Trwa ładowanie...

Trzustka – najczęstsze choroby

Trzustka jest gruczołem, który spełnia w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Po pierwsze, odpowiada za wydzielanie hormonów wpływających na proces przemiany węglowodanów. Po drugie, dzięki produkowanemu przez nią sokowi trzustkowemu jest możliwe trawienie takich substancji odżywczych, jak m.in. białka i tłuszcze. Jakie schorzenia najczęściej ją dotykają?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły...

zobacz galerię

1. Zapalenie trzustki

Stan zapalny to jedno z najczęstszych schorzeń dotykających trzustkę. Możemy wyróżnić dwie postaci tej choroby: ostre zapalenie trzustki oraz zapalenie przewlekłe. Pierwsza z wymienionych dolegliwości objawia się nagłym, uporczywym bólem całej jamy brzusznej. Brzuch w szybkim tempie staje się wzdęty, czemu towarzyszy silne zaparcie i niemożność oddawania gazów. Spada ciśnienie tętnicze krwi, a jednocześnie zostaje przyspieszona akcja serca. W niektórych przypadkach może dojść do zapaści krążeniowej. Szybko pogarszający się stan chorego wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem, gdyż może on stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

Zapobieganie ostrym stanom zapalnym trzustki opiera się przede wszystkim na podjęciu leczenia w momencie wykrycia wszelkich nieprawidłowości związanych z jej funkcjonowaniem, a także z działaniem wszystkich innych organów jamy brzusznej. Jest konieczna również wczesna eliminacja stanów zapalnych dróg żółciowych oraz przeciwdziałanie rozwojowi kamicy żółciowej.

Przebycie ostrego zapalenia tego gruczołu jest jednym z czynników zwiększających ryzyko rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki, które może pojawić się także w następstwie zapalenia dróg żółciowych czy wrzodów żołądka. W tym przypadku objawy nie są tak charakterystyczne. Chory najczęściej ma problem z tolerowaniem niektórych pokarmów, przede wszystkim tłustych. Częstym problemem są wzdęcia, naprzemiennie pojawiają się zaparcia i biegunki, którym towarzyszy tępy ból brzucha. Typowe są również przewlekłe gorączki, a także wyraźne osłabienie i wychudzenie organizmu. Leczenie oparte jest głównie na wdrożeniu niezbyt obciążającej trzustkę diety, wsparciu jej pracy odpowiednimi preparatami oraz przyjmowaniu odpowiednich suplementów witaminowych.

2. Kamica trzustkowa

Inną chorobą dość często dotykającą trzustkę jest kamica. W przewodzie trzustkowym dochodzi do wytworzenia kamieni, wskutek czego sok trzustkowy ma znacznie utrudniony dostęp do przewodu pokarmowego. W konsekwencji u chorego pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości bólowe umiejscowione przede wszystkim w górnej części brzucha, promieniujące często ku lewej stronie ciała. Ból nasila się najczęściej po spożytym posiłku, zwłaszcza jeżeli spożyte produkty były tłuste. Zdarza się, że towarzyszy mu nadprodukcja śliny, gorączka, wymioty oraz żółtaczka. Leczenie kamicy trzustkowej  polega na usunięciu kamieni trzustkowych za pomocą ECPW czyli endosopowej cholangiopankreatografii wstecznej. W sytuacji, kiedy rozmiar kamieni nie pozwala na wykorzystanie endoskopu jest konieczne przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

3. Rak trzustki

Trzustka w dużym stopniu jest narażona na rozwój choroby nowotworowej, chociaż lekarze w dalszym ciągu nie są w stanie wskazać jej konkretnych przyczyn. Wiadomo jedynie, że ryzyko jej wystąpienia rośnie wraz z wiekiem, czemu dodatkowo sprzyjać mogą niektóre choroby, np. wspomniane ostre zapalenie trzustki, cukrzyca czy też choroba wrzodowa. Wczesne wykrycie nowotworu trzustki w wielu przypadkach nie jest możliwe, gdyż rozwija się on w utajeniu, nie dając żadnych objawów. Dopiero na bardziej zaawansowanym etapie choroby występują typowe dolegliwości – żółtaczka, bóle jamy brzusznej, spadek wagi i zwiększenie objętości pęcherzyka żółciowego. Do symptomów towarzyszących zaliczamy nawracające biegunki, nudności, znaczne podwyższanie temperatury ciała, a także wyczuwalny w okolicach pępka guz.

Niestety w wielu przypadkach rozpoznanie choroby następuje dopiero w momencie, kiedy nowotwór obejmuje już sąsiadujące tkanki i narządy. W związku z tym podjęte leczenie opiera się przede wszystkim na złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. Lekarze różnymi sposobami starają się uśmierzyć dolegliwości bólowe, które w przypadku tego nowotworu są bardzo silne. W tym celu najczęściej jest wykonywany zabieg, w trakcie którego niszczony jest splot trzewny, a więc jeden z najbardziej wrażliwych splotów nerwowych. W sytuacji, kiedy nie jest to możliwe, choremu jest podawana morfina.

Leczenie schorzeń trzustki powinno być wsparte odpowiednią dietą, która w lekkostrawnej formie musi dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych. Ważne jest, by posiłki były spożywane bez pośpiechu, a każdy kęs dokładnie rozdrobniony. Należy unikać jedzenia pokarmów smażonych, obfitujących w tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Konieczna jest także całkowita rezygnacja z picia alkoholu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.