Trwa ładowanie...

Świecowanie uszu (konchowanie) – przebieg i efekty. Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Świecowanie uszu pozwala pozbyć się woskowiny i zanieczyszczeń
Świecowanie uszu pozwala pozbyć się woskowiny i zanieczyszczeń (123RF)

Świecowanie uszu, czyli inaczej konchowanie to zabieg medycyny naturalnej, który służy głównie usuwaniu nadmiaru woskowiny i zanieczyszczeń z uszu. Coraz częściej mówi się jednak, że zabieg ten niesie za sobą ryzyko oparzeń i mechanicznego uszkodzenia błony bębenkowej. Czy konchowanie uszu rzeczywiście jest niebezpieczne? Jakie efekty daje świecowanie uszu? Na czym dokładnie polega zabieg? Czy można wykonać go w domu?

spis treści

1. Co to jest świecowanie uszu?

Świecowanie uszu (konchowanie) to alternatywna metoda oczyszczania ucha. Celem tego bezbolesnego zabiegu jest usunięcie zanieczyszczeń oraz zalegającej woskowiny w uszach przy pomocy świecy. Choć świecowanie ukierunkowane jest głównie na utrzymanie prawidłowej higieny uszu, to jednak uważa się, że pomaga też m.in. w oczyszczaniu zatok czy łagodzeniu kataru.

Zabieg świecowania uszu można wykonać obecnie w wielu salonach kosmetycznych. Jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej. Pielęgnacyjne właściwości konchowania uszu znane były już od setek lat, metodę tę praktykowano bowiem w starożytnym Egipcie oraz w starożytnej Grecji.

2. Jak przebiega świecowanie uszu?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Świecowanie uszu przeprowadzane jest za pomocą specjalnych świec wykonanych z wosku pszczelego, włókna lnianego i miodowego ekstraktu. Podczas zabiegu świecowania pacjent zajmuje boczną pozycję, układając głowę na poduszce. Głowa zostaje przykryta ręcznikiem lub pokrowcem z wyciętym na ucho otworem.

Przed świecowaniem małżowina uszna pacjenta zostaje posmarowana kremem pobudzającym krążenie. Zapalona świeca do ucha wkładana jest na głębokość około jednego centymetra. Kiedy przestaje ona płonąć i zaczyna się żarzyć, kanał słuchowy nagrzewa się i wytwarza się w nim podciśnienie, które wyciąga woskowinę, osady i zanieczyszczenia. Nadmiar wosku usuwa się za pomocą pęsety.

3. Wskazania do konchowania uszu

Świecowanie uszu uznawane jest za zabieg przyjemny i odprężający. Zwolennicy zabiegu polecają go w celu oczyszczenia ucha lub złagodzenia objawów chorób uszu, nosa lub gardła. Woskowanie uszu może pomóc w pozbyciu się szumów usznych, niedosłuchu, zawrotów głowy lub zespołu przewlekłego zmęczenia, dolegliwości bólowych głowy, nawracającego zapalenia zatok, nawracających przeziębień.

Gabinety medycyny niekonwencjonalnej i gabinety kosmetyczne rekomendują konchowanie uszu także osobom pracującym w miejscach zakurzonych i w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza oraz po powrocie znad morza w celu oczyszczenia przewodów słuchowych z piasku.

3.1. Jak często wykonywać świecowanie uszu?

Zabieg świecowania uszu najlepiej wykonywać raz na pół roku. Nieco częściej mogą go wykonywać osoby mające problem z nagromadzeniem się dużej ilości woskowiny w uszach, osoby mające częstą styczność z wysokim poziomem hałasu, kurzem lub pyłem. Zabieg może być powtarzany kilkakrotnie w celu osiągnięcia zamierzonego efektu.

4. Przeciwwskazania do świecowania uszu

Zarówno dorośli, jak i dzieci z nadpobudliwością ruchową nie powinni korzystać z zabiegu, gdyż wymaga on zachowania nieruchomej pozycji. Zabieg nie jest również wskazany dla pacjentów noszących aparaty słuchowe czy implanty. Dolegliwości takie jak niedosłuch lub stany zapalne powinny być konsultowane z lekarzem.

Przeciwwskazaniami do świecowania uszu są również:

5. Efekty świecowania uszu

Świecowanie uszu pozwala usunąć z ucha znajdujące się w nim nieczystości. Może także łagodzić pewne objawy chorób, lecz nie pozwala na ich wyleczenie. Tego typu zabieg pomaga zwalczać pewne dolegliwości związane z uszami za pomocą olejków zawartych w świecach, lecz efekt ich działania jest krótkotrwały.

Pozytywne efekty świecowania uszu są jednak kwestią dyskusyjną. Bowiem konchowanie uszu jest krytykowane przez wielu lekarzy. Uważa się, że podciśnienie powstające w trakcie zabiegu nie jest wystarczające do usunięcia zanieczyszczeń.

6. Cena zabiegu

Świecowanie uszu można wykonać zarówno w salonach kosmetycznych, jak i gabinetach medycyny alternatywnej. Cena świecowania uszu zależna jest od wielu zmiennych. Na jej wysokość ma wpływ zarówno lokalizacja, renoma gabinetu, kwalifikacje personelu, jak i wewnętrzny cennik usługodawcy. Cena konchowania uszu waha się od 50 do nawet 120 zł.

Woskowanie ucha w domu jest z reguły mniej kosztowne. W zależności od jakości produktu i zawartości opakowania, ceny świec do czyszczenia uszu wahają się od 10 nawet do 50 zł. Konchy do uszu i świeczki warto kupować w sprawdzonych aptekach lub u sprawdzonych producentów.

7. Świecowanie uszu w domu

Świecowanie uszu, choć z pozoru jest zabiegiem bardzo prostym, może nieść za sobą ryzyko oparzenia. Rozgrzany wosk może spowodować uszkodzenia przewodu słuchowego, dlatego też tak istotne jest zachowanie ostrożności w czasie zabiegu. Zaleca się zwykle, aby konchowanie uszu przeprowadzały osoby z odpowiednimi kwalifikacjami.

Decydując się na woskowanie uszu w domu, należy pamiętać, że potrzebna jest osoba asystująca. Zabiegu nie wykonuje się samodzielnie. Nawet najlepszej jakości świece, w przypadku niewłaściwego i niewprawnego użytkowania, mogą nieść ryzyko poparzeń. Podczas zabiegu należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Instruktaż dołączony jest zwykle do opakowania świec lub konch do uszu. Wiele informacji na temat świecowania uszu znaleźć można także na forum.

Zanim przystąpi się do pierwszego zabiegu, warto jest obejrzeć jak profesjonaliści wykonują świecowanie uszu (np. na YouTube). Konchowanie uszu w domu wymaga także odpowiednich akcesoriów. Oprócz dobrej jakości świec konieczne jest przygotowanie także poduszki pod głowę, miseczki na wodę, pałeczki do czyszczenia uszu, wazeliny lub kremu, chusteczek higienicznych. Warto także zadbać w tym czasie o odpowiedni nastrój, np. relaksacyjną muzykę i nastrojowe świece.

7.1. Świece do świecowania uszu

Świece do świecowania uszu (tzw. świeczki do uszu) powinny być wykonane z bezpiecznych, ale też naturalnych materiałów (wosk, zioła, bawełna, olejki eteryczne), bez chemicznych dodatków. Konchy do uszu powinny także posiadać specjalne poziome oznaczenia, które informują do jakiego punktu świeca ma się bezpiecznie spalić.

Czym jeszcze powinna charakteryzować się świeczka do ucha? Na pewno świeczka do czyszczenia uszu powinna mieć odpowiednią średnicę, dostosowaną do wielkości otworu ucha. Ponadto świece do uszu powinny sprawnie się palić oraz posiadać odpowiedni kształt – najczęściej są podłużne, w formie rurki, zwężającej się ku dołowi.

Przed zakupem warto także sprawdzić, jakie dany produkt ma opinie. Świeczki do uszu można bowiem znaleźć w ofercie wielu sklepów, jednak ich jakość nie zawsze jest taka sama.

8. Świecowanie uszu u dzieci

Małe dzieci są bardziej narażone na wszelkie urazy czy powikłania po zabiegu. Dlatego też przed wykonaniem świecowania uszu u dzieci, warto jest skonsultować się z pediatrą, który oceni, czy zabieg nie zagraża zdrowiu malucha i czy jest w stanie przynieść pożądane rezultaty.

W przypadku świecowania uszu u dzieci ważne jest, żeby zabieg przeprowadzony był przez przeszkoloną osobę. Nie zaleca się, by u najmłodszych konchowanie uszu było przeprowadzane w domu. Dzieci są bowiem dużo mniej spokojne niż osoby dorosłe, mają problemy z utrzymaniem nieruchomej pozycji przez dłuższy czas. Warto pamiętać także o tym, że dla najmłodszych czyszczenie uszu woskiem może być bardzo stresujące.

9. Czy świecowanie uszu jest bezpieczne?

Świecowanie ucha może być niebezpieczne, jeśli wykonuje je osoba niedoświadczona. Samodzielne wykonywanie zabiegu może doprowadzić do oparzeń lub powikłań, takich jak m.in. tymczasowa utrata słuchu, niedrożność kanału słuchowego czy rozwojem zapalenia ucha. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia błony bębenkowej. Dlatego też ważne jest, by konchowanie uszu przeprowadzał zaufany i doświadczony specjalista.

Co myślą lekarze o świecowaniu uszu? Opinie na temat konchowania uszu są w większości negatywne. Lekarze są przeciwni czyszczeniu uszu świecą. Zabieg ten nie jest uznawany przez medycynę tradycyjną, stanowi jedynie niekonwencjonalną alternatywę dla wyrobów medycznych, przeznaczonych do higieny uszu. Warto pamiętać, że nie istnieją również żadne dowody naukowe, które ostatecznie potwierdzałyby, że świece woskowe do uszu są skuteczne.

9.1. Jak można bezpiecznie usunąć woskowinę?

Wiele osób czuje potrzebę dokładnego usuwania wosku z uszu. Woskowina gromadząca się w uszach najczęściej bowiem kojarzy się z brakiem odpowiedniej higieny. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pełni ona wiele ważnych funkcji, jest bowiem naturalnym filtrem i barierą ochronną.

Główne funkcje woskowiny usznej to:

  • oczyszczanie złuszczonych komórek naskórka,
  • nawilżanie przewodu słuchowego,
  • ochrona przed bakteriami, grzybami.

Zbyt intensywne czyszczenie uszu może niszczyć fizjologiczną barierę ochronną. W konsekwencji przesadne czynności higieniczne uszu mogą przyczyniać się do nadmiernej produkcji woskowiny.

Jak zatem bezpiecznie usunąć woskowinę? Na pewno nie zaleca się czyszczenia uszu patyczkami. Uszy najlepiej jest myć podczas kąpieli – wodą i palcem. Nadmiar wody należy potem delikatnie usunąć, np. ręcznikiem. Do bezpiecznych środków rozpuszczających woskowinę należą m.in. specjalne oleje roślinne, parafina. W ostatnim czasie pojawiły się także specjalne urządzenia elektryczne, umożliwiające odsysanie woskowiny z uszu w nieinwazyjny sposób.

W przypadku nadmiaru woskowiny można wykorzystać także preparaty do czyszczenia uszu (krople i spraye), ułatwiające jej usuwanie. Bezpiecznym sposobem jest także zabieg czyszczenia uszu polegający na irygacji. Wszelkie zabiegi płukania ucha najlepiej jest przeprowadzać u laryngologa.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze