Trwa ładowanie...

Świecowanie uszu

Świecowanie (konchowanie) uszu to metoda znana już w starożytnym Egipcie i Grecji, której można się dziś poddać w gabinetach medycyny naturalnej. Zabieg polega na włożeniu do ucha na niezbyt dużą głębokość ręcznie wykonanej świecy i zapaleniu jej. Kiedy świeca przestaje płonąć i zaczyna się żarzyć, kanał słuchowy nagrzewa się i wytwarza się w nim podciśnienie, które wyciąga woskowinę, osady i zanieczyszczenia.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zabieg jest przyjemny i odprężający. Wzbudza jednak kontrowersje i zdania na temat jego skuteczności są podzielone. Rzekomo świecowanie uszu ma oczyszczać uszy z woskowiny oraz innych zanieczyszczeń i może okazać się skuteczną pomocą w leczeniu kataru siennego, zapalenia zatok, bólów głowy, przeziębień i niedosłuchu. Zalecane jest również osobom pracującym w miejscach zakurzonych i w warunkach dużego zanieczyszczenia powietrza, a także po powrocie znad morza w celu oczyszczenia przewodów słuchowych z piasku. Warto jednak pamiętać, ze świecowanie uszu nie jest uznawane przez medycynę tradycyjną. Nie istnieją również żadne dowody naukowe ostatecznie potwierdzające jego skuteczność.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.