Olejek kokosowy - co to jest, olejek kokosowy nierafinowany i rafinowany, właściwości zdrowotne
Olejek kokosowy jest olejem roślinnym, który ma właściwości zarówno lecznicze, jak i upiększające. Warto stosować olej kokosowy na twarz, a także na inne części ciała, ponieważ skutecznie regeneruje, odżywia oraz uelastycznia naskórek. Jakie właściwości lecznicze ma olej kokosowy? Do czego olej kokosowy najlepiej się sprawdzi? Czy warto zaopatrzyć się w olej kokosowy rafinowany, czy nierafinowany?
1. Co to jest olejek kokosowy?
Olejek kokosowy jest olejem pochodzenia roślinnego, pozyskiwanym z kopry, czyli miąższu orzechów palmy kokosowej. Skład oleju kokosowego to 82% nasyconych kwasów tłuszczowych, 6% kwasów jednonienasyconych (kwas oleinowy) i 2% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Do czego służy olej kokosowy? Zastosowanie oleju z kokosa jest niezwykle szerokie. Może posłużyć jako naturalny balsam do ciała, balsam do ust, olejek do masażu czy maska do włosów.
2. Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany?
Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany – który z nich wybrać? Jaka jest różnica między olejem kokosowym rafinowanym a nierafinowanym?
Olej kokosowy rafinowany to produkt, który został poddany procesowi rafinacji, czyli oczyszczania oleju z niepożądanych substancji oraz niekorzystnych pod względem funkcjonalnym oraz zdrowotnym składników. Dzięki rafinacji olejek zyskuje inne zabarwienie oraz zapach. Proces pozwala także na przedłużenie trwałości produktu.
Olej kokosowy nierafinowany to taki, który nie został poddany procesowi rafinacji. Jest mniej przetworzony i zawiera więcej prozdrowotnych antyoksydantów. Produkt ten pozyskiwany jest z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej bądź z wiórków. Jednak ten pozyskiwany na bazie świeżego miąższu ze skorupki kokosów jest najlepszym wyborem, ponieważ zawiera najwięcej prozdrowotnych substancji bioaktywnych.
Nierafinowany olej kokosowy charakteryzuje się wyraźnym, kokosowym aromatem w przeciwieństwie do olejku kokosowego rafinowanego, który jest niemal całkowicie pozbawiony zapachu.
3. Olejek kokosowy - właściwości zdrowotne
Jakie wartości odżywcze ma olej kokosowy? Olejek kokosowy stanowi cenne żródło nasyconych kwasów tłuszczowych np.
- kwasu laurynowego,
- kwasu stearynowego,
- kwasu kaprylowego,
- kwasu palmitynowego.
W nierafinowanym oleju kokosowym znaleźć można również:
- witaminę C,
- witaminę E,
- żelazo,
- cynk,
- fosfor,
- potas,
- jod,
- wapń,
- witaminy z grupy B, takie jak kwas foliowy, ryboflawina czy pirydoksyna.
Na co pomaga olej kokosowy? Okazuje się, że oleje kokosowe wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne, z tego powodu może być stosowany przy skórnych stanach zapalnych, podrażnieniach czy nadmiernym przesuszeniu skóry.
Dodatkowo olejek kokosowy do ciała doskonale łagodzi oraz regeneruje warstwę rogową naskórka, uelastycznia i chroni skórę przed utratą wody. Zawarte w nierafinowanym olejku kokosowym antyoksydanty spowalniają reakcje utleniania w organizmie, chronią ciało przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że olejek kokosowy jest doskonałą bronią przeciwko łupieżowi. To właśnie duża ilość kwasu laurynowego sprawia, że produkt wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybicze. Jak go stosować, aby pozbyć się problemów skóry głowy?
Wystarczy nałożyć go po delikatnym podgrzaniu na skalp i odczekać od trzydziestu do maksymalnie sześćdziesięciu minut. Po zastosowaniu olejku na włosy warto nałożyć bezbarwny czepek foliowy oraz suchy ręcznik.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
4. Zastosowanie olejku kokosowego
4.1. Działanie olejku kokosowego na skórę
Jakie są właściwości oleju kokosowego? Olejek kokosowy wykazuje właściwości nawilżające i łagodzące, warto wypróbować:
- olej kokosowy do ciała,
- olej kokosowy na skórę,
- olej kokosowy do twarzy.
Produkt sprawdzi się w przypadku cery suchej, wrażliwej, tłustej lub trądzikowej. Można nim zastąpić płyny do demakijażu, olej poradzi sobie nawet z wodoodpornym tuszem do rzęs i ciężkimi podkładami.
Zastosowany na skórę intensywnie nawilża, odżywia i regeneruje naskórek, usuwając również podrażnienia po goleniu. Można stosować go także na spierzchnięte usta jako alternatywa dla pomadek czy balsamów do ust.
Co ciekawe, olejek kokosowy nadaje się również do golenia ciała. Sprawia, że maszynka gładko przesuwa się po skórze, nie wywołując podrażnień ani mikrouszkodzeń.
Olej kokosowy przyda się również do pielęgnacji dzieci, można wykorzystać go do kąpieli, masażu czy usuwania ciemieniuchy. Na bazie oleju można stworzyć także skuteczny dezodorant, który chroni przed nieprzyjemnych zapachem.
Wystarczy połączyć go z sodą oczyszczoną, mąką ziemniaczaną, olejkiem eterycznym i dowolnym olejem, np. z pestek dyni, wiesiołka czy moreli.
4.2. Działanie olejku kokosowego na włosy
Zastosowanie oleju kokosowego na włosy jest bardzo szerokie. Składnik ten dodawany jest do szamponów, odżywek, masek, wcierek i serum. Właściwości kosmetyczne oleju kokosowego to przede wszystkim nawilżanie i odżywianie.
Produkt zastosowany na włosach dostarcza niezbędnych witamin i składników odżywczych, poprawia ich wygląd, domyka łuski oraz tworzy barierę ochronną przed promieniowaniem słonecznym, wysokimi temperaturami i zanieczyszczeniami.
Olejek kokosowy można stosować zamiast tradycyjnej odżywki, by nawilżać włosy od nasady aż po końce, który jednocześnie naturalnie przyciemni kosmetyki, uspokoi wrażliwą skórę głowy i wspomoże walkę z łupieżem.
Najlepiej sięgać po lekko podgrzany olej kokosowy i nakładać go bezpośrednio lub połączyć z oliwą z oliwek, mlekiem czy awokado. Sprawdzi się w przypadku suchych, zniszczonych lub farbowanych pasm, które wymagają intensywnego nawilżenia i odżywienia.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.