Trwa ładowanie...

Mózgi osób chorych na schizofrenię wykazują oznaki biologicznej "rdzy"

Avatar placeholder
05.10.2017 20:54
Mózgi osób chorych na schizofrenię wykazują oznaki biologicznej "rdzy"
Mózgi osób chorych na schizofrenię wykazują oznaki biologicznej "rdzy"

Naukowcy odkryli, że ten sam proces, który zmienia metal w rdzę, ma miejsce w mózgach osób chorych na schizofrenię.

Ustalenia przedstawione na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Szkoły Neuropsychofarmakologii (ACNP), sugerują, że ci pacjenci mają wyższy poziom "stresu oksydacyjnego" niż osoby o zdrowym mózgu, a nawet ludzie z inną chorobą psychiczną, chorobą afektywną dwubiegunową.

Zgodnie z oświadczeniem ACNP, neurolodzy wykorzystali obrazowanie MRI, aby zajrzeć do mózgu pacjenta ze schizofrenią i wierzą, że brak równowagi chemicznej może przyczyniać się do ich stanu.

Stres oksydacyjny występuje, gdy pewne wysoce reaktywne atomy lub cząsteczki uszkadzają komórki. Przeciwutleniacze w organizmie mają neutralizować te środki uszkadzające, zwane "wolnymi rodnikami", ale jeśli tego nie robią, a wolne rodniki się gromadzą, może to doprowadzić do stresu oksydacyjnego.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Według Mayo Clinic, w najgorszych przypadkach, stres oksydacyjny mógłby spowodować uszkodzenie DNA, i może być związana z wystąpieniem poważnych chorób, takich jak rak, choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera i Parkinsona.

Najnowsze badania wykazały, że osoby chore na schizofrenię mają wysoki poziom stresu oksydacyjnego
Najnowsze badania wykazały, że osoby chore na schizofrenię mają wysoki poziom stresu oksydacyjnego (Shutterstock)

Rdza niszczy metal w podobnym procesie nadmiernego utleniania.

Według oświadczenia Amerykańskiej Szkoły Neuropsychofarmakologii, wielu ekspertów podejrzewa, że nadmierne utlenianie odgrywa ważną rolę w schizofrenii, ponieważ może wywołać stan zapalny i uszkodzenia komórek.

Jednak pomiar tego procesu na żywym mózgu człowieka pozostaje wyzwaniem.

Nie wiadomo jednak, co jest pierwsze schizofrenia, czy stres oksydacyjny. Główny badacz i profesor psychiatrii w Szkole Medycznej Harvard, dr Fei Du, powiedział w oświadczeniu, że intensywne zapotrzebowanie na energię w komórkach mózgu prowadzi do gromadzenia się wysoce reaktywnych form tlenu, jak te wolne rodniki, które niszczą komórki.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

W mózgach schizofrenicznych, które badał, Du znalazł 53 proc. zawartość pewnej cząsteczki, która jest używana do pomiaru stresu oksydacyjnego i podobny poziom u osób we wczesnych stadiach choroby psychicznej, co sugeruje, że jest to problem od początku.

Chociaż choroba afektywna dwubiegunowa ma pewne podobieństwa do schizofrenii, a "dwubiegunowe mózgi" również mają podwyższone stężenie badanej cząsteczki, poziomy te nie były tak wysokie, jak to miało miejsce u osób ze schizofrenią.

ZOBACZ TAKŻE:

"Mamy nadzieję, że praca ta będzie prowadzić do nowych strategii leczenia, aby chronić mózg przed stresem oksydacyjnym i poprawić funkcjonowanie mózgu u osób chorych na schizofrenię" – powiedział Du.

Schizofrenia znajduje się w grupie zaburzeń psychotycznych. Polega na zmianie sposobu postrzegania rzeczywistości i zaburza sposób odbioru, przeżywania i oceny tego, co się dzieje w otoczeniu osoby chorej. Osoby cierpiące na tę chorobę nie są w stanie racjonalnie dokonać oceny swojej osoby, jak i otoczenia. Rozróżnia się kilka rodzajów schizofrenii: paranoidalną, hebefreniczną, katatoniczną, prostą, rezydualną i niezróżnicowaną.

Najczęściej rozpoznawalną postacią schizofrenii w Polsce jest schizofrenia paranoidalna. Ryzyko zachorowania jest stosunkowo niskie i w ciągu całego życia wynosi ok. 1 proc.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze