Małe zainteresowanie szczepieniami zalecanymi

Polacy coraz mniej chętnie poddają się szczepieniom zalecanym, a nowe przepisy szczepieniom tym nie sprzyjają.

spis treści

1. Spadek liczby szczepień

Problem spadku liczby szczepień dotyczy zarówno szczepień zalecanych, jak i obowiązkowych, chociaż w tym drugim przypadku w znacznie mniejszym stopniu. Szczepieniom obowiązkowym poddano ponad 95% dzieci i młodzieży w wieku od 2 do 20 lat, co stanowi dobry wynik, zapewniający bezpieczeństwo epidemiologiczne. Jeśli zaś chodzi o szczepienia zalecane, to poddaje się im bardzo mało osób. Widać to na przykładzie ospy wietrznej, na którą w 2009 roku zachorowało 140 tys. osób, a w 2010 już 180 tys. Dobrowolnym szczepieniom przeciwko tej chorobie poddaje się jedynie 10 tys. dzieci, co oznacza, że zachorowań będzie jeszcze więcej. Niepokojąca jest również mała liczba szczepień przeciwko pneumokokom i rotawirusom. Najprawdopodobniej w przyszłości zostaną one włączone do programu szczepień obowiązkowych, gdyż te groźne bakterie coraz częściej wykształcają antybiotykooporność.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

2. Utrudnione szczepienia

Pierwszą przeszkodą na drodze do częstszych szczepień zalecanych jest ich cena. Drugi problem związany jest z utrudnionym dostępem do szczepionek. Kiedyś można było taką szczepionkę kupić w placówce zdrowia i od razu poddać się szczepieniu. Obecnie po szczepionkę należy udać się do apteki, po uprzednim zaopatrzeniu się w receptę, a następnie wrócić do gabinetu lekarskiego na szczepienie. Jest to znacznie bardziej czasochłonne i niewygodne rozwiązanie, które często zniechęca pacjentów do szczepień zalecanych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy