by w późniejszym czasie wywoływać następujące dolegliwości:
- utrata apetytu,
- zmęczenie,
- nudności i wymioty,
- ból w prawej górnej części brzucha.
Zaawansowana postać choroby prowadzi do wystąpienia dezorientacji, problemów z logicznym myśleniem, żółtaczki, zmiany zabarwienia moczu na ciemniejszy i obrzęku brzucha oraz nóg.
3. Wątrobowe dłonie
Co ciekawe, marskość wątroby może również wpłynąć na wygląd dłoni, powodując zaczerwienienie ich wewnętrznej strony. Jest to skutek poszerzonych naczyń włosowatych, który uwidacznia się u 23 proc. chorych.
Wątrobowe dłonie charakteryzuje symetryczny wygląd rumienia, brak opuchlizny, uczucia swędzenia czy pieczenia, blednięcie zmian po naciśnięciu oraz wzrost temperatury dłoni.
Objaw ten może pojawić się także w przypadku innych problemów z wątrobą, takich jak na przykład genetyczna choroba Wilsona, w przebiegu której w organizmie gromadzi się nadmierna ilość miedzi.
Zaczerwienienie dłoni niekiedy współwystępuje również z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobami endokrynologicznymi. Może wystąpić także w przebiegu ciąży.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.