Trwa ładowanie...

Betulina - właściwości, zastosowanie dla zdrowia i urody

Betulina to organiczny związek chemiczny, występujący przede wszystkim w korze brzozy. To dzięki niej drzewo ma charakterystyczny, biały kolor. Jak się okazuje, betulina wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, poprawia także urodę. Gdzie znaleźć betulinę i jak wykorzystać jej dobroczynne działanie?

spis treści

1. Co to jest betulina?

Betulina to związek chemiczny z grupy trójtterpenów. W naturalnych warunkach występuje w korze brzozy, ale także w tkankach innych drzew - olchy, leszczyny czy grabu. Pozyskuje się ją jednak głównie z brzozy, ponieważ stanowi ona ok. 30% suchej masy kory.

Zobacz film: "Sok z brzozy – kiedy go zbierać?"

Betulina chroni korę drzew przed promieniami słonecznymi, infekcjami oraz przed działaniem czynników zewnętrznych.

2. Betulina w kosmetyce

Betulina cieszy się dużym zainteresowaniem, jeśli chodzi o poprawianie urody. Spore jej ilości można znaleźć w wodzie brzozowej (lub soku brzozowym), która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Może być stosowana jako napój, ale także w formie kosmetyku.

Obecnie betulinę stosuje się przede wszystkim do łagodzenia skórnych stanów zapalnych. Przyspiesza gojenie ran i regenerację naskórka. Sprawdza się także w leczeniu łagodnych alergii skórnych. Sok z brzozy, w którym znajduje się mnóstwo betuliny, wspiera dodatkowo zdrowy wzrost włosów. Oddziałuje na cebulki i mieszki włosowe, dzięki czemu zapewnia kosmykom miękkość, aksamitne wygładzenie i lśniący połysk.

3. Zastosowanie betuliny w medycynie

Betulina posiada także szereg właściwości zdrowotnych. Badania pokazują, że może być ona wykorzystywana do leczenia:

  • alergii
  • nowotworów
  • infekcji wirusowych
  • kamicy nerkowej
  • miażdżycy.

Dawniej betulina była wykorzystywana wśród rdzennych mieszkańców Ameryki. Wykorzystywali oni ten związek do leczenia gruźlicy i wielu innych chorób bakteryjnych, a także schorzeń układu limfatycznego.

Betulina wykazuje także silne właściwości hepatoprotekcyjne. Oznacza to, że chronią wątrobę przed działaniem toksyn. Dzięki temu już teraz chętnie jest stosowana w leczeniu i profilaktyce ostrych zatruć alkoholowych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.1. Czy betulina leczy raka?

Badania, które obecnie są przeprowadzone, dają nadzieję na to, żeby betulina mogła być skutecznym środkiem przeciwnowotworowymi. Wykazano, że posiada ona zdolność do skierowania komórek nowotworowych na drogę apoptozy, czyli niejako zmuszenie ich do samobójczej śmierci. Jednocześnie betulina nie uszkadza zdrowych komórek i nie naraża organizmu na konsekwencje zdrowotne.

Najlepsze wyniki betulina wykazała w zwalczaniu nowotworów piersi, płuc oraz jelita grubego. Badania jednak nadal trwają w kierunku innych chorób nowotworowych, a ich wyniki mogą zmienić świat medycyny.

Warto pamiętać

Zastosowanie betuliny w wielu obszarach medycyny jest obecnie w fazie testów. Przeprowadzone badania in vitro i in vivo wskazują na jej wysoki potencjał leczniczy. Betulina jest ciekawą substancją, która może znacznie odmienić świat medycyny i pomóc w zwalczaniu wielu poważnych schorzeń, ale na wyniki badań trzeba będzie jeszcze chwilę zaczekać.

3.2. Betulina a alergie

Niektóre rośliny, zawierające betulinę lub kwas betulinowy, mogą okazać się skuteczne w leczeniu chorób o podłożu alergicznym, a także schorzeń, którym towarzyszą stany zapalne. Betulina pomaga hamować produkcję i uwalnianie histaminy, która jest odpowiedzialna za występowanie reakcji alergicznych.

Badania na zwierzętach wykazały także, że pochodne betuliny mogą zwalczać stany zapalne, zmniejszać obrzęki i leczyć nawet przewlekłe choroby. Podobnie jednak jak w przypadku nowotworów, betulina jest dopiero testowana pod kątem leczenia różnych dolegliwości.

3.3. Zastosowanie betuliny w leczeniu chorób wirusowych

Lekarze zgodnie twierdzą, że odkrycie skutecznego środka przeciwwirusowego będzie prawdziwym przełomem w medycynie światowej. Tymczasem okazuje się, że testy potwierdzają pozytywny wpływ betuliny na leczenie infekcji wirusowych.

W badaniach sprawdzono aktywność betuliny i jej pochodnych wobec wirusa HIV. Okazało się, że na wczesnym stadium infekcji związek ten może zablokować cykl rozwoju wirusa w limfocytach. Betulina blokuje także tzw. płaszcz proteinowy wirusa, dzięki czemu nie może się on wiązać z błoną komórkową i wnikać do jej wnętrza.

3.4. Betulina w leczeniu miażdżycy

Wiadomo jest, że betulina pomaga obniżać poziom cholesterolu i wpływa na zmniejszenie blaszek miażdżycowych. W badaniach klinicznych wykazano, że związek ten może zmniejszyć otyłość, która została wywołana nieprawidłową dietą. Obniża także zwartość lipidów i korzystnie wpływa na poziom insuliny.

Suplementy zawierające betulinę mogą być świetnym dodatkiem w leczeniu i profilaktyce miażdżycy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza