Trwa ładowanie...

Wpływ stresu na mózg. Naukowcy ostrzegają

Stres negatywnie wpływa na pracę mózgu. Po raz kolejny przekonują o tym amerykańscy naukowcy, którzy opublikowali wyniki najnowszych badań. Ich zdaniem wysoki poziom kortyzolu może spowodować nie tylko złe samopoczucie, ale także m.in. problemy z pamięcią i koncentracją.

Zobacz film: "Alkohol uszkadza mózg, szczególnie u młodych ludzi"

Zdaniem amerykańskich ekspertów z uczelni UT Health w San Antonio w Teksasie, stres może mieć znaczący wpływ na pracę naszego mózgu. Wyniki tych badań niedawno zaprezentowano w piśmie naukowym "Neurology". Jaka jest zależność między mózgiem a stresem? Otóż naukowcy uważają, że duży poziom stresu u młodych ludzi może spowodować utratę pamięci i kurczenie się mózgu jeszcze przed ukończeniem przez nich 50. roku życia.

Z czego to wynika? Według dr Sudha Seshadri, autora tych badań, wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, znacząco wpływa na funkcjonowanie mózgu. W stresującej sytuacji poziom tego hormonu wzrasta, by następnie wrócić do normy. Jednak gdy człowiek żyje w ciągłym stresie, mózg może odbierać to jako pewnego rodzaju "awarię". Prowadzi to m.in. do problemów z koncentracją, pamiecią, a także bólów głowy, zaburzeń snu, wagi i chorób np. serca.

Jak podreślają naukowcy, m.in. Keith Fargo, zajmujący się chorobą Alzheimera, mózg jest bardzo wrażliwym i wręcz "głodnym" organem. Do jego prawidłowego funkcjonowaia potrzebny jest więc odpowiedni poziom tlenu i składników odżywczych. W związku z tym, gdy ciało walczy ze stresem, negatywne skutki odczuwa właśnie ten delikatny organ.

4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast
4 nawyki niebezpieczne dla mózgu. Pozbądź się ich natychmiast [5 zdjęć]

Prawidłowe działanie mózgu to gwarancja zdrowia i życia. Organ ten jest odpowiedzialny za wszystkie funkcje...

zobacz galerię

Amerykańskie badania skupiły się na grupie kobiet i mężczyzn, których średnia wieku wynosiła ok. 48 lat i u których nie wykryto początkowych objawów demencji. Biorący udział w testach musieli rozwiązać testy psychologiczne. Ponadto wykonano im rezonans magnetyczny. Po 8 latach badania powtórzono. Po dokładnej analizie m.in. poziomu kortyzolu we krwi stwierdzono, że wyższy poziom hormonu stresu pojawia się u osób, które mają problemy z pamięcią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.